Pirmais latvietis apskrien Centrāleiropas lielāko ezeru Balatonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Valcēnietis Pēteris Cābulis 21.maijā kļuva par pirmo Latvijas skrējēju, kurš pieveicis 218,2 kilometru garo “Ultrabalaton XI” Ungārijā. Sacensību distancē apkārt Balatona ezeram latvietis pavadīja 29 stundas 40 minūtes un 52 sekundes. Vēl viens Latvijas skrējējs Didzis Brauns sasniedza 148 kilometru atzīmi.

Balatona ezers ir lielākais ezers ne tikai Ungārijā, bet arī Centrāleiropā, un ūdens virsmas platība ir 594 kvadrātkilometri. Milzīgo ezeru, kura lielākais platums ir 79 kilometri, iecienījuši ne tikai tūristi, bet arī ultramaratonisti, kuri 2007.gadā aizsāka tradīciju – apskriet ezeram, veicot ap 220 kilometru garu maršrutu. Trešajā skrējienā Balatonam apskrēja pirmie baltieši – Igaunijas ultramaratonu sacensību rīkotāja Helēna un Pille Vennikas. 2013.gadā distanci pieveica vēl viens igaunis Veiko Ardels.

Šogad sacensību rīkotāji pirmo reizi uzņēma divus Latvijas skrējējus – Spartatlona finišētāju Pēteri Cābuli un trīskārtēju Rīga-Valmiera finišētāju Didzi Braunu. Pēteris Cābulis Ungārijā ieradās ar pērnā gada Spartatlona pieredzi, kurā ar otro reizi izdevās pieveikt 246 kilometru distanci. Skrējienā apkārt Balatona ezeram viņu tāpat kā Grieķijas Spartatlonā atbalstīja brālis, kurš šoreiz trasē atradās uz velosipēda un dažbrīd Pēteris Cābulis varēja izmantot pat nosacītas aizvēja priekšrocības. Trase bijusi samērā līdzena un tikai vietumis tā vedusi gar pašu ezeru, lsm.lv stāsta skrējējs.

Ja Spartatlonā vajadzēja cīnīties par iekļaušanos kontrollaikā, tad Ultrabalatonā par organizatoru noteiktajām 32 stundām Pēteris Cābulis nav satraucies, lai gan pilnu distanci pabeidza vien 85 no 186 dalībniekiem jeb 45 procenti no 20.maijā piecos rītā startējušajiem.

Papildu motivācija realizēt savu mērķi bija līdzatbraukušie vecāki un nepasūtītā viesnīca skrējiena abām dienām. Tādējādi nebija iemesla priekšlaikus pamest trasi, pēc sacensībām smej ultramaratonists Pēteris Cābulis, kurš nepilnu nedēļu pirms starta vēl paspēja piestrādāt par tempa turētāju Rīgas maratonā, palīdzot daudziem maratonistiem distanci noskriet 3 stundās un 30 minūtēs.

Didzis Brauns pēc 148 kilometriem izstājās, jo kājas neizturēja nogurdinošo slodzi, portālam lsm.lv atzīstot, ka pietrūkusi pieredze šāda tipa ultramaratonos, kuros distances garums pārsniedz 200 kilometrus. Skrējējs ir apņēmības pilns atveseļot satraumētās kājas, krāt pieredzi un atgriezties Balatona trasē nākamgad.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Par 11.skrējiena apkārt Balatonam uzvarētāju kļuva brits Dans Lavsons (18:30:20), kuram līdz itāļa Ivana Čudina 2014.gada trases rekordam pietrūka 8 sekundes, kas tik garā distancē pielīdzināmas sekundes tūkstošdaļām sprinta distancēs. Uzvarētājs bija vienīgais, kurš distanci pabeidza tajā pašā dienā, kad uzsāka sacensības un tuvāko sekotāju apsteidza par nepilnām divām stundām. Lavsona lielākā uzvara bija pērn Eiropas čempionātā 24 stundu skrējienā, tāpēc šogad jūlija pirmajās dienās viņš būs viens no galvenajiem favorītiem arī pasaules čempionātā diennakts skrējienā, kas risināsies Ziemeļīrijā. 2016.gadā brits izcīnīja trešo vietu skarbajā “Badwater” Kalifornijas Nāves ielejā, savukārt 2015.gadā bija otrais vēsturiskajā Spartatlonā.

Pētera Cābuļa sapnis ir finišēt Spartatlonā 10 reizes, lai nebūtu jāraizējas par dalībnieku loteriju startam Grieķijas skrējienā no Akropoles Atēnās līdz Karaļa Leonīda statujai Spartā. Maija vidū latviešu ultramaratonists atrodas rezervistu saraksta augšgalā, tādējādi saglabājot lielu varbūtību septembra beigās spert simtiem tukstošu soļu mērķa virzienā.

Latvijā populārākais skrējiens apkārt ezeram ir jūlija sākumā notiekošais “Apkārt Vaidavas ezeram”, kur 11,4 kilometru skrējiens ir vienas no senākajām sacensībām, kas notikušas bez pārtraukuma vairāk nekā 30 gadus pēc kārtas. Sacensības apkārt ezeriem notiek arī citviet, piemēram, Ventspils pievārtē ap Būšnieku ezeru vienlaikus ar skrējienu ap Balatonu devās 69 dalībnieki un 8,0 kilometru distancē ātrākie bija Guntis Grīnvalds (0:29:13) un Izabella Bogdanova (00:34:59).

10 lielākos Latvijas ezerus treniņskrējienos apriņķojusi ultramaratoniste Marta Zumberga, kas savu mērķi piepildīja kopā ar citiem skrējējiem, kurus uz katru ezeru aicināja kā atsevišķu pasākumu gan ziemā, gan vasarā. Taku skrējējs Andrejs Jesko pirms Latvijas rekorda 50 kilometros savu pirmo ultra garo treniņu veica apkārt lielākajam Latvijas ezeram Lubānam.

Latvijas teritorija ir aptuveni 100 reizes lielāka par Balatonu un pa valsts robežu otro nedēļu turpina skriet arhitekts Dins Vecāns, kurš savu piedzīvojumu pie Brīvības pieminekļa Rīgā uzsāka 18.maijā. Sākotnēji mērķis bija apskriet 1836 kilometru garo robežu 18 dienās, taču pārvietošanās ātrums ir mazinājies un Dins Vecāns 100 kilometru vietā dienā spēj pieveikt ap 80 kilometriem. Neskaitāmas stundas uz kājām ir liels pārbaudījums, taču tiešsaistes sekošana vietnē “Mapon” un neatlaidīgā puiša ieraksti sociālajos tīklos liecina par spēju pārvarēt grūtības. Skrējiena astotajā dienā pieveikti vairāk nekā 600 kilometri, Dins ar pavadošo komandu atrodas Kārsavas pusē un, skrienot gar Krievijas robežu, tuvojas Baltkrievijas pierobežai.

Kamēr dēkainis Dins skries gar Baltkrievijas un Lietuvas robežām un gar piekrasti virzīsies Rīgas virzienā, Latvijas ultramaratonisti gatavosies savam startam Babītē, kur 3.jūnijā notiks 53 kilometru skrējiens “Zilonis tumsā” ar startu plkst.23.00. Ja Dins Vecāns spēs palielināt dienā noskrieto apjomu, tad arī viņam 4.jūnijā izdosies pabeigt projektu “Apkārt Latvijai”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti