Rīta Panorāma

Svinot Rolanda Kalniņa 95. jubileju

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Urbanoviču

Intervija ar Krišjāni Jansonu-Ratiniku

FOTO: Krišjānis Jansons-Ratiniks 299 stundās pieveic Eiropā grūtākās velosacensības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Piektajās velosacensībās “Transcontinental Race” (TCR No.5) Beļģija-Vācija-Itālija-Slovākija-Rumānija-Grieķija finišu 12 diennaktīs 11 stundās un 44 minūtēs sasniedza pirmais latvietis Krišjānis Jansons-Ratiniks (Velomens). Abi pārējie Latvijas braucēji Jānis Viškers un Andis Āboltiņš 4000 kilometru garo sacensību finišu sasniegs tuvākajās dienās.

Krišjānis Jansons-Ratiniks izpildīja savu pirms sacensībām nosprausto mērķi – ne tikai finišēt, bet aptuveni 4000 kilometru velopārbaudījumu veikt 300 stundās, kas tika realizēts, 10.augustā pēc divām ne mirkli negulētām diennaktīm sasniedzot finiša līniju pie Meteoras klostera Grieķijā.

Klasiskajā izpratnē velosacensības ir pāris stundu braukšana grupā un maksimāla turēšanās kopā ar līderiem vai bēgšana prom no sekotāju grupas. TCR ir cīņa tikai ar sevi un nepārtraukta pašmotivācija, dienu no dienas braucot vienatnē. Un tomēr pirmais latvietis “Transcontinental Race” finišu pamanās sasniegt 16.vietā 288 dalībnieku konkurencē. 

Nepilnu divu nedēļu laikā Velomens pieredzēja ne tikai nemitīgus kalnu sepentīnus Alpos, Tatros un Balkānos, bet arī pārcilvēcīgu slodzi, nogurumu, dzīvi uz šosejas, nakšņošanu gan viesnīcās, gan uz soliņiem, kā arī mainīgus laikapstākļus, sākot no 40 grādu karstuma Eiropas dienvidos līdz negaisiem Slovākijas Tatru pārejās.

Pirmo kontrolpunktu CP1 Vācijā riteņbraucējs sasniedza 41.vietā, CP2 Itālijas Alpos latvietis ieradās 29.pozīcijā, CP3 Slovākijas Tatros Krišjānis Jansons-Ratiniks pakāpās līdz 21.ailītei tiešsaistes rezultātos, bet pēdējo CP4 Rumānijas kalnos sasniedza 23.vietā. Līdz finišam Velomens apdzina vēl septiņus konkurentus.

SEB MTB Tautas distances “Virši-A” sezonas līderim patīk braukt ziemā stundām ilgi un viņa vārdnīcā nav vārda “grūti”, tāpēc sarunā ar finiša tiesnešiem neizbrīna Velomena pirmie vārdi finišā “Preety cool, chill” (Samērā vēss atpūtas brauciens – tulk.).

Sazvanīts uzreiz pēc finiša, Krišjānis Jansons-Ratiniks portālam lsm.lv stāsta, ka izbrīnījis organizatorus un fotogrāfus finišā ar savu izskatu, jo neizskatījies noguris. Pirms viņa finišējušie braukuši visu distanci tādā režīmā, kā latvietis to darījis pēdējās divas dienas, 54 stundu laikā aizmiegot uz dažām minūtēm un uzreiz turpinot distanci.

Sacensību uzvarētājs Džeims Haidens (James Hayden) savu distanci veica nepilnās deviņās dienās (8:23:14), kustībā pavadot gandrīz 80 procentus no visa laika (6:23:26).

Kontinetālo velosacensības Latvijas pārstāvis 29.jūlija naktī sāka ar nobrauktiem 500 kilometriem, pēc tam dienā tikai veikti vismaz 300 kilometri, taču pēdējo teju 800 kilometru posmu Krišjānis Jansons-Ratiniks nobrauca pusotrā diennaktī, patērējot ap 30 000 kilokalorijas.

 

CP3 1670m vjl. Tatri. Tagad uz Rumāniju. #gandrs #merida #tcrno5cap121

A post shared by Krišjānis Jansons - Ratiniks (@velomens) on Aug 4, 2017 at 3:11am PDT

Pēc izgulēšanās Velomens dosies meklēt svarus, jo pēc sajūtām esot zaudējis vismaz 10 kilogramus, jo 12 dienu laikā karstums bijis tik liels, ka pedāļus varējis pamīt tikai dzerot ūdeni un kolu. Startā izmestas arī visas liekās drēbes un apavi. Nāksies apstaigāt Grieķijas veikalus, lai nebūtu jāstaigā velodrēbēs.

Sacensību otrās nedēļas sākumā GPS izsekošanas iekārtu piemeklēja ķibeles, kuras organizatori nespēja novērst vairākas dienas. Taču tas nemazināja līdzjutēju sekošanu notikumiem sociālajos tīklos, kur par sevi aktīvi informēja arī paši sacensību dalībnieki.

Divritenis 12 dienu laikā pieredzēja ne tikai 13 valstis, 4000 kilometrus un 40 000 augstummetrus, bet arī vienu cauru riepu Rumānijā pirms Bulgārijas robežas un divreizēju ķēdes apkopi, atzinīgus vārdus savam velosipēdamu pēcsacensību intervijā velta Krišjānis Jansons-Ratiniks.

Velomens mājās atgriezīsies trešdien un nav atmetis plānu līdz 300 kilometru attālajai lidostai brauk ar savu velosipēdu. Jautāts, kurā pasākumā Krišjānis būs satiekams pēc atgriešanās Latvijā, lsm.lv saņem atbildi – nākamsvētdien, 20.augustā, Olaines velosvētkos, kur viņš esot pieteikts 45 kilometru Tautas distancē.

Tikmēr distancē atrodas arī taku skrējējs Jānis Viškers, kuru Bulgārijā mīksta riepa aizkavēja trīsreiz, taču finišā varētu ierasties piektdien, 11.augustā, ap pusdienas laiku diennakti pēc pirmā latvieša Meteoras klosterī. Krišjānis Jansons-Ratiniks pēc izgulēšanās cer sagaidīt Jāni finišā un uztaisīt kopbildi, piebilstot, ka nevēlas Jāni sarūgtināt un paziņot, ka pašam pēdējie padsmit kilometri prasījuši trīs stundas braucienā pret kalnu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Viškers izpildīs savu mērķi un paspēs uz startu pasaules čempionātā rogainingā, kas 18.-19.augustā risināsies Latvijā. Iespējams, latvietim būs ekskluzīva iespēja klātienē pavērot divu ātrāko dāmu finiša cīņu.

TCR No.5 startējušais trešais latvietis Andis Āboltiņš sasniedza Rumānijas kalnos esošo pēdējo kontrolpunktu CP4 teju vienlaicīgi ar Velomena finišu Grieķijā. Trešais latvietis finišu varētu sasniegt svētdienas, 13.augusta, pēcpusdienā - sacensību 16.dienā.

 

#TCRNo5cap141

A post shared by Andis Aboltins (@andisaboltins) on Aug 3, 2017 at 5:24pm PDT

Jāpiebilst, ka sacenības miega badā ir bīstamas dzīvībai un tās traģiski sākās jau pirmajā naktī, kad TCR No.5  gāja bojā 72 gadus vecais holandiešu riteņbraucējs Frenks Saimons, kuru automašīna notrieca 88 kilometrus no starta. Sacensības netika apturētas, un Krišjānis Jansons-Ratiniks pēc finiša atzīst, ka nobraucieni kalnu serpentīnos ar ātrumu 70 km/h var būt gana bīstami, tāpēc katram pašam jāplāno maršruts pa mazajiem ceļiem vai šosejām. 40 grādu karstuma dēļ Velomens pārgāja uz “Plānu B” un sāka braukt naktīs, atpūšoties dienas svelmē. Šādā režīmā Krišjānis nobrauca septiņas naktis, piebilstot, ka šāda veida ultragarās sacensības viņa dzīvē vairāk nebūs. 

 

Pagaidām viss ko varu pateikt par savu ātrumu Transfagarasan kalnu pārejā #tcrno5cap121 #tcrno5 #merida #fullcrum

A post shared by Krišjānis Jansons - Ratiniks (@velomens) on Aug 6, 2017 at 9:44pm PDT

“Pēc pirmās un pēdējās reizes manā dzīvē aprunāšos ar citiem finišētājiem, bet jau tagad saprotu, ka karstums ir ieviesis daudz korekciju sacensību gaitā,” atzīmējot faktu, ka daļa šo pasākumu vēlas izmēģināt vienreiz un pēc tam vairs neatkārtot, kā arī norādot uz 124 startējušajiem, kuri izstājušies no sacensībām un tās mēģinās pieveikt nākamajos gados.

Krišjānis nedomā pārtraukt savas veloceļotāja gaitas, viņa pieredzē ir Stambula-Rīga 12 dienās un citi braucieni. Jāpiebilst, ka Velomena draugs Kaspars paralēli TCR No.5 veica aptuveni 3000 kilometru ceļojumu Beļģija-Grieķija caur Horvātiju un Melnkalni gar Adrijas jūru. Iespējams, ka sociālā tīkla "Facebook" domu beidru grupas aktīvisti, kas otro nedēļu turpina sekot notikumiem Eiropas lielākajos kalnu serpentīnos, trīs latviešu iedvesmoti, paši dosies vairāk nekā 1000 kilometru garos veloceļojumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti