Sadaļas Sadaļas
100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Andra Ogriņa poēzijas ceļš ir ļoti līkumains un dažreiz pazūd vispār. Savulaik viņš, šķiet, pat īpaši centīgi atgrieza sirreālisma un traģiska absurda noskaņas aktuālajā dzejas tīmeklī. Krājums “Kā būtu ja tevis nebūtu epikūr” ir jau pavisam cita veida pietura, kurā patiešām atsēsties un atveldzēties, nevis piepeši atrast savu galvu tuvīnajā lupīnu krūmājā, nevis sev starp pleciem.
Fotogrāfa Jāņa Deinata 60 gadu jubilejas notikums bildēs “Blaknes”, kuras viņš pats nosaucis par “noformējumu”, ar iepriekšēju pieteikšanos aplūkojama Fon Stricka villā, Aristīda Briāna ielā. Es pieļauju, ka pēc jūsu vizītes šajā jubilejas noformējumā diskusijas nebūs bezjēdzīgas. Jo tas, kas ir skumīgs, pēc brīža var izrādīties jautrs; un otrādi.
Viens no ilggadīgākajiem radošajiem tandēmiem vizuālajā mākslā - Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns – no šīs piektdienas iekaros Mākslas staciju “Dubulti”. Izstādē “Tūlīt” mākslinieki atspoguļos dažādus prāta stāvokļus, piedāvājot precīzas formas, kas tos ilustrē.
Nupat aizvadīto pašvaldību vēlēšanu kontekstā iesaku Nacionālā Kino centra vietnē filmas.lv noskatīties Voldemāra Pūces 1968. gadā uzņemto drāmu “Mērnieku laiki”. Reiņa un Matīsa Kaudzīšu romāns ir mūsu literatūras vēstures stūrakmens, tas jau nu būtu stāstīts gan bērnu dienās, gan tur un še atgādināts arī katra latviešu cilvēka tālākās izglītības gaitās.
Rīgas pieminekļu aģentūras jaunā direktora prioritātes: pieminekļu popularizēšana un finansējuma piesaiste
Rīgas dome lēmusi Rīgas pieminekļu aģentūras direktora amatā iecelt bijušo Latvijas Okupācijas muzeja direktoru Gunāru Nāgelu. Stājoties amatā, īpašu uzsvaru viņš liek uz papildu finansējuma piesaisti, kā arī sabiedrības informēšanu par mūsu kultūras mantojumu – pieminekļiem. Dienaskārtībā arī jautājums par Rīgas Lielo kapu koncepcijas izstrādāšanu sadarbībā arī ar apkaimes iedzīvotājiem.  
ASV Ierakstu akadēmiju pirmo reizi vadīs afroamerikānis
Par ASV Ierakstu mākslas un zinātnes nacionālās akadēmijas vadītāju oficiāli kļuvis Hārvijs Meisons juniors (Harvey Mason Jr.). Viņš ir pirmais tumšādainais amerikānis, kas vadīs organizāciju, kura piešķir prestižās “Grammy” balvas.
Buravicka protests, Vecumnieka veltījums un Šūmaņa salona mūzika. Tiešsaistē izskanēs «Sonātes klarnetei un klavierēm»
Pianiste Agnese Egliņa un klarnetists Guntis Kuzma ir partneri kamermūzikā jau daudzus gadus. Saspēli un muzikālo saprašanos viņi turpina izkopt, meklējot nespēlētus darbus un ierosinot jaunas mūzikas tapšanu. Tiešraides koncertā "Sonātes klarnetei un klavierēm" skanēs Latvijā reti spēlētā vācu komponista Kamillo Šūmaņa Klarnetes sonāte, un pirmatskaņojumu piedzīvos Andra Vecumnieka un Platona Buravicka sonātes, kas komponētas pēc abu mūziķu pasūtinājuma. 
Vieta pārmaiņām. Čiekurkalnā top Dzīves kvalitātes dizaina institūts
Vieta cilvēkiem, kuri dzīvē vēlas pārmaiņas un grib līdzdarboties labākas pasaules radīšanā – tā par nesen izveidoto Dzīves kvalitātes dizaina institūtu “Viskaļi” saka viena no tā līdzdibinātājām Zane Ruģēna. Institūta izveide ir viens no biedrības “Free Riga” projektiem, kas jau aptuveni septiņus gadus nodarbojas ar tukšu ēku atdzīvināšanu, atverot tās dažādām radošām darbībām.
Dž. Dž. Džilindžers Valmierā iestudējis «Osedžas zemi»
Amerikāņu dramaturga Treisija Letsa luga “Augusts: Osedžas zeme” 2007. gadā tika godalgota ar prestižo Pulicera prēmiju drāmā. Tā ir piedzīvojusi neskaitāmus iestudējumus un ekranizāciju ar Holivudas zvaigznēm, bet šobrīd Dž. Dž. Džilindžera režijā ir uzvesta uz Valmieras Drāmas teātra skatuves. Tās centrā ir ģimene, kurā šķietami ir viss, bet trūkst paša galvenā – savstarpējas izpratnes un mīlestības.
Par novatorisku sniegumu literatūrā – devīto reizi pasniegta Soduma balva
Jau devīto gadu rakstnieka, dzejnieka un tulkotāja Dzintara Soduma dzimšanas dienā tiek pasniegta balva par novatorisku sniegumu latviešu literatūrā dzejas, prozas, dramaturģijas un tulkojumu žanrā. Šogad Soduma 99. dzimšanas dienā, kā ierasts, rakstnieka pēdējā dzīvesvietā – Ikšķilē, notika balvu svinīgā pasniegšanas ceremonija. Šogad balvu saņēma trīs laureāti – dzejniece Amanda Aizpuriete, tulkotāja un rakstniece Silvija Brice un tulkotājs un dzejnieks Arvis Viguls.
Amatierteātru fenomens Latvijā. Stāsta režisori Māra Zaļaiskalns un Agris Krūmiņš
Latvijā ir 420 amatierteātri, kuros darbojas 6000 aktieru. Kas viņus visus uz to “velk”? Daļai tā ir sevis pilnveidošana un radošais process, kas varbūt pat šķiet svarīgāki par iestudēto izrādi, LTV raidījumā “Kultūrdeva” spriež Rēzeknes Tautas teātra režisore Māra Zaļaiskalns. Tikmēr VEF Kultūras pils Tautas teātra vadītājs, režisors Agris Krūmiņš uzsver – arī par rezultātu ir jādomā.
Uzsāks pieteikumu pieņemšanu atbalsta programmā kultūras pasākumu organizatoriem
No 19. maija mākslas, izklaides un atpūtas pasākumu organizatori varēs pieteikties Attīstības finanšu institūcijas "Altum" atbalsta programmai projektu īstenošanai. Šajā pašā dienā pulksten 13.00 notiks vebinārs, kura laika varēs saņemt svarīgāko informāciju par programmas iespējām, vērtēšanas kritērijiem un pieteikšanos, informēja "Altum" pārstāvji.
Tiešsaistē atklās Latvijas paviljonu Venēcijas arhitektūras biennālē
Šobrīd Venēcijā arhitektu biroja NRJA uzraudzībā norit intensīvi Latvijas ekspozīcijas uzbūves un sagatavošanās darbi, lai 21. maijā atklātu Latvijas paviljonu “Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai” Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē. Latvija tajā piedalās jau devīto reizi un šoreiz dota iespēja ikvienam attālināti sekot līdzi paviljona atklāšanai, informēja Latvijas paviljona pārstāvji.
Dziedātāja Aija Andrejeva un Rīgas Krievu teātra aktieri saspēlējas kustību izrādē «paraDIZZY»
Horeogrāfe un izrādes “paraDIZZY” režisore Inga Krasovska pandēmijas laiku dēvē par radošu izraušanos vispirms jau sev pašai. Viņai dzima ideja izveidot izrādi, kur kustība un skaņa ir viens vesels un aktieris iztiek bez sava slēpņa – “vārda”. Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris ideju uzņēma ar sajūsmu, jo īpaši tāpēc, ka izrādē darbojas krievu un latviešu aktieri, un iestudējumam atrasts jauns skatuves laukums – Mūzikas un drāmas telpa “OratoriO”.
Apvienotā kursā studēs jaunie aktieri Nacionālajam un Rīgas Krievu teātrim
Latvijas Kultūras akadēmijā nemainīgi populārākās ir aktiermākslas studijas, ierasti uz vienu budžeta vietu savstarpēji konkurē no 7 līdz 10 studētgribētājiem. Aktierus uzņem reizi divos gados, bet pērn paredzētā uzņemšana pandēmijas dēļ izpalika. Šovasar savukārt Kultūras akadēmija atkal gaida jaunos talantus, aicinot uz iestājeksāmeniem no 12. līdz 19. jūlijam. Jaunais kurss būs atšķirīgs ar to, ka tajā gatavos aktierus diviem teātriem – Rīgas Krievu teātrim un Nacionālajam teātrim, tādējādi Kultūras akadēmijas prorektors Elmārs Seņkovs to raksturo kā apvienoto vai bilingvālo kursu.
Atjaunoto Ķemeru kultūrvēsturisko parku plāno atklāt vasaras nogalē
Pirms aptuveni simt gadiem Ķemeru sanatorija bija iekārots galamērķis daudziem Latvijas un ārvalstu atpūtniekiem un sasirgušajiem, kas izmantoja sēravotu sniegtos labumus. 1990. gados visa Ķemeru godība zuda, un ilgus gadus nekas neliecināja par tās kādreizējo vērienu. Nu situācija mainījusies un jau pavisam drīz Ķemeru iedzīvotāji un viesi varēs pastaigāties pa parku, kas atjaunots pēc kādreizējiem paraugiem un tradīcijām.
Restaurētas Turlavas Kundu senkapos atrastās senlietas
Pēc apjomīgas restaurācijas Kuldīgas novada muzejā atgriezušies arheoloģiskie atradumi no Kundu senkapiem. Tur iegūtās senlietas ir nozīmīga liecība par Ventas ūdensceļa nozīmi dzelzs laikmeta tirdzniecības un kultūras kontaktu nodrošināšanā, kā arī pierādījums vietējo iedzīvotāju un skandināvu ieceļotāju līdzāspastāvēšanai Kurzemes centrālajā daļā vēlajā dzelzs laikmetā.
Nacionālās koncertzāles vietas izvēles process Arhitektu savienībā sasniedzis fināla posmu
Latvijas Arhitektu savienība (LAS) Nacionālās akustiskās koncertzāles iespējamo novietņu Rīgā izvērtēšanas noslēguma posmā padziļināti analizēs sešas konkurētspējīgākās vietas – AB dambi, Andrejostas ielu 17 Andrejsalā, Elizabetes ielu 2 (kopā ar Kronvalda bulvāri 6), Uzvaras parka teritoriju starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri, Rīgas Kongresu namu un rūpniecības preču tirgus teritoriju starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu, informēja LAS.
Nacionālais simfoniskais orķestris pārmaiņu priekšā – jaunas telpas un jauns galvenais diriģents
14. maijā koncertā uz skatuves Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta statusā pēdējo reizi kāps Andris Poga. LTV raidījumā "Kultūrdeva" diriģents gan uzsver, ka tā nav pilnīga atvadīšanās un viņa sadarbība ar orķestri turpināsies citos veidos. Orķestrim priekšā arī divi "sarežģīti gadi", atzīmē LNSO direktore Indra Lūkina, kuros par orķestra pagaidu mājvietu – Lielās ģildes remonta laikā – kļūs Dailes teātris.
Māksliniecei Vijai Zariņai izstāde «Gorā»
Latgales vēstniecībā "Gors" iekārtota mākslinieces Vijas Zariņas gleznu izstāde “Uzgleznotā daba”, kas apmeklētājiem būs skatāma klātienē tiklīdz mazināsies valdības noteiktie Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, informēja koncertzāles pārstāvji.
Pēc Rīgas domes aicinājuma Kongresu nams iekļauts koncertzāles potenciālo novietņu sarakstā
Latvijas Arhitektu savienība (LAS), izvērtējot Rīgas domes aicinājumu iekļaut Rīgas Kongresu namu Nacionālās akustiskās koncertzāles potenciālo novietņu atlases sarakstā ar mērķi izskatīt šo novietni kā iespējamo kandidāti koncertzāles projekta īstenošanai, nolēmusi paplašināt padziļinātai izpētei atlasīto novietņu sarakstu. Par šo LAS lēmumu ir informēta gan Kultūras ministrija, gan Rīgas dome, informēja LAS pārstāvji.
Vai zini, kurš bijis pasaulē pirmais zināmais burvju mākslinieks?
Vai zināt, kurš bijis pirmais burvju mākslinieks pasaulē? Par viņu minēts jau ēģiptiešu senajos papirusos, precīzāk – Vestkāra papirusā, kas uzrakstīts aptuveni 1700 gadu pirms Kristus. Papirusa tulkojumā varam lasīt, ka bijis kāds burvju mākslinieks – ēģiptietis Debī, kuram bijuši 110 gadi, un viņš savus brīnumus rādījis pat faraonam Heopsam...
Galerijas

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt