Bērnu liekais svars: Vecāki, lutiniet bērnus ar saldu buču, ne konču!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā pēdējos gados nav palielinājies bērnu skaits, kuriem ir liekais svars, bet ārsti satraucas, ka palielinās bērnu aptaukošanās pakāpe. Par šo situāciju vispirms atbildība jāuzņemas vecākiem, jo nepietiekami kontrolē bērnu ēšanas paradumus, izdabājot bērniem, pieradina pie neveselīgas pārtikas, kas komplektā ar mazkustīgu dzīvesveidu ir visbiežākais bērnu liekā svara rašanās cēlonis. Tā vietā vecākiem vajadzētu vairāk laika veltīt bērniem, būt emocionālam atbalstam, kopā pavadīt laiku, lai bērns laiku nevadītu viedierīcēs un prieku negūtu galvenokārt no ēdiena.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe Jurgita Gailīte ikdienā tiekas ar bērniem, kuriem ir liekā svara problēma, lai kopā ar vecākiem rastu risinājumu, kā palīdzēt mazajiem pacientiem.

Tievēt ir grūti, jo tas prasa milzīgu pašdisciplīnu, tāpēc svarīgi nepieļaut liekā svara rašanos, uzskata ārste.

"Lsm.lv" sarunā ar endokrinoloģi Jurgitu Gailīti saklausītais par bērnu lieko svaru, ēšanas ieradumiem un vecāku atbildību.

Situācija ar bērnu lieko svaru Latvijā

Latvijā bērnu antropometrisko parametru pētījumi dati liecina, ka nav strauja bērnu aptaukošanās pieauguma, bet pats skaitlis ir biedējošs – no 100 bērniem 9–10 ir ar aptaukošanos, 20 ar lieko svaru.

Nepieaug bērnu skaits ar lieko svaru, bet aptaukošanās pakāpe. Sešgadnieki ar 60 kilogramiem senāk bija retāk, tagad biežāk, arī pusaudži ar svaru virs 100 kilogramiem tagad nav retums. Ja kādreiz pusgada laikā uz konsultāciju atnāca viens līdz divi bērni ar lielu lieko svaru, tagad pāris bērnu katru nedēļu.

Svara pakāpe ir nozīmīga, tas nes līdzi nopietnas veselības problēmas. Cilvēki ar lielu svaru kļūst par hroniskiem pacientiem.

Nevajag ļoti priecāties, ka pētījuma dati liecina – apstādināta aptaukošanās, jo pieaug meiteņu aptaukošanās. Tas nozīmē, ka jaunā mamma ir ar lieko svaru, piedzimst bērns ar lieko svaru un viņam risks būt ar lieko svaru ir daudz lielāks. Te jāskatās, kas notiks pēc 20 gadiem.

Liekā svara fakta noliegšana

Vecākiem atzīt, ka bērnam ir liekais svars, ir grūti. Fakta noliegšana ir vecākiem raksturīga, jo tā ir vieglāk. Vienkāršāk visu norakstīt uz iedzimtību un ģenētiku.

Jā, vecāki grib, lai atrod bērnam slimību, bet visbiežāk tas tomēr saistās ar ēšanu un kustībām. Ja bērnam ir vielmaiņas traucējumi, tad tie izpaužas ne tikai kā liekais svars, bet arī kā citi simptomi – garīga atpalicība, aknu, cukura līmeņa problēmas, tas skar citas funkcijas organismā.

Visvairāk bērna liekā svara faktu noliedz vecāki, kuriem pašiem ir liekais svars, cilvēki laukos un vecvecāki.

Tievēt ir grūti, jo tas prasa milzīgu pašdisciplīnu. Vieglāk cīnīties, lai liekā svara nebūtu.

Vēsturiskā ietekme, iespējams, arī ietekmējusi svara kultu. Tagad tas nav izdzīvošanas jautājums, veselīga svara izpratne mainās, tai skaitā ķermeņa masas indekss.

Mainīt ieradumus nav viegli

Zēniem svara korekcija izdodas veiksmīgāk nekā meitenēm, tam ir fizioloģisks pamats.

Ar uztura rekomendāciju esmu uzmanīga, domāju, ka piekritīs pārējie ārsti – vecāki dzird to, kas viņiem ir ērti.

Ja zēnam pasaka, ka nedrīkst kaut ko konkrētu ēst, tad zēns visbiežāk to ievēro. Meitenes ir viltīgākas, ja minu, ka nevajag ēst piciņu, bulciņas, kruasānu, bet aizmirstu pieminēt "austiņas", tad meitene mierīgi var trīs reizes dienā visu iepriekšminēto vietā ēst "austiņas", jo tās netika nosauktas.

Cīņai ar lieko svaru nepieciešama milzīga pašdisciplīna. Cilvēks iedomājas rezultātu – pēc gada mīnus 20 kilogrami, bet nav... Taču mīnus divi kilogrami arī ir liela uzvara, arī tas, ka svars nav pieaudzis, ir labi, – svarīgi bērnu par to paslavēt.

Vecāku atbildība

Bērns piedzimst bez uztura paradumiem, nav jaundzimušajam sliktu uztura paradumu.

Sešus mēnešus vecs bērns neraud, ka nav konču un čipsu.

Vecāki ir aicināti jau mazotnē domāt par bērna nākotni; ja četros gados bērnam ir liekais svars, jāapstājas.

Ja bērnam sešos gados svars palielinās līdz 50 kilogramiem, tad nedodiet sieriņus, limonādes, sulas, miltu, konditorejas izstrādājumus bieži, tikai reizi nedēļā!

Lutiniet bērnus ar kopā būšanu, sarunām, grāmatu lasīšanu un saldu buču. Bet bērns baksta kaut ko telefonā un ir apmierināts, ja viņam pa rokai ir saldums.

Ja bērns pie manis atgriežas pēc pieciem gadiem un svars ir dubultā – 100 kilogrami, prasu, kāpēc nekas nemainās?

Vecāki atbild, ka bērns našķojas slepus; ja vecāki iedod kabatas naudu, bērns pērk našķus. Tad prasu, kāpēc dod kabatas naudu kārdinājumam?  Kāpēc bērnam novēl dzīvi ar lieko svaru un veselības problēmām? Septiņos gados vieglāk atteikt kabatas naudu nekā 12 gados. Kabinetā bieži redzu, ka bērnam iedegas acis un ir vēlme ko mainīt, bet vecāki, vai īpaši vecvecāki, nesaprot, ka tā ir problēma.

Tagad nav cieņas pret ēdienu, pārtikas ražotāju kultūra ir patērētāju kultūra, bērnus radina ēdienu izmantot, ne baudīt.

Patērētājam ir trīs priekšnosacījumi – krāsa, smarža, garša. Mazu bērnu uzrunā krāsa – čipsu pakas krāšņas, lai bērnus ieinteresētu.

Vislētākie garšas pastiprinātāji ir cukurs un sāls, pierodam un to lietojam.

Cilvēks piedzimst ar saldo garšu; sāļo, skābo, rūgto apgūst ar ēdienu; ja no pašas bērnības prevalē saldā, tad neiemācāmies tās citas izbaudīt.

Ja vēlaties dalīties ar savu pieredzes stāstu, rakstiet [email protected].

Uzziņai:

Veselības ministrijas (VM) veiktā Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījuma  (pētījums PDF formātā pieejams šeit) rezultāti  liecina, ka liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatība Latvijā septiņus un deviņus gadus veciem un skolēniem nepalielinās. Tomēr tā ir augsta – 22,8% septiņgadīgo un 25,1% deviņgadīgo grupā; abās vecuma grupās biežāk liekais svars ir zēniem.

Nepietiekamas fiziskās aktivitātes un neveselīgi uztura paradumi ir būtiskākie riska faktori. Bērnu ārstus uztrauc, ka kļūst vairāk bērnu ar lieko svaru vecumā līdz diviem gadiem, kā arī palielinās bērnu aptaukošanās pakāpe. Eksperti arī norāda, ka būtiski ir izglītot vecākus, lai savlaicīgi novērstu bērnu liekā svara rašanos. Tas ir svarīgi bērna veselībai, kā arī pieredze rāda, ka vēlākā posmā atbrīvoties no liela liekā svara bērnam ir liels izaicinājums.

 

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2020. gada 19. februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti