Ārste par bērnu lieko svaru: Pieaugušie savus neveselīgos ieradumus nodod bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bērnu antropometrisko parametru pētījumi pie mums tiek veikti no 2008. gada, tie rāda, ka 25% sākumskolas skolēnu ir liekais svars, šis rādītājs šo gadu laikā nav īpaši mainījies. Bērniem liekais svars ir neveselīgu paradumu rezultāts – neregulāras ēdienreizes, pārāk daudz pārtikas, mazkustīgs dzīvesveids, maz miega. Par bērna ēšanas un citiem paradumiem (vidēji tikai 2% bērnu tas ir veselības problēmu dēļ) vispirms atbildīgi ir vecāki.

Antropometriskie parametri ir bērnu ķermeņa svars un auguma garums. Aprēķina ķermeņa masas indeksu, to nosaka atbilstīgi bērna vecumam un dzimumam. Bērnus ne tikai mēra, bet arī aptaujā, tāpat anketējot izzina vecāku viedokli.

Aptauja rāda, ka vecāki neredz bērnu lieko ķermeņu masu un pat aptaukošanos.

Mūsu rakstu rubrikas ideja ir uzrunāt vecākus, stāstot par veselīgas ēšanas ieradumiem, kā ar vienkāršām metodēm saprast apēstā cukura daudzumu, analizēt ģimenes ikdienas ieradumus, ieteikt, kur vērsties pēc padoma.

Katram trešajam pieaugušajam un katram piektajam bērnam ir liekais svars, pauž bērnu pulmonoloģe Līga Berķe.

Slimību profilakses un kontroles centra veiktajā "Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījumā" noskaidrots Latvijā ir augsts deviņgadīgo 3. klases skolēnu īpatsvars ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos, proti, liekais svars un aptaukošanās ir ceturtajai daļai jeb 25,1% šī vecuma bērnu.

Vecāku nezināšana

“Es esmu bērnu pulmonoloģe un novēroju, ka par bērnu lieko svaru ir jārunā, jārunā daudz. Ja bērnam ir elpas trūkums, nevar daudz ko fiziski izdarīt, tad bērnu nosūta uz astmas pārbaudi, bet, ienākot pa kabineta durvīm, redzams, ka tas ir cits jautājums.

Ja jautā vecākiem, vai bērnam ar svaru kārtībā, visbiežāk atbild, ka bērnam ir normāls svars, viss kārtībā.

Citi saka, ka “smagie kauli” un  “mēs jau ģimenē visi tādi”.

Ir bērnu augšanas līknes; nosveru, mēru bērnu, prasu mammai - cik daudz par daudz? Tad mamma kautrējoties pie trešās reizes kādu ciparu pasaka, tad parādu reālo ciparu un bieži ir liels pārsteigums.

Mamma nekad nav iedomājusies, ka bērnam ir problēmas ar lieko svaru!

Jā, mammai nav zināšanu, viņa domā, nu, bišķi par daudz, bet ir daudz par daudz dažreiz.

Bērnam ar lieko svaru var būt asinsvadu slimības, locītavu un elpošanas problēmas. Taukaudi nav redzami tikai vizuāli, bet sakrājas iekšējos organos un traumē tos.

Mēs paši saslimdinām savus bērnus!”

Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste un bērnu endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne pētījuma  "Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījumā" prezentācijā dalījās ar savā darbā gūtiem novērojumiem, ka 90%  – 99% gadījumu liekais svars ir dzīvesveida un to ietekmējošo faktoru rezultāts, un tikai 1% līdz 10% gadījumu tas ir slimību rezultāts.

Ārste uzsver, ka klīnikā redz aizvien vairāk bērnu ar ļoti lielu lieko svaru vecumā līdz diviem gadiem, un “tā ir ļoti slikta tendence”. 

Liekā svara rašanās iemesli

Lielākā daļa bērnu ar lieko svaru ēd par daudz un kustas par maz, pauž Līga Berķe.

Liekais svars ir rezultāts nepārdomātai ēšanai un mazkustīgam dzīvesveidam – apēd daudz par daudz, tik daudz nespēj organisms patērēt, tāpēc uzkrāj.

Jautājums – kāpēc bērns ēd par daudz? Garšo, “apēd emocijas”,

pieaugušo ēšanas ieradumi ģimenē ir neveselīgi, tajos automātiski iesaista arī bērnu.

Vecāki bieži atpērkas ar saldumiem, jo tā vienkāršāk kompensēt uzmanības trūkumu bērnam – bērns saldumus grib, vecāki pērk, jo viņiem taču vajag.

“Nevajag nemaz. Augļi un dārzeņi, viss, kas dabā, ir bērnam nepieciešams. Mākslīgais cukurs ir “kokaīns”- veido atkarību,” pauž Līga Berķe.

Vecākiem šķiet, ka viņi cenšas bērnu radināt pie veselīgas pātikas un dzīvesveida, bet nesanāk. Dažreiz, žēlojot bērnu, vecāki ārstam prasa uzrakstīt atbrīvojumu no sporta nodarbībām skolā, jo bērnam ar lieko svaru tas ir par grūtu, tas ir liels diskomforts ne tikai ķermenim, bet bieži arī emocionāli, jo citi bērni apsmej. Tad vecāki nonāk apburtajā lokā, no tā ir jātiek ārā.

Sākot runāt par bērna ēšanas paradumu maiņu, vecāki bieži nezina, ar ko sākt, vai tad tiešām tagad bērns vairs nevarēs nevienu saldumu apēst? Varēs, protams, varēs, tikai saprātīgā daudzumā, atbilstīgi pārdomājot bērna vecumu un fiziskās aktivitātes, pauž ārste Berķe.

Sākotnēji pārmaiņu process var būt nepatīkams, bet ar laiku veselīgi ēšanas paradumi ne tikai atbrīvos no liekā svara, bet uzlabos bērna fizisko un emocionālo veselību, mazinās dažādu saslimšanu risku un uzlabos dzīves kvalitāti.

Mēs šo projektu turpināsim ar daudziem praktiskiem ieteikumiem, bet sākotnēji mājasdarbs pārdomām – cik daudz mākslīga cukura tu un tavs bērns dienā apēd. Pamēģiniet saskaitīt (te nav stāsts tikai par tām karotītēm, ko pieberam tējai vai kafijai) un māciet bērnus nepārsniegt šo daudzumu.

Ieteicamais cukura daudzums:

  • Bērnam līdz sešu gadu vecumam dienas norma ir 15 grami (trīs tējkarotes) dienā.
  • No sešu gadu vecuma un pieaugušiem 25 grami (piecas tējkarotes) dienā.

Īsumā par pētījumu

Pētījumā noskaidrots, ka liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatība Latvijā septiņus un deviņus gadus veciem un skolēniem nepalielinās. Tomēr tā ir augsta – 22,8% septiņgadīgo un 25,1% deviņgadīgo grupā; abās vecuma grupās biežāk liekais svars ir zēniem.

Nepietiekamas fiziskās aktivitātes un neveselīgi uztura paradumi ir būtiskākie riska faktori. Bērnu ārsti uztrauc, ka kļūst vairāk bērnu ar lieko svaru vecumā līdz diviem gadiem. Eksperti arī norāda, ka būtiski izglītot vecākus.

Salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Latvijas rezultāti ir labāki.

Pētījums PDF formātā pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti