Joprojām atšķirīga attieksme pret dūmu detektoriem, tomēr interese par to uzstādīšanu pieaug

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iedzīvotāji aktīvi interesējas par dūmu detektoru uzstādīšanu, to pierādīja arī 2. decembrī visā Latvijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) daļās un posteņos rīkotā konsultāciju diena par dūmu detektoriem. Tomēr daudziem joprojām detektoru uzstādīšana šķiet nevajadzīga un apgrūtinoša.

Joprojām atšķirīga attieksme pret dūmu detektoriem, tomēr interese par uzstādīšanu pieaug
00:00 / 04:29
Lejuplādēt

Liepājā daudzos koka apbūves mājokļos tiek izmantota malkas apkure. Tādu netrūkst arī līdzās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mītnei. Daudzu mājokļu durvis ir slēgtas, tas nozīmē, ka iedzīvotāji rūpējas par drošību. Kāds mājoklis ir atvērts, un tur uzrunātā viena dzīvokļa iemītniece stāsta, ka viņas ģimene dzīvokli izīrē no mājas saimnieces. Pagaidām šajā mājā nav uzstādīti dūmu detektori.

„Mūsu dzīvoklī nav detektora. Kā teiks saimniece, tā būs. Ja viņa pirks, tad jau mēs uzstādīsim to, runāsim, kā būs,” saka sieviete.

Pavisam netālu pie citas mājas Ziemassvētku rotājumus izkarina saimniece Jūlija un viņas dzīves biedrs Oskars. Viņu īpašumā ir vairāki dzīvokļi, tāpēc mājā dūmu detektori uzstādīti uzreiz pēc iegādāšanās jau 2013. gadā:

„Tā ir koka māja, tur ir krāsnis, ko kurina. Mēs negribam, lai nokurina māju. Mēs jau no paša sākuma, bez kādām sarunām uzlikām detektorus.”

Cilvēku attieksme pret dūmu detektoru uzstādīšana ir ļoti dažāda, to pierāda arī konsultāciju diena VUGD. Kāda kundze pauž savu nostāju par dūmu detektoriem:

„Kāpēc man tas vajadzīgs, un kas man viņu uzliks? Man reizēm nāk no krāsns – pukš, pukš –  dūmi, bet paretam. Tad viš spiegs? Priekš kam man vajag tādus kreņķus? (smejas) Guļamistabā es to neturēšu ne par kādu naudu.”

VUGD Kurzemes reģiona komandiera vietnieks Oļģerts Smalkais stāsta, ka cilvēki par dūmu detektoriem interesējas jau no paša rīta. Arī ikdienā netrūkst interesentu.

„Situācijas ir dažādas, bet pārsvarā cilvēki detektorus uzstāda pareizi. Ir reizes, kad uzstāda pārāk tuvu apgaismes iekārtām vai pārāk tuvu sienām. Nav vēlams arī pie logiem, jo tas var ietekmēt dūmu plūsmu un mazināt dūmu detektoru nostrādāšanas iespējas. Pašlaik statistikas dati rāda, ka dūmu detektori ir uzstādīti katrā desmitajā mājoklī. Katrs trešais iet bojā no neuzmanīgas rīcības ar uguni, ja detektors būtu uzstādīts, tad šādas nelaimes, iespējams, varētu novērst,” uzskata Smalkais.

Šajā pirmssvētku laikā gandrīz katrā māja deg sveces un daudzviet cilvēki mājokļus rotā ar Adventes vainagiem. VUGD pārstāvis skaidro, kā dūmu detektors nostrādājis tieši šādā situācijā:

„Ir situācijas, kad cilvēki iziet ārā no mājām un nenopūš sveces Ziemassvētku eglītēs un vainagos. Viens reāls piemērs - dzīvokļa īpašnieks aizgāja uz veikalu un atgriežoties redzēja, ka bijusi degšana. Nostrādāja detektors, un kaimiņš izsauca ugunsdzēsējus, un pirms īpašnieka ierašanās ugunsgrēks bija likvidēts.”

„Vainadziņos sveces liek tikai vājprātīgie, kuri grib, lai deg. Man arī ir dekoratīvs un no nedegoša materiāla. Viss kārtībā,” par Adventes vainagiem viedoklis ir arī kādam kungam, kurš atnācis uz VUGD konsultāciju Liepājā.

Informācija par dūmu detektoriem ir pieejama VUGD mājaslapā. Iedzīvotāji var zvanīt arī uz VUGD kontaktālruņiem un konsultēties par uzstādīšanu. No 2020. gada 1. janvāra mājokļiem obligāti jābūt aprīkotiem ar dūmu detektoriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti