Žurnālistu asociācija lūdz prokuratūru reaģēt uz iespējamiem pārkāpumiem LTV valdes konkursā

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) vērsusies prokuratūrā ar lūgumu reaģēt uz iespējamiem pārkāpumiem Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) konkursā, kurā par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētāju tika izraudzīts Einārs Giels, liecina asociācijas iesniegums.

Asociācija atgādina, ka 28.martā NEPLP noslēdza konkursu uz LTV valdes locekļu vakancēm, par valdes priekšsēdētāju izraugoties Gielu. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 65. pantā ir noteikta prasība, ka par sabiedriskā medija valdes locekli var apstiprināt personu, kurai ir "vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā”. NEPLP apstiprinātais jaunais LTV valdes priekšsēdētājs Giels neatbilst šai likuma prasībai — viņš nav darbojies plašsaziņas līdzekļu jomā un nekad nav vadījis uzņēmumu, uzsver LŽA.

Asociācijai radušās aizdomas, ka NEPLP locekļi ir nolaidīgi pildījuši pienākumus, nepārliecinoties par pretendenta kvalifikāciju, vai ļaunprātīgi izmantojuši dienesta stāvokli, apzināti izvēloties kandidātu, kurš neatbilst likuma prasībām.

Ar šādu NEPLP rīcību tiekot pārkāptas personu un valsts tiesības un likumīgās intereses — tiesiskā paļāvība uz likumu taisnīgu piemērošanu.

Žurnālistu asociācija atgādina, ka jau šā gada 30.martā publiski aicināja NEPLP atcelt lēmumu un izsludināt jaunu konkursu, taču padome šos un citus līdzīgus sabiedrības pārstāvju aicinājumus ignorējusi. Atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 57. panta nosacījumiem, NEPLP ir “neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā” un “darbojas saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi, šā likuma un citu normatīvo aktu prasībām", atgādina LŽA.

Ņemot vērā apstākli, ka NEPLP lēmums par LTV valdes locekļu apstiprināšanu pārkāpj Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, tā aizskarot būtiskas sabiedrības intereses, asociācija aicina prokuratūru rīkoties atbilstoši Prokuratūras likuma 1. pantam un nodrošināt likumīga rezultāta sasniegšanu šajā lietā.

KONTEKSTS:

NEPLP nolēma LTV valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināt Eināru Gielu, bet valdes locekļa amatā digitālās attīstības un satura jautājumos – Evu Juhņēviču.

Eva Juhņēviča bija XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore, strādājusi Jūrmalas domē kā mārketinga nodaļas vadītāja, SIA “McCANN Rīga” direktore. Einārs Giels ir biznesa konsultants, lektors biznesa augstskolā “Turība”, lektors Latvijas Jūras akadēmijā, AS “Olainfarm” mārketinga tirgus datu analītiķis.

Konkurss uz amatiem LTV valdē izsludināts pēc tam, kad NEPLP kā LTV valsts kapitāla daļu turētāja 2018.gada pēdējā darbadienā vienbalsīgi pieņēma lēmumu izteikt neuzticību LTV valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim programmu attīstības jautājumos Sergejam Ņesterovam. Belte un Ņesterovs pauda pārsteigumu par NEPLP lēmumu; to nosodīja Latvijas Žurnālistu asociācija.

Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP) un «Jaunā Vienotība» aicinājušas NEPLP rīkot atkārtotu konkursu uz LTV valdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt