Dienas ziņas

Atklāj kampaņu "Izsmēķis – mīna ar laika degli"

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Muzeju nakts 20 gadu jubilejā piedalīsies 217 muzeji

Muzeju naktī šogad piedalīsies vairāk nekā 217 kultūrvietas

Piedāvājot daudzveidīgas norises, vairāk nekā 217 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas 18. maijā, Muzeju naktī, bez maksas uzņems apmeklētājus.

Tradīcija Latvijā jau ietiecas trešajā gadu desmitā – šis ir 20. gads, kad Latvijas muzeji piedalās starptautiskajā muzeju nakts akcijā, informēja Kultūras ministrijā.

Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma ir: izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu "Muzeji izglītībai un pētniecībai".

Rīgā un tās apkaimē Muzeju naktī durvis apmeklētājiem vērs vairāk nekā 80 kultūrvietas, uzrādot skaita palielinājumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad šeit bija fiksētas 57 Muzeju nakts apskates vietas.

Savukārt reģionos 136 vietās interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, privātie muzeji un nevalstiskās organizācijas. Vidzemnieki un reģiona viesi 18. maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 38 kultūrvietās, Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 36 vietās, Latgalē – 37 vietās, savukārt Zemgalē – 25 kultūrvietās.

"Muzeju nakts 20 gadu laikā kļuvusi par gaidītu un sabiedrības iecienītu notikumu, kad vasarīgā noskaņā naksnīgo kultūras pasākumu daudzveidību izbauda aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā. Ne tikai muzeji, bet plašs iestāžu klāsts vakara norisēs vērs durvis apmeklētājiem – dalībnieku skaits turpina pieaugt un iesaistās arvien jauni. Šis ir arī gads, kad satiekas Starptautiskā muzeju diena un Muzeju nakts, sniedzot plašākas iespējas ieplānot muzeju apciemojumu bez steigas, jo, kā tas parasti ir Starptautiskajā Muzeju dienā, daudzi muzeji būs atvērti bezmaksas apmeklējumam visu dienu. To muzeji izziņo savos informācijas kanālos, tādēļ aicinām iepazīties ar muzeju piedāvājumu un izbaudīt to," aicināja Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

Ar Muzeju nakts programmu iespējams iepazīties šeit.

"Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) ir ilggadējs šīs akcijas dalībnieks un šogad papildus iespējai apmeklēt muzeja ekspozīcijas un aktuālās izstādes piedāvās doties rakstnieku un mūziķu ceļojumā, kā arī izdzīvot Dziesmu un deju svētku tradīciju dažādās ģimeniskās aktivitātēs, tā kā pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies arī RMM pastāvīgajā ekspozīcija "Dziesmusvētku telpa" Mežaparkā Lielajā estrādē," mediju pasākumā uzsvēra Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālās komitejas (ICOM Latvija) valdes pārstāve, Rakstniecības un mūzikas muzeja kuratore un projektu vadītāja Katrīna Kūkoja.

Muzeju nakts preses konference
Muzeju nakts preses konference

Savukārt "Cēsu muzejs", kas ietver Cēsu Vēstures un mākslas muzeju, Eduarda Veidenbauma muzeju "Kalāči" un muzeju apvienību "Orisāre", direktore Ināra Bula atklāja: "Šogad Cēsu muzeja fokuss ir izcelt īpašo un specifisko muzeja ekspozīcijās caur orientēšanās spēli, sniedzot arī muzikālu baudījumu. Muzeju naktī rādīsim savus jaunākos sasniegumus, atklājot gleznu izstādi, ievedot apmeklētāju jaunās muzeja telpās Vecpiebalgas muižā, kā arī caur deju un uguns rituālu stāstot par Jettes filozofiju."

Privāto muzeju jomu mediju pasākumā pārstāvēja muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis: "Mūsu Muzeju nakts programma no vienas puses izceļ bagātīgo ebreju vēstures un kultūras mantojumu Rīgā, kur katrai ēkai ir savi stāsti, ar kuriem būsim priecīgi dalīties. No otras puses, mēs gribam iesākt arī jaunu stāstu – par muzeja jauno mājvietu Alksnāja ielā 5, kur senajā spīķerī top modernais muzejs, piebiedrojoties citiem amata brāļiem šajā brīnišķīgajā Vecrīgas nostūrī – īstajā Muzeju kvartālā!"

Par Muzeja nakti

Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18. maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977. gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978. gada.

1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju "Muzeju pavasaris," kas vēlāk pārtapa akcijā – Muzeju naktī –, tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu.

Ar Eiropas Muzeju nakts atzīmēšanu saistītas norises Latvijā iesoļos jau trešajā gadu desmitā – Muzeju nakts 2024. gadā notiks jau 20. reizi. 2024. gadā akciju "Muzeju nakts" finansiāli atbalsta apgāds "Zvaigzne ABC".

Līdz šim ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos nakts klātienes pasākumos iesaistījies arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī citi sabiedriskās dzīves veidotāji – muižas, izstāžu zāles, bibliotēkas, valsts pārvaldes iestādes un citi.

Dalībnieku pamatpiedāvājums ir par velti, bet atsevišķas aktivitātes var būt arī par maksu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti