100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Galerijā «Daugava» atklāta Birutas Delles 75. jubilejas izstāde
Trešdien galerijā “Daugava” atklāta Birutas Delles 75. jubilejas izstāde. Māksliniece aizvien glezno ar lielu aizrautību. Viņa teikusi: “Tā būtu augstākā, piepildītākā laime, ja varētu gleznot katru dienu, kad prāts atslēgts no visa cita un būtu tikai darbs.” 
Mākslinieces Birutas Delles daiļradi skatītāji mīl. Jau pirmajā izstādes dienas rītā galerijas “Daugava” durvis veras ar interesi – vai jau drīkst apskatīties?
Dzīvi apliecinoša vēršanās pret pasaules bezjēdzību: Rīgas biržā varēs aplūkot bijušā rīdzinieka Borisa Lurjes darbus
No 12. janvāra mākslas muzejā “Rīgas birža” būs aplūkojama izstāde “Boriss Lurje un NO!art”. Šis teikums publicēts Borisa Lurjes (Boris Lurie, 1924–2008) izstādes skrejlapā Ģertrūdes Stainas galerijā Ņujorkā 1963. gadā un raksturo izstādi, kas veltīta NO!art kustībai. Tā formējās 1950. gadu beigās un 60. gadu sākumā kā pretmets mākslas komercializācijas tendencei.
Aktieris Andris Keišs iedziedājis «Maskačkas himnu» Edmunda Jansona veidotajai animācijas filmai
Gatavojoties pazīstamā režisora Edmunda Jansona animācijas filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” pirmizrādei šī gada 30. janvārī, klajā laists “Runājošo suņu dziesmas” jeb “Maskačkas himnas” videoklips, informēja filmas veidotāji. Dziesmu izpilda tautā mīlētais aktieris Andris Keišs, kas filmā ierunājis suņa Bosa lomu, bet par instrumentālo noformējumu parūpējusies grupa “Jūk”.
«Supernova 2019» pusfinālisti grupa «Laika Upe» publicējusi otro singlu
Otrdien, 8. janvārī, “Supernova 2019” pusfinālisti – grupa “Laika Upe” publicējusi singlu “Listen To The Way That I Breathe”, informēja grupas pārstāvji. Grupā “Laika Upe” ir apvienojušies pieci jauni un talantīgi mūziķi ar mērķi sasniegt mūzikas virsotnes gan Latvijā, gan ārpus tās.
Realitāte mani interesē maz. Intervija ar režisori Martu Elīnu Martinsoni
Režisores Martas Elīnas Martinsones filma “Viesturs Kairišs iznāk no meža” ir traģikomisks stāsts par divu radošu cilvēku attiecībām – Gunu un divreiz vecāko rakstnieku Gintu, kurš gadiem ilgi nav uzrakstījis ne rindiņas. Bēgot no neapmierinošām attiecībām un radošās pašrealizācijas trūkuma, Guna aizraujas ar režisora Viestura Kairiša izrādi “Odiseja”, sākot jaukt realitāti ar teātra pasauli. Par šo filmu Marta Elīna Martinsone saņēmusi Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps”. Režisore intervijā atklāj, kādas ir viņas attiecības ar realitāti, cik svarīga viņas dzīvē ir pašrealizācija un ko nozīmē būt jaunajam māksliniekam.
Eksperti: Filma «Aukstais karš» ir gan mīlas stāsts, gan laikmeta portretējums
Kinoteātris “Splendid Palace” piedāvā noskatīties režisora Pāvela Pavļikovska filmu "Aukstais karš” (Cold War), kas godalgota Kannu kinofestivālā par labāko režiju un saņēmusi vairākas Eiropas kino akadēmijas balvas. Filma izraisījusi ažiotāžu – prestiži kinofestivāli visā pasaulē sacenšas par tiesībām to demonstrēt. Šī mīlas balāde jau ierindota starp skaistākajām filmām kino vēsturē. “Aukstais karš” tiek pielīdzināts zelta klasikai, piemēram, "Kasablankai”.
Dailes teātrī top izrāde «Smilšu cilvēciņi»
Dailes teātra Kamerzālē režisors Mihails Gruzdovs sācis darbu pie bulgāru dramaturģes Janas Dobrevas lugas “Smilšu cilvēciņi” iestudējuma. Pirmizrāde būs 2019. gada 30. janvārī, informēja Dailes teātra pārstāvji.
«Splendid Palace» sāks demonstrēt «Dižā skaistuma» režisora Paolo Sorrentino jauno filmu «Silvio»
“Silvio Berluskoni ir “itāliskuma” arhetips, un, stāstīdams par viņu, es varu izstāstīt par itāliešiem,” saka itāliešu režisors Paolo Sorrentino, kurš savā jaunajā filmā “Silvio” (“Loro”, 2018) vēsta par skandalozo politiķi, viņa attiecībām ar tuviem sabiedrotajiem, par viņa varaskāri un mūžīgajām ballītēm. Seriāla “Jaunais pāvests” un filmu “Jaunība” un “Dižais skaistums” režisora jaunā filma kinoteātra “Splendid Palace” repertuārā jau no 11.  janvāra, informēja kino “Splendid Palace” pārstāvji.
Klajā nācis Māra Salēja piektais dzejas krājums «Tuvošanās»
Māris Salējs latviešu mūsdienu dzejas ainavā ir viens no tiem autoriem, kuriem padodas šķietami neiespējamais – proti, apvienot labāko no klasiskās dzejas saturiskajām vērtībām ar formas un izteiksmes novatoriskumu, kas biežāk raksturīgs jauno dzejnieku veikumam.
Itālijā notiek «ledus mūzikas» koncerti
Itālijas ziemas kūrortpilsētā Valdisolē sarīkoti koncerti, kuros izmanto no ledus gatavotus mūzikas instrumentus. Projekta autors – amerikāņu mākslinieks Tims Linharts atzina, ka to skanējums būtiski neatšķiras no parasto instrumentu skanējuma.
Animācijas filma par Maskačku - visiem, kuri nav zaudējuši ticību saviem spēkiem
Par to, ka ikviena cilvēka atbildība un aktīva rīcība ir ļoti svarīga, lai pasauli veidotu labāku, vēstīs Edmunda Jansona jaunā animācijas filma visai ģimenei „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Filmas pamatā ir labi pazīstamā Luīzes Pastores grāmata bērniem „Maskačkas stāsts”, par ko viņa saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu.
Galerijas