100 g kultūras
 
Rundāles pilskungs Lancmanis: Ar spokiem man nav veicies, bet soļus esmu dzirdējis vairākkārt
Šobrīd pie Rundāles pils notiek vērienīgi darbi – tiek īstenots projekts par vēsturisko augļu dārzu atjaunošanu. "Izrādās, ka grāvenšteini un sīpoliņi bijuši jau toreiz,” pasmaida šarmantais pilskungs Imants Lancmanis. No nākamā gada janvāra viņš šeit būšot brīvprātīgā statusā: "Nākšu uz pili un darīšu to, ko neesmu paspējis. Pats galvenais – jāuzraksta Rundāles pils monogrāfijas trešais sējums, un tas ir ļoti grūts – tā ir pils restaurācija.”
Rīgas Starptautisko kino festivālu gaidot. Gadsimts ar Ingmaru Bergmanu
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim kinoteātros “Splendid Palace”, “Kino Bize”, “K Suns”, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kā arī “Cafe Film Noir” un Kaņepes Kultūras centrā, un tajā šogad tiks izrādītas vairāk nekā 180 filmas 12 tematiskajās programmās un konkursu skatēs. Gatavojoties festivālam, par daļu no gaidāmajiem notikumiem vēsta Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas jaunie kritiķi un kino profesionāļi. 
Ko es tikko dzirdēju? Piezīmes par festivālu «Skaņu mežs»
Aizvadītajā nedēļas nogalē, 12. un 13. oktobrī,  mūzikas namā “Daile” notika centrālie nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs” koncerti. Meža biezokni veidoja ne vien skaņas, bet arī apmeklētāji, kuri šoreiz bija īpaši kuplā skaitā.
Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar Vestardu Šimku dodas Latvijas tūrē
Pēc veiksmīgiem koncertiem Indijā un Šrilankā Liepājas Simfoniskais orķestris oktobra beigās – novembra sākumā dosies koncerttūrē pa Latviju. Sešos koncertos kopā ar orķestri būs pianists Vestards Šimkus un diriģents Atvars Lakstīgala. Koncertā izskanēs trīs Vīnes klasiķu – Volfganga Amadeja Mocarta, Jozefa Haidna un Ludviga van Bēthovena jaunības gadu meistardarbi.
Ivars Zviedris radījis dokumentālo raidījumu ciklu par dzīvi pierobežā
Režisors Ivars Zviedris, kurš plašākai sabiedrībai labi zināms kā skaudrās dokumentālās filmas “Dokumentālists” režisors, jau divus gadus strādā pie jauna dokumentālā stāsta par dzīvi pierobežā. Filma vēl nav pabeigta, bet pie LTV1 skatītājiem jau ceturtdien, 18. oktobrī, dosies raidījumu cikls “Klausītājs” – par to, kas ir pierobeža un kā ļaudis tur dzīvo, informēja LTV komunikācijas speciāliste Krista Luīze Priedīte.
Izstādes «Daudzskanis» ietvaros notiks priekšlasījumi par nesaprašanos
Piektdien, 19. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (5. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) notiks "Priekšlasījumi par nesaprašanos". “PROVIDUS” direktores, vadošās pētnieces Ivetas Kažokas un muzikologa Oresta Silabrieža uzmanības centrā būs Purvīša balvas 2017 laureātu Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona mākslas darba “Daudzskanis” aizsāktā tēma par cieņpilnu nesaprašanos, informēja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.
LTV žurnālistes Anetes Lesītes kultūras ieteikumi šai nedēļai
Sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas darbs neapsīkst arī nomināciju starplaikos. Lai skatītājiem, lasītājiem, klausītājiem vēlāk vieglāk būtu balsot par savu kultūras notikumu, žūrijas locekļi katru nedēļu iesaka pasākumus, kam vērts pievērst uzmanību. Šoreiz to dara LTV kultūras ziņu žurnāliste, māksliniece Anete Lesīte.
Piezīmes par Nacionālā teātra izrādi «Pūt, vējiņi!»: Saviļņojoši
Saviļņojoši. Tā vienā vārdā gribu nodēvēt izrādi “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī. Ritmiski iešūpojot skatītāju Raiņa tautas dziesmā vienā cēlienā, ritmizētā, ornamentos austā Likteņupes bangošanās modina latvisko kodu teju pret savu gribu. Izrādes veidotāji trāpa skatītājam Ahileja papēdī: pat zinot, ka traģēdija ir neizbēgama, katarse tik un tā ir neapstādināma, un kamola kāpšana kaklā ir jūtama ar katru akordu.  
Režisors Sīmanis: Žanis Lipke ir ideāls varonis filmai
"Personāži, kuri ir līdz galam neizskaidrojami, mīklaini, interesanti, ar dažādām personības šķautnēm, izraisa dabisku vēlmi par viņiem veidot filmu. Šajā ziņā Žanis Lipke ir teju ideāls varonis, lai par viņu domātu kinematogrāfiskos terminos," par savu jaunāko filmu "Tēvs Nakts" saka režisors Dāvis Sīmanis. Filmas īpašais seanss 18. oktobrī ievadīs Rīgas Starptautisko kino festivālu.
Nelsona vadībā Rīgā skanēs īpašs Cimmermaņa koncerts trompetei
Diriģents Andris Nelsons sestdien ierodas Rīgā, lai kopā ar Leipcigas “Gewandhaus” orķestri priecētu Latvijas klausītājus divos koncertos. Svētdien, 14.oktobrī, Latvijas Nacionālajā operā skanēs vācu komponista Bernda Aloiza Cimmermaņa koncerts “Nobody knows de trouble I see”, kuru Nelsons raksturojis kā patiesi izaicinošu un interesantu meistardarbu. Solists tajā būs trompetists Hokans Hardenbergers, informēja koncerta organizatori.
Sigvards Kļava par «Latvijas gredzenu»: Sastaptie cilvēki fundamentāli mainījuši manu dzīvi
"Tā ir lielākā piepildījuma atslēga – neatkarīgi no rezultāta, ceļš uz šo notikumu bijis pietiekoši ilgs, lai tagad nebūtu tādas plānā galdiņa urbēja sajūtas. Bijis daudz laika pašam ar sevi strīdēties, pašam sevi noliegt, nonākot līdz pārliecībai, ka tas ir labākais, ko varu izdarīt," par lielprojektu "Latvijas gredzens" saka diriģents Sigvards Kļava. Piecu gadu darbs šoruden noslēgsies ar "Zemgales gredzenu" jeb kinokoncertu "Vēstures palos".
RIBOCA kuratore Katerina Gregosa: Mākslā viennozīmīgi ir vieta skaistumam!
"Lai iemācītos interpretēt mākslu, nepieciešama izglītība. Lai spētu novērtēt kādu klasiskās mūzikas skaņdarbu vai operu – arī. Jebkura laikmetīgās kultūras darba novērtēšanai nepieciešama izglītība," ir pārliecināta Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) kuratore – mākslas vēsturniece, muzeoloģe, rakstniece un lektore Katerina Gregosa, kura dzimusi Atēnās, dzīvo Briselē, bet šobrīd strādā Rīgā. Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumam "Tīrkultūra" viņa atklāj savus uzskatus un principus par mākslu, mūziku un daudziem citiem jautājumiem.
Valmieras teātrī iestudēta pēc Zahera-Mazoha noveles veidotā luga «Venēra kažokādā»
Šovakar uz pirmizrādi aicina Valmieras Drāmas teātris. Skatītāju vērtējumam nodota pazīstamā amerikāņu dramaturga Deivida Aivsa  godalgotā un pasaulē daudzkārt uzvestā luga “Venēra kažokādā”, kas veidota pēc austriešu rakstnieka Leopolda fon Zahera-Mazoha tāda paša nosaukuma noveles motīviem. Valmieras teātrī to iestudējusi režisore Inese Mičule.
«Kultūršoks»: Vai Rīgā būvēs akustisko koncertzāli par 118 miljoniem eiro?
Līdz gada beigām Kultūras ministrijai un Rīgas domei jāvienojas par iespējamo akustiskās koncertzāles atrašanās vietu pilsētas centrā. Šobrīd uz diskusiju galda atkal atgriezušies varianti, ko pirms diviem gadiem valdība neatbalstīja dārdzības dēļ. Tas ir gan ambiciozais arhitekta Anda Sīļa projekts par koncertzāli uz AB dambja, gan arī ideja par Kongresu nama pārbūvi. Vai tas nozīmē, ka valdības maiņas priekšvakarā Rīga beidzot varētu būt soli tuvāk gadu desmitiem ilgi lolotajai idejai?
Notikums ar laikmeta garšu un troksni zālē. Upīša «Zaļā zeme» Nacionālajā teātrī
Andrejs Upīts savu "Zaļo zemi" sarakstīja Otrā pasaules kara laikā Krievijā. Iesāktais manuskripts sadega ugunsgrēkā, un Upīts savu 704 lappuses garo mūža darbu pārrakstīja vēlreiz. Drīz vien "Zaļā zeme" nonāk arī uz teātra skatuves, kur to 1950. gadā iestudē Alfreds Amtmanis-Briedītis. Pēc 46 gadiem "Zaļā zeme" uz Nacionālā teātra skatuves atgriežas. Pie monumentālā darba ķeras Edmunds Freibergs, kurš tikko kļuvis par teātra galveno režisoru. 1996. gada iestudējums kļūst par Notikumu Latvijas teātrī un saņem sešas "Spēlmaņu nakts” nominācijas.
Riga IFF pirmizrādīs restaurēto Aivara Freimaņa filmu «Puika»
Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) Baltijas kino programma “Home Made” 19. oktobrī tiks atklāta ar režisora un rakstnieka Aivara Freimaņa 1977. gada spēlfilmu “Puika”. Skatītājiem pirmo reizi būs iespēja redzēt Latvijas kino vēsturē nozīmīgās filmas restaurēto versiju. Filmu izrādīs kinoteātrī “Splendid Palace”.
Galerijas