Atkārtota inficēšanās ar Covid-19 mēdz būt, un dažkārt slimība norit smagāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daži apstiprināti atkārtotas inficēšanās ar koronavīrusu gadījumi Izraēlā liecina, ka dabiskā imunitāte Covid-19 pārslimojušajiem gados jaunajiem cilvēkiem var būt ļoti neilga un ka reinfekcijas gadījumā slimības izpausmes mēdz būt nopietnākas.

Par to ziņo laikraksta “Jerusalem Post” portāls, atsaucoties uz Izraēlas televīzijas 12. kanālu, kura žurnālisti bija aprunājušies ar vairākiem līdzpilsoņiem, kuriem apstiprināta atkārtota saslimšana ar Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Pirmos reģistrētos atkārtotas saslimšanas gadījumus skaidroja ar testēšanas nepilnībām vai slimības “paliekām” organismā.
  • Augusta beigās iespēja atkārtoti inficēties ar jauno koronavīrusu kļuva par zinātniski apstiprinātu faktu.
  • Honkongas Universitātes pētnieks teicis, ka reinfekcija nav retums, bet tai grūti izsekot, jo tā bieži notiek bez simptomiem.
  • Taču Covid-19 atkal saslimušie cilvēki Izraēlā, gluži pretēji, sūdzējās par smagāku slimības gaitu.
  • Vairāku valstu pētījumi apliecināja, ka ar koronavīrusu inficētajiem pacientiem izstrādājas antivielas.
  • Tomēr šī imūnaizsardzība, pēc visa spriežot, ilgst tikai dažus mēnešus.
  • Līdsas Universitātes asociētais profesors secina – būs vai nu jārada spēcīga vakcīna, vai arī vakcinēties vajadzēs regulāri.

“Jūtos kā spitālīgā”

“Pirmajā reizē man bija viegli simptomi, piemēram, es vairs neatšķīru smaržas un garšas. Šoreiz fiziski ir daudz grūtāk. Man ir izteiktāks vājums, galvassāpes, dažkārt apgrūtināta elpošana. Un arī psiholoģiski ir daudz smagāk. Jūtos kā spitālīgā,” savu stāvokli raksturo 24 gadus vecā izraēliete Šira Hilela, kas nesen otrreiz saslimusi ar Covid-19.

Pirmajā reizē viņa ar koronavīrusu inficējās jūnijā no sava brāļa – toreiz Covid-19 izslimoja visa viņas ģimene.

Kopš tā laikā analīzes divreiz apstiprinājušas, ka jaunās sievietes organismā nav koronavīrusa, un viņa pat nedomāja, ka var saslimt atkal.

“Mums iestāstīja, ka mums izstrādājas antivielas un imunitāte turēsies ne mazāk par trim mēnešiem. Biju pārliecināta, ka man vairs nevajag valkāt masku un veikt testus,” stāsta Hilela. Kad viņai atkal parādījās simptomi, tostarp stipras galvassāpes, viņa to nesaistīja ar koronavīrusu. Un tikai, kad viņas draudzenei tika apstiprināta saslimšana ar Covid-19, viņai, pēc pašas teiktā, “radās aizdomas”, tāpēc viņa gāja veikt testu. Rezultāts bija pozitīvs: otrreizējā saslimšana ar Covid-19.

“Pirmajā “raundā” man bija pāris simptomu, bet šoreiz man ir karsonis, vājprātīgas vēdera un muskuļu sāpes, un tāpēc naktīs nevaru gulēt,” žurnālistiem pastāstīja vēl viena paciente – 28 gadus vecā Roja Elmalija.

Aizdomas apstiprinājušās

Atkārtotas saslimšanas gadījumi vairākās valstīs tika fiksēti vēl pavasarī, epidēmijas pirmā viļņa laikā. Toreiz speciālisti to izskaidroja vai nu ar testēšanas nepilnībām, vai arī ar slimības “paliekām” organismā.

Vasarā tika ziņots par gadījumu Telhašomerā, kur vietējā medicīnas centra ārste izslimoja Covid-19 aprīlī, pēc tam maijā un jūnijā analīzes viņai bija negatīvas, bet jūlijā, pēc kontaktēšanās ar Covid-19 slimniekiem, atkal bija pozitīvs tests. “Tas skaidrojams tā, ka viņas organismā joprojām cirkulē vīrusa atliekas,” toreiz paskaidroja slimnīcas pārstāvis.

Vēl viens aizdomīgs gadījums Izraēlā bija maijā. Pēc 45 gadus vecas pacientes atkārtotas hospitalizācijas ar Covid-19 noskaidrojās, ka mēnesi iepriekš viņa bija izrakstīta no slimnīcas pēc veiksmīgas ārstēšanās un diviem negatīviem koronavīrusa testiem.

Augusta beigās iespēja atkārtoti inficēties ar jauno koronavīrusu kļuva par zinātniski apstiprinātu faktu. (LSM.lv par to vēstīja, atsaucoties uz tikpat kā vienlaicīgiem Honkongas, Beļģijas un Nīderlandes pētnieku paziņojumiem.)

Tomēr Izraēlas gadījumi, iespējams, parāda jaunu saslimšanas ar Covid-19 attīstības tendenci.

Pēc Honkongas Universitātes pētnieka Kelvina To teiktā, reinfekcija nav retums, bet tai ir grūti izsekot, jo ir liela iespējamība, ka tā notiek bez simptomiem. Tomēr Covid-19 “atkārtotie pacienti” Izraēlā, gluži pretēji, sūdzējās par smagāku slimības gaitu salīdzinājumā ar pirmo reizi.

Vismaz četri Covid-19 reinfekcijas gadījumi fiksēti septembrī Spānijas Katalonijas reģionā. Divos gadījumos atkārtoti saslima ārsti, viens no viņiem smagā stāvoklī nonāca reanimācijā. Martā, kad epidēmija Spānijā bija pašā karstumā, šis mediķis slimoja viegli ar nebūtiskiem simptomiem.

Kāpēc tā ir satraucoša ziņa

Ķīnā, Vācijā, Lielbritānijā un citās valstīs veiktie pētījumi apliecināja, ka ar koronavīrusu inficētajiem pacientiem izstrādājas antivielas, tomēr šī imūnaizsardzība, pēc visa spriežot, ilgst tikai dažus mēnešus, raksta “Jerusalem Post”.

“Mēs vēl daudz ko nezinām par šo vīrusu, un tas mums sagādās pārsteigumus.

Imunitāte pret to tomēr veidojas, taču dažādiem cilvēkiem tā ir dažāda.

Mēs uzskatām, ka kaut kāda zināma aizsardzības pakāpe tomēr ir,” saka profesors Ārons Ofeks no Izraēlas medicīnas centra “Sheba”.

Ekseteras Universitātes lektors un Lielbritānijas Medicīnas asociācijas akadēmiskās komitejas priekšsēdētājs Deivids Streins norāda, ka šie gadījumi ir satraucoši vairāku iemeslu dēļ. “Pirmām kārtām, tas liecina, ka iepriekšējā inficēšanās nerada aizsardzību. Otrkārt, tas palielina iespējamību, ka vakcinācija neattaisnos ar to saistītās cerības,” Streina teikto citē “Jerusalem Post”.

Lai vakcīnas pret Covid-19 būtu patiešām efektīvas, tām “vai nu būs jārada spēcīgāka un ilgstošāka aizsardzība, vai arī vakcināciju vajadzēs veikt regulāri,” uzskata Līdsas Universitātes asociētais profesors Stīvens Grifins.

Amerikāņu zinātnieki, izpētījuši gadījumu, kad ar koronavīrusa atkārtoti inficējies gados vecs cilvēks no Sietlas (pirmo reizi viņš Covid-19 izslimoja martā, kad viņam bija smaga pneimonija, otro saslimšanu izraisīja cits vīrusa celms), secinājuši, ka līdzīgu reinfekciju dēļ var nākties koriģēt daudzas vakcīnu izstrādes programmas, kuras ir balstītas uz vīrusa sākotnējo “Uhaņas” celmu, raksta Honkongas avīze “South China Morning Post”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti