Kāpēc Covid-19 ir nesaudzīgāks pret vīriešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saslimstības ar Covid-19 līmenis vīriešiem un sievietēm ir apmēram vienāds, bet slimības gaitas smaguma un mirstības ziņā ir būtiska atšķirība. Dzimuma faktors jāņem vērā, ne tikai ārstējot Covid-19, bet arī pētot cilvēka imūnsistēmu kopumā, uzskata amerikāņu imunologs.

Ķīnas ārsti vēl epidēmijas pašā sākumā ievēroja, ka vīrieši Covid-19 pārcieš smagāk. Pēc globālā pētījuma "Global Health 50/50" datiem, mirstības ar Covid-19 rādītāji vīriešu vidū ir daudz lielāki nekā starp sievietēm. Pēc Ķīnā veiktā pētījuma datiem, mirstība vīriešu vidū ir 2,4 reizes augstāka nekā starp sievietēm. Un šāda vai ļoti līdzīga aina vērojama visās vecuma grupās un gandrīz vai visur.

Tajā pašā tabulā redzams, ka inficēšanās ar koronavīrusu līmenis vīriešiem un sievietēm īpaši neatšķiras. Kāpēc ar Covid-19 mirst vairāk vīriešu? Vai drīzāk jautājumam jābūt šādam – kāpēc sievietes labāk tiek galā ar šo slimību? Rakstā analītiskajā portālā "The Conversation" Mičiganas Universitātes docents Ādams Mozers apskata iespējamos šī fenomena izskaidrojumus.

Tuklie organisma aizstāvji

Mozera pētījumu galvenā tēma ir stresa un dzimumpiederības ietekme uz to, cik lielā mērā cilvēku apdraud imūnnosacītas slimības (tādas slimības, kuras izraisa imunitātes traucējumi). Viņš pēta tā dēvētās tuklās šūnas (mastocītus jeb labrocītus), kurām ir noteicošā loma cilvēka imūnsistēmā. Tās pirmās reaģē uz patogēno mikroorganismu iebrukumu un organizē imūnreakciju, lai attīrītu organismu no naidīgajiem "svešiniekiem".

Koronavīruss SARS-CoV-2, kurš izraisa saslimšanu ar Covid-19, arī aktivizē tuklās šūnas. Mozera pētījumi rāda, ka šīs šūnas sievietēm spēj izraisīt aktīvāku imūnreakciju, un tas ļauj viņām labāk (salīdzinājumā ar vīriešiem) tikt galā ar Covid-19 un citām infekcijas slimībām. Kā "kompensācija" - sievietes salīdzinājumā ar vīriešiem ir pakļautas lielākam riskam alerģisku un iekaisuma slimību gadījumā.

Viss slēpjas X hromosomā

Līdzās aktīvākajām tuklajām šūnām liela loma ir arī ģenētiskajiem faktoriem jeb dzimumhormoniem, tādiem kā estrogēns un testosterons. Kādā pētījumā tika pierādīts, ka estrogēna receptora aktivizēšana peļu mātītēm nodrošina aizsardzību pret SARS-CoV. Nesen ASV tika sākts veselības aizsardzības iestāžu apstiprināts klīnisks izmēģinājums, kurā tiek pētīta estrogēna plāksteru ietekme uz smagu Covid-19 simptomu mazināšanu.

Interesanti, ka sieviešu izdzīvošanas statistika ir labāka pat vecuma grupā virs 80 gadiem, kad hormonu līmeņi abiem vecumiem izlīdzinās. Tas liecina par to, ka līdztekus hormoniem darbojas arī citi faktori.

Bioloģiskajām sievietēm ir divas X hromosomas kopijas. Šī hromosoma satur vairāk gēnu, kas atbild par imūnreakcijām. Lai gan gēni vienā X hromosomā ir galvenokārt neaktīvi, daži no tiem spēj izvairīties no šīs "iemigšanas", un tas izraisa to skaita dubultošanos un tādējādi arī aizsargājošo olbaltumvielu divkāršošanos – salīdzinājumā ar bioloģiskajiem vīriešiem, kuriem ir tikai viena X hromosoma, skaidro zinātnieks.

Kaitīgie vīriešu ieradumi

Līdztekus fizioloģijai ir arī sociālais un kultūras aspekts, un tas arī šo to padara skaidrāku. Vīrieši vairāk nekā sievietes smēķē un lieto alkoholiskos dzērienus, retāk mazgā rokas un biežāk atliek vēršanos pēc medicīniskās palīdzības.

Uzvedības dzimuma īpatnības var pakļaut vīriešus augstākam riskam un sarežģīt slimību norises gaitu, tāpat negatīva ietekme ir vecumam, psiholoģiskā stresa līmenim, kā arī tādiem faktoriem kā aptaukošanās, diabēts un sirds un asinsvadu slimības.

Vai vīrieši un sievietes jāārstē dažādi?

Ja bioloģiskais dzimums ir tik svarīgs, tad kāpēc vēl līdz šim nav specifiskas slimību ārstēšanas vīriešiem un sievietēm, jautā imunologs. Un pats arī atbild – viens no svarīgākajiem iemesliem ir tāds, ka medicīnas zinātnē galvenokārt tiek pētīti vīrieši.

Pēc Mozera sniegtās informācijas, šis trūkums Savienotajās Valstīs sākts labot tikai nesen. Pēdējos piecos gados ASV valsts medicīnas pētniecības institūti sākuši pieprasīt, lai valsts finansētajos pirmsklīniskajos pētījumos dati tiktu vākti, norādot pētāmās personas dzimumu.

Lai gan zinātniekiem var būt savi iemesli, kāpēc viņi izvēlas kādu konkrētu dzimumu, vīriešu pārsvars tomēr ir pārāk liels. Tas ir galvenais iemesls tam, ka mēs joprojām maz zinām par vīriešu un sieviešu imūnreakcijas specifiku, tostarp arī par reakciju uz jauno koronavīrusu. Visnotaļ iespējams, ka ir medicīniskie preparāti un ārstēšanas metodes, kuras dažādi iedarbojas uz sievietēm un vīriešiem.

Bioloģiskais dzimums neapšaubāmi ir svarīgs faktors, kas noteic saslimšanas ar Covid-19 iznākumu. Veicot turpmākos pētījumus un metožu un preparātu izmēģinājumus ar cilvēkiem, tas jāņem vērā, ir pārliecināts imunologs.

Rakstu oriģinālvalodā lasiet Rus.lsm.lv!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti