Saldā sestdiena Saldū

Saldākajā Latvijas pilsētā sestdien, 2. jūlijā, notiek Bišu parāde un tradicionālie Saldumu svētki. Saldus pilsēta un apkārtne var lepoties ar saviem saldumu ražotājiem – tur top saldējums, „Gotiņu” konfektes, sukādes un citi labumi. Tā kā Saldus ne bez pamata sevi dēvē par medus pilienu Kurzemē, liels gods šajos svētkos tiek izrādīts bitēm un medum.

Saldumu svētki Saldū turpina savas tradīcijas, tāpēc arī šogad tie pulcēs novada ļaudis un viesus no malu malām, lai baudītu un priecātos par visu, kas ir salds. Jau pats Saldus novada nosaukums  apliecina svētku būtību, to atklāj arī teika.

„Vietā, kur tagad atrodas Saldus pilsēta, kādreiz bijis liels kalns. Uz kalna kāds ganuzēns ganījis cūkas. Kādu dienu ganuzēns uzgājis kalnā lielu caurumu un ielīdis tajā iekšā. Lejā bija pilsēta un laipni ļaudis. Tie zēnu cienājuši ar saldu ēdienu un dzērienu. Vakarā cūkas pārskrējušas mājā, bet gana nav bijis. Zēns uzkāpis augšā tikai otrā rītā. Visi taujājuši: „Kur tu biji nakti?” Zēns uz to atbildējis: „Saldu ēdu, saldu dzēru, Saldus kalna galiņā.” Kā zēns tos vārdus izteicis, tā bijis liels sprādziens, kalns atvēries, un no tā apakšas pacēlusies augšā pilsēta,”  teiku par Saldus pilskalnu lasa Saldus tūrisma informācijas, kultūras un sporta centra direktores vietniece kultūras jautājumos Maija Rjabova.

Saldū jau līdz šim ir labi zināms tūrisma piedāvājums – Saldumu tūre, kuras laikā var ciemoties saldumu ražotnēs. Saldumu svētki ir kopdarbs ar saldējumu, „Gotiņu” un citu saldumu ražotājiem, lai paši palepotos un citiem parādītu, kas notiek novadā. Kas iecerēts šajos Saldumu svētkos, stāsta Maija Rjabova: 

„Mums arī šogad būs saldumu degustāciju telts, kur ikviens varēs nākt un pagaršot Saldus labākos medus, „Gotiņas”, marmelādes, saldējumu, arī dažus sāļus ēdienus. Šogad mums būs arī „Gotiņu” ātrumēšanas čempionāts. Redzēsim, cik mums izturīgi ļaudis. Protams, uzrunājam saldumu ražotājus. Šogad būs plašs tirgus.”

Savus gardumus – arī ogas baltajā šokolādē - solījies uz Saldumu svētkiem atvest viens no vietējiem un pieredzes bagātākajiem dravniekiem Jānis Vainovskis. SIA „Meduspils” Latvijā kļuvis labi zināma arī ar savu produktu – medus ar ogām. Jānis Vainovskis atklāj, ko viņš iecerējis šī gada svētkiem: „Mēs sagādāsim stropus, uz kuriem bērni varēs zīmēt, lai bērni redz, ka arī bitēm ir mājas. Šajos laikos tas ir aktuāli, ja piens ir veikalā, tad no kurienes nāk medus, arī interesanti? Arī degustācijas teltī mēģināsim sanest visādus brīnumus.  Pagājušā gadā degustācijas teltī mums bija ogu medus piena kokteilis - auksts, garšīgs dzēriens, šogad mēģināsim ogu medus šokolādi.”

Pirmo reizi Latvijā Saldumu svētku ietvaros notiks arī Bišu parāde. Parādē var piedalīties ikviens interesents.

„Bitenieku mums ir gana daudz un gana aktīvi. Mums ir tapis arī pirmais bites vides objekts. Arī pirms dažiem gadiem mēs velo parādē aicinājām cilvēkus pārģērbties par bitēm un lietot bišu atribūtus. Mēs gaidām cilvēkus, kuri būs sevi atraktīvi noformējuši. Var piedalīties arī tie, kuri sevi ietērps bišu kastē, stropā,” aicina Saldus tūrisma informācijas, kultūras un sporta centra Sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Sproģe.

Oriģinālākajiem un krāsainākajiem dalībniekiem - vai tas būtu saldenieks, vai viesis no kāda cita Latvijas novada - tiks lielās Saldus saldumu balvas, bet galvenā balva būs lidojums gaisa balonā 23. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti