Sadaļas Sadaļas

Kurzemē gatavo masu potēšanas centrus. Vakcīnu gan pagaidām nav

Pieeja vakcinācijas centru organizācijai Liepājā un Ventspilī ir nedaudz atšķirīga, taču galvenais mērķis ir viens – lai līdz brīdim, kad vakcīnas tiks piegādātas pietiekamā daudzumā, viss būtu gatavs masu potēšanai. Ventspilī ir gatavi vakcinēt 1962 cilvēkus diennaktī, Liepājā – līdz 1200 cilvēkiem. Būtu tikai, ar ko. Un koronavīrusam jāatkāpjas – tam apliecinājums ir gandrīz pilnīga Covid-19 gadījumu izzušana starp slimnīcu darbiniekiem, kurus sāka vakcinēt pirmos.

Vairākums Liepājas ģimenes ārstu – 38 no 50 – jau tagad vakcinē savu prakšu pacientus. To atteikušies darīt tie, kuriem, piemēram, nav piemērotu telpu, ir arī citi iemesli. Vakcinācija notiek arī piecos pilsētas medicīnas centros – te tiek potēti tie, kuru ģimenes ārsti vakcināciju nepiedāvā.

“Jau janvārī, kad veicām ģimenes ārstu aptauju, daži teica – kad pilsētā tiks atklāti masu vakcinācijas centri, viņi būs gatavi rotācijas kārtībā uz tiem komandēt savas medmāsas,” Rus.lsm.lv pastāstīja Liepājas pašvaldības Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova.

Bet pagaidām vienkārši trūkst vakcīnu.

“To nav! Par kādu masu vakcināciju var būt runa!? Piemēram, pasūtām 500, atved divreiz mazāk. Tas viss jāatrisina valsts līmenī, pirms sākt masu vakcināciju,” sarunā ar Rus.lsm.lv sūrojās Elīna Tolmačova.

Lielo masu vakcinācijas “kombinātu” atvēršanai Liepājā gatavojas, bet pagaidām viss ir diezgan nenoteiktā stāvoklī.

“Mēs visi gaidām, kad vakcīnas būs pietiekamā daudzumā. Un, ja aprīlī, kā mums sola, tās piegādās lielās partijās, mēs atvērsim arī masu vakcinācijas centrus. Tiesa, īsta masveidība ir atkarīga arī no tā, cik daudzi būs gatavi potēties. Pagaidām es šo vēlēšanos neredzu. Turklāt daļa iedzīvotāju grib vai negrib konkrētu vakcīnu,” sarunā ar Rus.lsm.lv teica Liepājas mērs Jānis Vilnītis.

Ēku, kas piemērotas vakcinācijas centru iekārtošanai, Liepājā nav mazums. Variantus citu pēc cita pilsēta ar Vakcinācijas biroju apspriež gandrīz nepārtraukti. Tomēr – kur atvērt šos centrus, pagaidām tā arī nav skaidrs.

Pašvaldība uzskata, ka potēšanas centriem pilsētā jābūt trim. Galvenajam un lielākajam – centrā, diviem – mikrorajonos.

“Tiem jābūt ērtai piekļuvei. Vajadzīgas plašas telpas, kas ļauj radīt nepieciešamos apstākļus darbiniekiem un vakcinējamajiem, iespēju dalīt plūsmas. Mikrorajonos tos vislabāk izvietot Dienvidrietumu rajonā un Karostā. Liepāja ģeogrāfiski ir stipri izstiepta, trīs punkti būs ērtāk,” paskaidroja Elīna Tolmačova. “Piecas mediķu brigādes astoņu stundu darba dienā var vakcinēt līdz 1200 cilvēkiem. Tie ir provizoriskie aprēķini, kurus mēs veicām ar Vakcinācijas biroju. Protams, ja būs resursi, pirmām kārtām – vakcīnas. Tagad mēs ļoti vēlamies vairāk noteiktības un konkrētas informācijas, tad mēs varēsim strādāt efektīvāk!”

“Domāju, ka rēķināsimies ar tiem resursiem, kas mums ir, – tiem mediķiem no ģimenes ārstu praksēm un medicīnas centriem, kuri jau tagad veic vakcināciju,” paskaidroja Jānis Vilnītis.

Liepājā potēs tikai pilsētas iedzīvotājus, bet jau tagad ģimenes ārsti brauc vakcinēt uz novadiem.

“Es vakcinācijas centru darbu organizētu pēc Izraēlas parauga. Pēdējās stundās pirms slēgšanas tajos var ierasties katrs neatkarīgi no savas prioritārās grupas un saņemt poti. Jo līdz dienas beigām paliek neizmantotas devas, kuras citādi var iet zudumā. Ar tām dzīvās rindas kārtībā arī tiek vakcinēti visi, kuri vēlas. Domāju, ka vajag pēc iespējas drīzāk potēt arī gados jaunākus cilvēkus, vecuma grupā no 20 līdz 40 gadiem, jo viņiem ir visaktīvākie sociālie kontakti,” sarunā ar Rus.lsm.lv sprieda Liepājas reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks.

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, kas ir otrā lielākā slimnīca šajā Latvijas daļā, Rus.lsm.lv pastāstīja, ka jau strādā trīs vakcinācijas kabineti (Ventspilī, Talsos un Kuldīgā), kā arī divas izbraukuma brigādes. Līdz marta beigām plānots pabeigt masu vakcinācijas centra izveidi sporta namā “Centrs” Ventspilī.

“Plānotā vakcinācijas centra jauda – līdz 1062 cilvēkiem dienā. Veselības inspekcijā turpinās saskaņošanas process šī centra atvēršanai. Mēs plānojam to pilnībā aprīkot jau nākamajā nedēļā, lai, tiklīdz vakcīnas būs pieejamas, sāktu potēt tos, kuri vēlas. Tajā strādās galvenokārt mūsu darbinieki, bet reģistratorus plānojam pieņemt darbā uz laiku,” Rus.lsm.lv pastāstīja Ziemeļkurzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis.

Viņš piebilda, ka viņa vadītā slimnīca izskata iespēju iepirkt speciālus ledusskapjus vakcīnu glabāšanai, bet tas vēl jāapspriež ar Vakcinācijas biroju – iespējams, bez “supersaldētavām” izdosies iztikt.

Kurzemes slimnīcas turpina potēt darbiniekus, un būtiskai daļai personāla šī procedūra jau aiz muguras. Rezultāti ir nozīmīgs arguments par labu vakcinācijai.

Ziemeļkurzemes slimnīcā jau vakcinēti vairāk nekā puse no 650 darbiniekiem.

“Tiem, kuri pārslimojuši, pagaidām ir dabiskā imunitāte, taču zinu, ka daudzi no viņiem arī grib vakcinēties. Tomēr šobrīd vakcīnas nav pieejamas. Mums bija daudz inficēto novembrī–decembrī, kādā brīdī viņu skaits kopā ar kontaktpersonām pārsniedza piecdesmit cilvēku. Pēc tam sākās vakcinācija, un tagad mums nav neviena saslimuša darbinieka. Kopš janvāra vidus praktiski neviens neslimo, pagājušajā nedēļā nebija darbā tikai divas māsu palīdzes. Kādu laiku mēs turpinājām regulāri testēt visus, tomēr tagad siekalu testi tiek veikti tikai tiem darbiniekiem, kuri vēl nav vakcinēti,” pastāstīja Juris Lācis.

“Šobrīd no apmēram 900 darbiniekiem abas devas saņēmuši 510, vēl apmēram 100 – tikai pirmo poti. Covid-19 pārslimojuši 160 darbinieku, un 120 no viņiem arī grib vakcinēties. Ārsti tika vakcinēti pirmie, un no viņiem sapotēti 99%, tikai divi atteikušies. Pirms vakcinācijas sākuma mums bija periodi, kad vienlaikus slimoja pat 70 darbinieku. Patlaban koronavīruss ir tikai pieciem. Bez šaubām – vakcinācija ir tas ceļš, pa kuru varam atgriezties normālā dzīvē,” sarunas beigās stingru pārliecību pauda Liepājas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt