VUGD kampaņā izglītos par dūmu detektoriem un izsaukumu laikā tos dāvinās

No šodienas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sāk informatīvo kampaņu "Izglāb dzīvību – uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru!". Dodoties uz izsaukumiem, glābējiem līdzi būs dūmu detektori, lai tos dāvinātu vai uzstādītu mājokļos, kuros to nav, kā arī šīs kampaņas laikā iedzīvotājus izglītos par dūmu detektoru nepieciešamību.

00:00 / 05:41
Lejuplādēt

Dāvinās detektorus

VUGD vecākā inspektore Sandra Vējiņa, kura ir arī šīs informatīvās kampaņas iniciatore, skaidroja – lai arī jau labu laiku ir spēkā prasība, ka visos mājokļos ir jābūt dūmu detektoriem, tomēr ne vienmēr cilvēki apzinās, ka tie ir vajadzīgi viņu pašu drošībai.

"Skatoties statistikas datus, mēs redzam to, ka, dodoties uz dzīvojamo sektoru, kas ir privātmājas un dzīvokļi, dūmu detektors ir uzstādīts tikai katrā trešajā mājoklī, dūmu detektoram katrā mājoklī būtu jābūt nu jau gandrīz četrus gadus. Es teiktu, ka tas ir ļoti maz, ka tikai katrā trešajā mēs šos dūmu detektorus pamanām. Dažreiz cilvēki saka: "Nu, jā, šis dūmu detektors neatrisinās to, ka tur lielāks ugunsgrēks izceļas", bet viņa uzdevums nav novērst ugunsgrēku, viņa uzdevums ir brīdināt, brīdināt cilvēku par bīstamību," sacīja Vējiņa.

Viņa atklāja, ka arī šonedēļ VUGD bija izsaukums uz lielu ugunsgrēku, mājoklī bija dūmu detektori, līdz ar to cilvēki paspēja evakuēties. Protams, mājai ir lieli bojājumi, bet cilvēki izglābās.

Par kampaņas ideju viņa skaidroja: "Mums šie dūmu detektori bija palikuši no citas kampaņas, kurā nebija tik liela iedzīvotāju atsaucība, tādēļ mēs izvēlējāmies šajā gada izskaņā dāvināt šos dūmu detektorus."

Kampaņas aktivitātes, protams, tiks īstenotas tikai ar mājokļa īpašnieka vai iemītnieku piekrišanu. Dūmu detektoru uzstādīšana tiks veikta tikai īpašnieka klātbūtnē un saskaņojot izvietošanas vietu. Jāpiebilst, ka detektori būs dāvana, tātad bez maksas.

"Tajos mājokļos, kur būs izcēlies neliels ugunsgrēks un nebūs uzstādīts dūmu detektors, tad mēs tos uzdāvināsim un, ja būs iespējams, arī uzstādīsim. Mūsu primārā mērķauditorija ir ģimenes ar bērniem un seniori. Mēs jau vedam viņus līdzi, mums katrai mašīnai ir iedoti dūmu detektori, lai nepieciešamības gadījumā mēs viņus varētu uzdāvināt," viņa teica.

VUGD kampaņas informatīvais materiāls.
VUGD kampaņas informatīvais materiāls.

Detektors ir, baterija beigusies

Vienā no ugunsdzēšanas auto Valmieras daļas vada komandieris Edvīns Melnis Latvijas Radio rāda dūmu detektorus, kuri jau ir sagatavoti līdzņemšanai, dodoties izsaukumā. Melnis arī pastāstīja, ka viņa pieredze liecina – bieži vien ir situācijas, kad dūmu detektors it kā ir, bet tas nedarbojas.

"No manas pieredzes es esmu novērojis to, ka cilvēkiem gados, kam ir viņš uzstādīts, bet, laikam ejot, baterija beidzas, cilvēks netiek klāt, viņš paņem, piemēram, ar slotas kātu viņu nosit, nopērk bateriju un noliek uz skapja augšas vai vienkārši noliek maliņā, un par to ir aizmirsis," norādīja Melnis.

Ja daudzās mājsaimniecībās pirmais darbiņš ir veikts, detektors nopirkts un uzlikts, taču piemirstas, ka dūmu detektors prasa arī savu uzmanību, piemēram, tas jāattīra no putekļiem, reizi mēnesī jāveic darbspējas pārbaude, kā arī jānomaina baterija.

To, ka tiek aizmirsts nomainīt baterijas, uzsvēra arī Sandra Vējiņa, tādēļ viens no šīs informatīvās kampaņas uzdevumiem būs palīdzēt pārbaudīt detektoru darbspēju.

"Problēma ir tāda, ka šos dūmu detektorus vairums uzstādīja 2019. gada izskaņā, un ir pagājuši gadi, un ir cilvēki, kas nav piedomājuši par bateriju maiņu, līdz ar to ir uzstādīts, bet vairs nepilda šo savu funkciju," sacīja Vējiņa.

Kā skaidroja glābēji, lielākoties dūmu detektori ir privātmājās, jo ir apkure, un tas māju saimniekiem liek vairāk parūpēties par savu drošību, taču mazāk to ir daudzdzīvokļu ēku dzīvokļos, kur šķietami ugunsgrēka varbūtība ir mazāka.

Tomēr Valmieras daļas vada komandiera vietnieks Salvis Jevdokimovs pastāstīja par kādu savu pieredzētu situāciju: "Es atbraucu mājās pēc darba un dzirdu, ka manā kāpņutelpā skan dūmu detektors. Aizgāju pie tā dzīvokļa pārbaudīt – jā, tajā dzīvoklī viņš skan, sapratu, ka piedūmojums arī ir tajā dzīvoklī, par to liecināja šis detektors. No otras puses – citi kaimiņi tam nepievērš uzmanību. Es ieteiktu arī visiem līdzcilvēkiem, visiem kaimiņiem – ja dzirdat to skaņu, ir jāpārliecinās, jāpārbauda. Ja paši nevēlaties iet pārbaudīt, nu izsauciet glābšanas dienestu! Mēs atbrauksim, pārbaudīsim. Tikpat labi tas cilvēks tur var būt iekšā, piedūmojumā bez samaņas, un tu ar savu rīcību viņu vari izglābt."

Viņš pozitīvi vērtēja VUGD akciju, tomēr mudināja cilvēkus pašiem saprast, ka detektoram mājās ir jābūt.

Protams, VUGD darbinieki katru mājokli nepārbaudīs un dūmu detektoru klāt nepienesīs, atzina Vējiņa, piebilstot, ka kampaņas mērķis ir kārtējo reizi atgādināt par tā nepieciešamību.

"Mēs gribam vienkārši likt aizdomāties, un varbūt saviem vecvecākiem, arī savās mājās šos dūmu detektorus pārbaudīt, ielikt jaunu bateriju, lai jaunajā gadā viņi varētu sargāt mūsu veselību un dzīvību," viņa teica.

Informatīvās kampaņas laikā katrā reģionā tiks izdalīti 112 dūmu detektori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti