Konservatīvā partija prasīs anulēt Latvijas Televīzijas valdes konkursa rezultātus

Jaunā konservatīvā partija (JKP) Saeimas Mediju politikas apakškomisijai prasīs anulēt Latvijas Televīzijas (LTV) valdes konkursa rezultātus, un aicinās izvērtēt Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) darbības likumību, izraugoties LTV valdes locekļus, medijiem paziņoja JKP.

JKP lūgs Saeimas komisijai izvērtēt NEPLP  rīcības tiesiskumu un tās lēmumu Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāja amatā iecelt Eināru Gielu un valdes locekļa amatā Evu Juhņēviču.

JKP valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns paziņojumā medijiem norādīja, ka JKP iestājas par “kvalitatīvu mediju pārvaldību un neatkarīgiem sabiedriskajiem medijiem, kas ir vieni no demokrātijas stūrakmeņiem un Latvijas neatkarības un drošības garantiem”.

“Tas ir drauds demokrātijai un mediju neatkarībai, ja sabiedriskās televīzijas vadībā tiek lobēti cilvēki bez pieredzes mediju darbā un ar aizdomām par politisko aizmuguri.

Mums ir bažas, ka konkurss nav noticis tiesiski un tā organizēšanā ir pieļauti likumdošanas pārkāpumi. Lai arī konkursa nolikums paredz, ka kandidātu iztaujāšana notiek publiskā diskusijā, tas netika pieļauts. Diskusijā piedalīties bija atļauts tikai LTV darbiniekiem. Ir šaubas, vai rezultātā ir izvēlēti iespējami labākā un neatkarīgākā sabiedrisko mediju vadība. Ja starp pretendentiem nebija piemērotu kandidātu, mūsuprāt, vajadzēja rīkot jaunu konkursu. Tāpēc aicinām Saeimas Mediju politikas apakškomisijā izvērtēt NEPLP darbības atbilstību Latvijas valsts demokrātiskajām un tiesiskajām interesēm,” norādīja Bordāns.

Saeimas apakškomisijai gan tiesību anulēt atbildīgās padomes lēmumu nav, Latvijas Radio apliecināja Saeimas cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš (“KPV LV”).

Arī partija "Jaunā Vienotība" paziņojumā medijiem norāda, ka pēc sākotnējās informācijas NEPLP rīkotā LTV valdes locekļu amata konkursa rezultāti raisot daudz jautājumu, īpaši par izraudzītā valdes priekšsēdētāja pieredzi tieši mediju jomā. Tādēļ partija uz nākamo Saeimas frakcijas sēdi aicinās NEPLP pārstāvjus.

“Mēs vēlamies gūt pārliecību, ka LTV vadības izvēles process ir noticis, ievērojot visus labas pārvaldības principus, un izvēlētie cilvēki ir labākie profesionāļi mediju nozarē, kuriem var uzticēt vadošā Latvijas sabiedriskā medija vadību,” paziņojumā medijiem norādīja "Jaunās Vienotības" valdes loceklis Arvils Ašeradens.

Tikmēr NEPLP paziņojuma medijiem uzsvēra uzsver, ka “konkurss uz vakantajiem LTV valdes amatiem notika atbilstoši konkursa nolikumam un konkursa gaitu vēroja neatkarīgi eksperti ar padomdevēja tiesībām no Latvijas Televīzijas arodbiedrības, Sabiedriskās konsultatīvās padomes un Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas”.

“Politiķu centieni iejaukties neatkarīgas institūcijas likumā noteikto funkciju īstenošanā un tādējādi arī sabiedrisko mediju darbībā, rada bažas par demokrātijas pamata principos nostiprināto publiskās varas un mediju varas šķirtību. Likumdošana, Eiropas Savienības vērtības un tiesiskuma pamatprincipi politiķiem neparedz iespēju ietekmēt sabiedrisko mediju vadības izvēli,” norādīja NEPLP.

“Par atsevišķu politiķu mēģinājumu iejaukties sabiedriskās televīzijas vadības atlases procesā esam informējuši starptautiskās institūcijas,” teikts NEPLP paziņojumā.

Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes dekāne Anda Rožukalne Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” savukārt norādīja, ka NEPLP lēmums ir skaidrs vēstījums, ka tiek “noniecinātas unikālās prasmes un pieredze, kas saistītas ar sabiedriskā medija funkcijām un tā nozīmi sabiedrībā, izvēloties kandidātus, kas nav nekāda sakara ar to”.

Rožualne arī sacīja, ka šis ir signāls daudziem profesionāļiem, ka izvēlēti cilvēki no malas, tāpēc ir maz cerību attīstīties, augt un kļūt par sabiedriskā mediju vadītājiem, jo piesaistīti cilvēki no malas.

KONTEKSTS:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ceturtdien, 28. martā, nolēma Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināt Eināru Gielu, bet valdes locekļa amatā digitālās attīstības un satura jautājumos – Evu Juhņēviču, liecina NEPLP lēmums.

Eva Juhņēviča bija XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore, strādājusi Jūrmalas domē kā mārketinga nodaļas vadītāja, SIA “McCANN Rīga” direktore.    

Einārs Giels ir biznesa konsultants, lektors biznesa augstskolā “Turība”, lektors Latvijas Jūras akadēmijā, AS “Olainfarm” mārketinga tirgus datu analītiķis.

Konkurss uz amatiem LTV valdē izsludināts 10. janvārī pēc tam, kad NEPLP kā LTV valsts kapitāla daļu turētāja 2018. gada pēdējā darbadienā vienbalsīgi pieņēma lēmumu izteikt neuzticību LTV valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim programmu attīstības jautājumos Sergejam Ņesterovam. Belte un Ņesterovs pauda pārsteigumu par NEPLP lēmumu, to nosodīja Latvijas Žurnālistu asociācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti