Tviterapskats: Futbola kauss un preambula

"Kas tvītoja Jāņu nakti, tvītos visu vasariņ..." Lai gan pirms vasaras saulgriežiem nedēļa tāda klusāka, futbola čempionāta un Satversmes preambulas kaislības neļauj tviterlietotājiem baudīt vēso vasaru.

Vasaras īsākā nakts jau tepat, tepat un domājams, ne tikai tviterlietotāji tai trenējas, neguļot naktis un ātrāk par trijiem pēc pusnakts gulēt neejot. Treniņam lieliski palīdz Brazīlijā notiekošais futbola čempionāts un tā kaislības. Tiek līdzjūtīgi gavilēts par futbola karaļu - Spānijas - izgāšanos un secināts, ka ar Anglijas izlasi Pasaules kausā futbolā ir tāpat kā ar latviešiem Eirovīzijā - kaut kad sen atpakaļ ir uzvarējuši, bet parasti ātri izstājas.

Bet ko nu par futbolu, Latvijas tvitertelpā virmo kaislību vētra par, pret un ap Saeimas apstiprināto Satversmes preambulu, teju vai tikpat kaislīgi kā ap čehu tiesnesi Jerābeku hokeja čempionātā. Diskusijās iesaistās arī tie, kuriem iepriekš par to preambulu ne silts, ne auksts. Aija Kinca ironizē, ka - kā ierasts – nedēļā pirms Līgo svētkiem ‏katrs latvietis sēž valsts iestādē pie datora, tēlo, ka strādā, bet patiesībā tviterī papildina preambulu.

Kamēr juridiskie prāti lauza galvas un šķēpus par to, vai preambula būtu jāapstiprina ar vai bez referenduma - tomēr Satversme ir visas tautas pieņemts dokuments, – daudzi vēlas svarīgo dokumentu papildināt ar saviem ieteikumiem, lielākoties visai sabiedrībai noderīgiem un arī nejēdzīgi asprātīgiem. Pirmkārt, ir svarīgi definēt laika un dabas apstākļus -  Dāvids Vikmanis uzskata, ka ir skaidri jānosaka tas, ka valsts garantē, ka naktī nespīd saule.

Alberts Ziemelis ‏rekomendē Satversmes preambulā paredzēt, ka vasarā minimālā gaisa temperatūra dienā ir + 24C, citi iesaka šo punktu izteikt mazliet abstraktāk, noteikt, ka ziemas nedrīkst būt siltākas par vasarām un vasaras vēsākas par ziemām.

Ilgonis Liepiņš Satversmi vēlas sasaistīt ar neapstrīdamiem fizikas likumiem un grib, lai Satversmē ieraksta, ka Latvijas tautas spēja stingri pastāvēt savā zemē kopš senlaikiem ir balstīta gravitācijā.

Nevar būt Satversmes preambula pārāk vispārīga, vajag arī ko par konkrētu valsts infrastruktūru minēt, piemēram tviterlietotājs ar vārdu "GalvaDeg" ‏aicina noteikt, ka ikvienai lauku ambulancei jābūt ar piebūvētu latvisku preambulanci.

Artis aicina būt godīgiem un noteikt, ka Latvijas valsts autoceļus turpinās neatjaunot, kamēr nebūs redzams ceļa apakšējais slānis. ‏

Tā kā vajagot arī kaut ko par pašu latvieti un tā pienākumiem. Vigants Lesausks rekomendē preambulā ierakstīt to, ka īstam latvietim mūžā būs izaudzēt divus dēlus, iestādīt divus kokus un nodibināt divas partijas.

Ja nepieciešams precīzāk, varot arī rakstīt, ka Latvijā ir daudzpartiju sistēma, kurā divi latvieši kopā nodibinājuši vismaz trīs partijas.

Tviterkonts "latviešu joki" drīzāk aicina preambulu saīsināt, ne papildināt, un vienkārši, īsi un skaidri noteikt: "Latviešu valodā jārunā tikai latviski. Patīk tas Krievijas vēstniekam vai ne, un kāda vispār te viņam daļa?"

Un, ja iespējams, vērā vajadzētu ņemt arī Ilmāra Šlāpina ieteikumu noslēgumā - Satversmes postambulā ierakstīt slaveno: "Tikai nevajag sapriecāties par ātru!"

Pieļauju, gan jau tagad kāds klausītājs saērcināti jautā – vai tiešām par tik svarīgu valstisku jautājumu kā Satversmes preambula ir labi zoboties un galu galā var piekrist Ievai Brantei, kura saka - labprāt izsmejam paši sevi & tad brīnamies, ka citi neciena.

Bet no otras puses, Roberta Klimoviča ‏vārdiem "Asprātīgā Satversmes papildināšana, tomēr iezīmē kādu lielu, pašpietiekamu nāciju īpašību - spēju pasmieties par sevi."

 Mūžu mūžos.... līgo!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Sociālo mediju apskati
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti