Sadaļas Sadaļas

Valsts svētki tautas sporta garā – kur sportot brīvdienās?

Latvijas kontūrskrējiens savā pilsētā, ģimenei draudzīgs rogainings, spraigs kross, neaizmirstams laivu brauciens, simbolisks ultramaratons, svinīgs velobrauciens un citas fiziskās aktivitātes valsts svētkos izaicinās simtiem tautas sporta piekritēju.

  1. Rogainings Slīteres silos un Rīgas urbānajā vidē
  2. Svētku skrējiens "Patriots" Ložmetējkalnā, Lāčplēša kross pie Vaidavas ezera, lāpu stafete Jaunjelgavā
  3. 18.novembra Rembates aplis Ķeguma pusē un Līvenhofas skrējiens Līvānos
  4. 100 kilometru "Neiespējamais skrējiens" Valkā
  5. "Staro Rīga" skrējiens un 18 kilometru koptreniņš
  6. Velobrauciens "Latvijai 99" un A.Pizika kauss jauniešiem
  7. #izskrienLatviju jeb kontūrskrējieni visā pasaulē
  8. Svētku uguņošana un "Staro Rīga", laivā sēžot
  9. Autentiskais maratons Grieķijā un elites skrējēju rekordi Valensijā

1. Rogainings Slīteres silos un Rīgas urbānajā vidē

Patriotiskā nedēļa šogad piedzīvo divas nedēļas nogales un daļa notikumu, kā ierasts, tika veltīti aizvadītajai Lāčplēša dienai. 11.novembra “Brīvības rogainings” risinājās Kolkas apkārtnē – visai ekskluzīvā vietā, jo Slīteres nacionālais parks nav ierasta sacensību norises vieta. Sešu stundu sacensību dalībnieki pieredzēja rudenīgi īso dienu efektu un sacensību pēdējo stundu pavadīja tumsā.

Vīriešu ieskaitē uzvaru izcīnīja Alberts Jasāns un Uldis Žimants, sieviešu konkurencē visvairāk punktus savāca Ilze Krēmere un Ieva Simsone, savukārt starp abu dzimumu jauktajām komandām vislabāk veicās Mirecku ģimenes pārstāvjiem Alvitai un Andrim, kuri izcīnīja augsto trešo vietu kopvērtējumā.

Tie, kuri vēlējās startēt pusdienalaikā un finišēt gaismā, piedalījās četru stundu Brīvības rogainingā. Veiksmīgākie bija Ainārs Mankus un Guntars Kikučs vīru vērtējumā, dāmas Zaiga Ozoliņa un Anita Saulīte, kā arī Līga Valdmane un Andris Robalds jauktajā vērtējumā. Slīteres dabas takās 444 rogaineri Lācplēša dienā cīnījās arī par Pašvaldību kausu, kuru savā īpašumā ieguva Kocēnu novads.

 

Daudziem joprojām spilgtā atmiņā ir Latvijai ar medaļām veiksmīgais pasaules čempionāts Rāznas ezera apkārtnē. 2017.gads vērtējams rogaininga zīmē, un sezona nebūt nav beigusies. Latvijas kausā Brīvības rogainings bija sestais posms septiņu sacensību ieskaitē. Punktu krājēji sezonu noslēgs 26.decembrī ar četru stundu Ziemassvētku izvēli Dobeles apkārtnē.
 
Taču, lai nebūtu dīvānos jāgaida ziemas saulgrieži, ap tūkstoti šī sporta veida cienītāju Latvijas dzimšanas dienu - 18.novembri - svinēs Rīgas rudens rogainingā.
Vairāku simtu komandu starta sarakstā manāmi tādi skanīgi nosaukumi kā “Šķībie kompasi”, “Azimuts miglā”, “Divas aitiņas”, “Dzelzscacas”, “Slapjie pumpuri”, “Visurgājēji”, “Galma āpši”, “Čāpotāji”, “Skaidas pa gaisu”, “Šņukuriņi”, “Skudrulāči”, “Biezpienmaizes”, “Trīs garšļaukas”, “Stirnu austiņas”, “Runčuk, nemūžam!!”, kā arī komanda no Lietuvas ar latvisko “Meža skaistules”.
 

 

Pasaules vicečempions Zigmunds Bībers 18.novembrī trasē dosies ar sev allaž veiksmīgo nosaukumu no valsts himnas priekšpēdīgās rindiņas “Laid mums tur laimē diet”. Sacensību rīkotāji piedāvā sešu, četru un divu stundu rogainingu Pārdaugavā.

Ja kāds nevēlēsies rokās ņemt kompasu, varēs doties septiņu kilometru skrējienā.

 

2. Svētku skrējiens "Patriots" Ložmetējkalnā, Lāčplēša kross pie Vaidavas ezera, lāpu stafete Jaunjelgavā

Bez skrējieniem neiztikt arī citur. Lācplēša dienas skrējienā pie Vaidavas ezera ātrākie bija Dmitrijs Ničipors un Liene Allere no Kocēniem. Savukārt Ložmetējkalnā, pieminot latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujas, ceturtajā svētku skrējienā “Patriots” aizvadītajā nedēļas nogalē piedalījās 413 dalībnieki. Skrienot pa takām, kuras stiepjas kādreizējo bunkuru un tranšeju apvidū, 24 kilometru distancē trešo reizi uzvarēja Cēsu pusē dzīvojošais portugālis Flavio Nunes, kurš ikdienā darbojas sociālājā aprūpē. Sieviešu konkurencē otro uzvaru pēc kārtas kārtas izcīnīja garo distanču skrējēja Inga Zālīte no Ikšķiles. 10 kilometru skrējienā otro uzvaru nodrošināja pieredzējusī Ināra Lūse, savukārt vīriešu konkurencē ātrākais bija Mareks Zālītis.

Neskrienot sacensību režīmā, 83 kilometru lāpu stafetes skrējienā apkārt savam novadam devās Jaunjelgavas iedzīvotāji. Piekto stafetes skrējienu dalībnieki noslēdza ar sveču plosta laišanu Daugavā un gājienu uz Lāčplēša kara ordeņa pieminekli.

 

3. 18.novembra Rembates aplis Ķeguma pusē un Līvenhofas skrējiens Līvānos

18.novembrī skrējēji dosies uz divām skriešanas sacensībām. Ar aptuveni 30 gadu vēsturi var lepoties “Rembates aplis”, kura 10,8 un 3 kilometru distancēs dosies arī olimpiete Agnese Pastare. Savukārt otro reizi Līvānos notiks “Līvenhofas skrējiens” ar astoņu, četru un pusotru kilometru garām distancēm. Abas sacensības bezsniega apstākļos risināsies pilsētas ielās uz asfalta seguma.

 

4. 100 kilometru "Neiespējamais skrējiens" Valkā

Dienu vēlāk, 19.novembrī, Valkā pulcēsies ultramaratonisti, lai

piedalītos sacensībās “Neiespējamais skrējiens” un skrietu 100 kilometrus par godu simtgadei, kopš 1917.gada novembrī izveidota Latvijas Pagaidu nacionālā padome (LPNP), kura darbojās līdz Latvijas valsts dibināšanai gadu vēlāk.

Lai vismaz uzvarētāji finišētu gaismā, taku skrējiena starts tiks dots piecos no rīta.

42 dalībnieku vidū ir 2016.gada skrējēji - Andrejs Jesko un Sigita Vāce, kā arī Latvijas čempionāta uzvarētāji un medaļnieki līdzvērtīga garuma distancē - Dace Veipa, Evija Reine, Sandra Brāle, Normunds Laucis, Uldis Kļaviņš un Konstantīns Biktimirovs.

Četru apļu trasē dosies arī Grieķijas Spartatlona ātrākais latvietis Valdis Ņilovs, kurš vēsturiskos 247 kilometrus savā debijas gadā pieveica TOP 10. Pēterburgas pārstāve Tatjana Sviridova un Antra Lukševica skrējienā startēs kā pērnā gada laureātes. Ceļu nevienam nedos Latvijas kausā ultragarajos skrējienos pirms pēdējā posma uzvaras jau nodrošinājušie Ieva Upmace-Grīviņa un Dmitrijs Ničipors. Cīņā par iespaidīgajām naudas balvām dosies četri Rīga-Valmiera 107 kilometru čempioni, kā arī šī gada "Cēsis Eco Trail" tumšais zirdziņš Ieva Zirne un Latvijas čempionāta taku skriešanas sudraba medaļinieks Pēteris Grīviņš.

Tāpēc cīņas iznākums arī šoreiz ir neprognozējams.

 

“Neiespējamā skrējiena” rīkotāji piedāvā startēt divās īsākās distancēs – divu apļu 50 kilometros un viena apļa 25,3 kilometros, par kuriem interesi izrādījuši ne tikai taku skrējēji, bet arī mūspusē esošie ārvalstu NATO karavīri un nūjotāji, kuru rindās roku izturību pārbaudīs arī Balatonu apskrējušais Pēteris Cābulis. 50 kilometru distancē iespējams redzēsim arī Latvijas labāko taku skrējēju Andri Ronimoisu, kurš šobrīd intensīvi gatavojas decembra pasaules kausa posmam Dienvidāfrikā. Kamēr aptuveni 160 dalībnieki skries savas distances, dvīņu pilsētas iedzīvotāji dosies viena kilometra gājienā no kādreizējā Valkas rātsnama Igaunijas pusē uz Valkas centru.

 

5. "Staro Rīga" skrējiens un 18 kilometru koptreniņš

Kamēr noslēdzošie dalībnieki būs sasnieguši Valkas pilsētas centrālo laukumu, virs kura plīvo lielizmēra karogs, nepilni divi tūkstoši dalībnieki pulcēsies Rīgā pie Kongresa nama, lai startētu “Staro Rīga” skrējienā, kas tiek rīkots par godu galvaspilsētas 10.gaismas festivālam. Organizatori piedāvā piecu kilometru skrējienu, gājienu, nūjošanu, pusotru kilometru ģimenes skrējienu un pat fotoorientēšanos komandām.

Pēc gada Latvijas simtgadē staros ne tikai Rīga - tad redzēsim, vai kāds gribēs skriet no gaismas objekta uz nākamo arī citās pilsētās.

Ja par rezultātu svarīgāks ir process un svētku svinēšana, tad var baudīt 18 kilometru skrējienu no Brīvības pieminekļa līdz jahtu klubam “Ekspedīcija”. Bezmaksas koptreniņš uz Mangaļsalu svētku rītā, 18.novembrī, sāksies plkst.10.

 

6. Velobrauciens "Latvijai 99" un A.Pizika kauss jauniešiem

Stundu agrāk turpat pie Brīvības pieminekļa sāksies astoņu stundu 99 kilometru MTB velobrauciens, ko ikgadēji rīko Velomens aka Krišjānis Jansons-Ratiniks, kurš šovasar 300 stundās pieveica 4000 “Transcontinential Race #5”.

Otrs šo sacensību finišētājs tajā pašā dienā piedalīsies augstākminētajā Rīgas rudens rogainingā.

 

Bet, ja ir vēlme sacensties uz velosipēda, tad “Valmieras velo vienība” piedāvā Rīgas Akmens dārzā pie Mārupītes piedalīties A.Pizika kausa otrajā posmā. Jauniešu un arī pieaugušo iecienītā velokrosa abi noslēdzošie posmi risināsies nākamnedēļ Smiltenē un Valmierā.

 

7. #izskrienLatviju jeb kontūrskrējieni visā pasaulē

Valmierā, Liepājā, Talsos, Rīgā, Saldū un citās Latvijas pilsētās 18.novembrī tiks aizvadīti valsts kontūras skrējieni. Sagaidāms, ka skrējieni ar tēmturi #izskrienLatviju risināsies arī citviet Eiropā un pasaulē. Biedrības “VSK Noskrien” sazīmētās kartes var izmantot Briselē, Londonā, Dublinā, Stokholmā, Oslo, Franfurtē, Reikjavikā, Vašingtonā, Čikāgā, Denverā, Otavā, Keiptaunā un Seulā dzīvojošie valsts patrioti.

Protams, Latvijas kontūru var kartē iezīmēt, skrienot pa tās robežu 1836 kilometrus. To vasarā izdarīja nenogudrināmais arhitekts Dins Vecāns, taču viņam bija nepieciešamas trīs nedēļas mērķa realizēšanai.

Lai savas valsts dzimšanas dienas svinībās paspētu ne tikai izskrieties, Latvijas kontūra ar dažādu lietotņu palīdzību jāzīmē savā pilsētā.

 

8. Svētku uguņošana un "Staro Rīga", laivā sēžot

Daudziem svinības sāktas ar skrējienu vai velobraucienu, bet daudziem ierasts galvaspilsētas svētku uguņošanas laikā atrasties laivās, pirms tam apskatot “Staro Rīga” gaismas eksponātus no vecpilsētas kanāla puses. Pērn daļai laivotāju šis pasākums izvērtās visai nesekmīgi, tāpēc šogad pavīdēja iecere airēties laivās no Jelgavas līdz Rīgai. Tiesa, ja kāds īstenotu šo ideju, tad maršruts pa Lielupi, Buļļupi un Daugavu prasītu visu dienu un

būtu viens no skarbākajiem svētku elementiem bez garantijas redzēt krāšņo uguņošanu.

 

Uguņošanu neredzēs arī ārzemēs startējošie aktīvisti.

 

9. Autentiskais maratons Grieķijā un elites skrējēju rekordi Valensijā

Aizvadītajā nedēļā Latvijas skrējēji ņēma dalību autentiskajā Atēnu maratonā un Grieķijas saulē vislabāk veicās Vita Devjatņikovai un Gatim Pūcītim, savukārt šajās brīvdienās mūsu skati būs vērsti Spānijas virzienā, kur Valensijas maratonā startēs vairāki mūsu elites skrējēji.

Pērn šajā ar zelta līmeni Starptautiskā vieglatlētikas savienības (IAAF) novērtētajā maratonā jaunus personiskos rekordus sasniedza Jolanta Liepiņa un Jānis Girgensons. Savukārt aizpērn Valensijā atzīstamu sniegumu demonstrēja ogrēnietis Renārs Roze.

 

Šoreiz vienā trasē ar vārda brāli skries arī “Bigbank Skrien Latvija” sezonas kopvērtējuma uzvarētājs Jānis Višķers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt