Psihoterapeite: Bērna liekajam svaram un ēšanas atkarībām ir kāds dziļāks iemesls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bērnu liekais svars skar sākumskolas skolēnus (25%) un arī pavisam mazus bērnus. Par bērniem atbild vecāki, tātad bērns ir mantojis vecāku neveselīgos ēšanas ieradumus, bērnam ir maz kustību. Tomēr ne tikai šie iemesli var būt bērna liekā svara cēloņi - tie jāmeklē kompleksi – gan uzturs, gan somatika, gan psihoemocionālās situācijas izzināšana.

“Liekais svars ir papildu aizsardzība pret apkārtējo pasauli. Ja ar abām kājām stingri stāv uz zemes, varam drošāk izturēt dažādus triecienus,” intervijā Lsm.lv skaidro psiholoģe Inese Putniece, aicinot domāt arī par liekā svara rašanās psihoemocionālajiem faktoriem.

Liekā svara cēloņi

Mūsdienās cilvēki ātri var pieņemties svarā, ir visas iespējas - var viegli iegādāties ēdienu, kalorijām bagātu un garšu kārpiņām ļoti tīkamu ēdienu, bet, jāatceras, ka ēšana ir orāls apmierinājums, tā neapzināti ar ēdienu pabaro kādas emocijas. Ir svarīgs psihoemocionālais stāvoklis - kas ir tas, ko aizēd?

Ir arī pretējas situācijas, kad atsakās no ēšanas stresa rezultātā.

Cilvēkiem ar lieko svaru psiholoģiskajā raksturojumā dominē viegla uzbudināmība, trauksmainība, zems pašvērtējums, depresivitāte, noslēgtība un neuzticēšanās, saskarsmes grūtības, izvairīšanās no sociāliem kontaktiem, neapmierinātība ar savu ķermeni, negatīvo emociju pārsvars pār pozitīvajām emocijām, garlaicība un vientulības izjūta, zema stresa izturība, min Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti materiālā vecākiem par bērnu un pusaudžu lieko svaru.

Liekā svara cēloņi jāmeklē kompleksi – gan uzturs, gan somatika, gan psihoemocionālās situācijas izzināšana.

“Bērns ar lieko svaru izreaģē ģimenes problēmas,” pauž psihoterapeite.

Ēšanas problēmas ir atkarība. Mēs nekad nezinām, kādas ir katrā cilvēkā atkarību problēmas un kādu Pandoras lādi dažādas situācijas var atvērt, kāda situācija var būt kā katalizators. Ēšana var būt atkarība, tāpat, piemēram, saldumu ēšana saistās ar cukura atkarību, tā saucamā “cukura adata”.

Atbrīvošanās no liekā svara var būt gan fiziska, gan psihoemocionāla. Piemēram, bērnam ir atkarība no saldumiem, tad jāsaprot, ka jāmeklē dziļāki iemesli, cukura atkarība nav primāra, ir kāds cits iemesls šai saldumu atkarībai, pauž Inese Putniece.

Ēšanas paradumi

Ar saldumiem arī ir stāsts, ka dzimtās mēdz būt savas pieredzes, - saldumi kalpo par atalgojumu, ja ir kādas nepatikšanas un kreņķi, ķeras pie saldumiem. Vēlāk katrs krīzes brīdis iekustina šo atkarību no cukura, pat katra mazākā nepatikšanu vai diskomforta situācija to var iekustināt refleksu līmenī, uzskata Inese Putniece.

Vecāki atpērkas ar saldumiem, novērojusi bērnu pulmonoloģe Līga Berķe. Vecāki uzskata, ka bērniem saldumi ir nepieciešami, bet tā nav taisnība. Ārste uzsver, ka bērnam  ir nepieciešami augļi un dārzeņi, viss kas dabā. “Mākslīgais cukurs ir kokaīns, veido atkarību,” uzsver Līga Berķe.

Ēšana kļūst par problēmu tad, ja tas ir vienīgais veids, kā dzīvē gūt prieku, baudu, tikt galā ar emocijām un pārvarēt stresu.

Šādos gadījumos iespējams runāt par emocionālo ēšanu. Tā kā emociju rašanās problēma netiek atrisināta, veidojas noslēgts aplis: zems pašnovērtējums - emociju rosināta ēšana - pārēšanās - vainas izjūta - depresīvs garastāvoklis - emociju rosināta ēšana, skaidro BKUS speciālisti.

Reaģējot uz liekā svara problēmām, vērtē uzturu, fiziskās aktivitātes, bet psiholoģe Putniece aicina koncentrēties uz to, kāds ir šīs atkarības psihoemocionālais iemesls, tos var atrast terapijā. Praksē ir situācijas, kad ar sabalansētu uzturu un fiziskajām aktivitātēm nav iespējams samazināt svaru.

Nozīmīgi, ka bērns nespēj pieņemt savu ķermeni, savu izskatu, bērns turpina kaitēt sev ar pašdestrukciju – pārmērīgu ēšanu.

Par liekā svara samazināšanu jādomā kompleksi.

Stāstot par veselīgu maltīti mazākiem bērniem, iesakām izmantot Bērnistabā sagatavotās spēles par veselīgiem ēdieniem un našķiem.

Īsumā par pētījumu

Bērnu antropometrisko parametru pētījumi pie mums tiek veikti no 2008. gada, tie rāda, ka 25% sākumskolas skolēnu ir liekais svars, šis rādītājs šo gadu laikā nav īpaši mainījies. Bērniem liekais svars ir neveselīgu paradumu rezultāts – neregulāras ēdienreizes, pārāk daudz pārtikas, mazkustīgs dzīvesveids, maz miega. Par bērna ēšanas un citiem paradumiem (vidēji tikai 2% bērnu tas ir veselības problēmu dēļ) vispirms atbildīgi ir vecāki.

Pētījumā noskaidrots, ka liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatība Latvijā septiņus un deviņus gadus veciem un skolēniem nepalielinās. Tomēr tā ir augsta – 22,8% septiņgadīgo un 25,1% deviņgadīgo grupā; abās vecuma grupās biežāk liekais svars ir zēniem.

Nepietiekamas fiziskās aktivitātes un neveselīgi uztura paradumi ir būtiskākie riska faktori. Bērnu ārsti uztrauc, ka kļūst vairāk bērnu ar lieko svaru vecumā līdz diviem gadiem. Eksperti arī norāda, ka būtiski izglītot vecākus.

Salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Latvijas rezultāti ir labāki.

Pētījums PDF formātā pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti