Faktu pārbaude: Vai strukturētā ūdens tirgotājs domā ar savu galvu par Covid-19?

Strukturētā ūdens tirgotājs Jānis Pļaviņš “Facebook” dalījies ar pārdomām par Covid-19 izcelsmi. Vīrietis aicina citus domāt pašiem ar savu galvu. Pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” veica faktu pārbaudi projektā “Re:Check”, lai noskaidrotu, vai Pļaviņš pats seko savam padomam.

Koronavīruss kā izdomāta problēma panikas sēšanai ir viens no naratīviem arī daļā Krievijas mediju. Dažus šādus rakstus pārpublicē Latvijas krievvalodīgajā auditorijā populārais ziņu portāls “Baltijas Balss” jeb iepriekš “Vesti”. Vienā publikācijā kāds Krievijas profesors apgalvo, ka nekādas saslimstības nemaz nav un vīruss esot izdomāts. Citā cits zinātnieks stāsta, ka cilvēki tiek mānīti, un jautā - kam tas ir izdevīgi.

Eiropas Savienības institūciju paspārnē izveidotā dezinformācijas pētnieku grupa secinājusi, ka paralēli šai idejai Kremļa kanāli aktīvi izplata arī citas sazvērestības teorijas. Piemēram, ka vīruss ir radīts ASV laboratorijās ar mērķi sagraut Ķīnu un nostiprināt farmācijas kompāniju varu, ka vīrusa laboratorijas sponsorē miljardieri Bils Geitss un Džordžs Soross, ka Rietumu demokrātijas atšķirībā no Krievijas nav spējīgas tikt galā ar Covid-19 izplatības sekām.

“Tātad, kas ir ticamāk - ka šis ASV radītais vīruss nonāca cilvēkos vai, ka tas radās pats no sevis? Cilvēki, vai nebūtu pēdējais laiks domāt ar savu galvu?”

Tā raksta Jānis Pļaviņš. Viņš plašāku atpazīstamību ieguvis, ražojot nepierādītas iedarbības brīnumproduktu - strukturēto ūdeni. Pļaviņš sociālajā tīklā “Facebook” izplatījis video, kurā atkārto šos pašus Kremļa vēstījumus. Proti, vīruss esot mākslīgi izveidots un sākotnēji izplatīts ASV. Tas kaut kādā veidā esot saistīts ar miljardiera Bila Geitsa peļņas interesēm un Ķīnā ievests militāro sporta spēļu laikā.

Pļaviņš atsaucas uz dažādiem zinātniskiem pētījumiem un rakstiem laikrakstos ar labu reputāciju. Taču “Re:Check” žurnāliste šos avotus pārbaudīja un secināja, ka nereti tajos nemaz nav teikts tas, ko Pļaviņš apgalvo. Tam, ka vīruss tapis laboratorijās, nav nekādu pierādījumu. ASV iepriekš izplatījusies slimība pērn patiesībā bija saistīta ar elektroniskajām cigaretēm. Bils Geitss savulaik nestāstīja par saviem plāniem, bet tāpat kā vairāki zinātnieki brīdināja politiķus, ka pandēmijas ir reāls drauds cilvēcei. Ir gan tiesa, ka Covid-19 izcelsme nav skaidri zināma. Taču zinātniekiem, kas šobrīd vīrusa izcelsmi pēta, ir skaidrs gana daudz, lai noteiktu, ka tas radies dzīvā dabā, nevis laboratorijā.

Pļaviņam sociālajos tīklos ir milzīgs atbalstītāju loks. Taču Covid-19 izplatība aktivizējusi arī citus sazvērestības teoriju piekritējus, tostarp vakcīnu noliedzējus. Viņu teorija - vīruss izplatīts, lai cilvēkus varētu pakļaut absolūtai kontrolei. Pāris dienu laikā “Facebook” lielu popularitāti guva kādas Marijas Sils ieraksts ar virsrakstu “Acīmredzamas lietas”. Sieviete sevi sauc par šamani. Viņas tekstā it kā ar faktiem pamatots, kāpēc vīruss ir apzināti radīts bioloģiski ekonomiskais ierocis un veids, kā no jauna pakļaut visus obligātajām potēm. Viņas argumenti - lieli pasākumi esot aizliegti tikai ārpus telpām, uz Ķīnu apturēts eksports, bet ne imports no tās, Spānijā notiekot iedzīvotāju nemieri, kuru apturēšanā jau iesaistīta armija. Neviens no šiem apgalvojumiem neatbilst patiesībai.

Marija Sils uz jautājumu, kāpēc viņa izplata nepatiesu informāciju, atbildēja: “Tas ir mans personīgais viedoklis. Cilvēki vienkārši kaut ko uzraksta internetā. Es arī uzrakstīju, un man nebija ne jausmas, ka tik daudz cilvēku ieinteresēsies.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt