Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā pauze turpinās

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā pauze, visticamāk, turpināsies

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu bija iecerēts pabeigt skatīt jau šogad, un nākamā tiesas sēde bija ieplānota novembra beigās. Tomēr viena no tiesnesēm Dzintra Zemitāne turpina slimot. Viņa Latvijas Televīzijai norādīja, ka šogad darbā var arī neatgriezties. Savukārt viņas aizvietošanu kā risinājumu tiesā neredz.

ĪSUMĀ:

  • Tiesnese Zemitāne jau iepriekš brīdinājusi, ka prom būs ilgi.
  • Visticamāk, tiesnese šogad darbā nebūs.
  • Viņai vienīgajai no trim tiesnešiem ir ilga pieredze krimināllietu iztiesāšanā.
  • Pārdaugavas tiesā, kā arī Tieslietu padomē uzskata, ka tiesnešu maiņa nebūtu vēlama.
  • Tieslietu ministrs aicina nevilcināties un izlemt.

"Man šobrīd ir paredzēta operācija, vēl operācijas datums arī nav noteikts. Tā kā ļoti iespējams, ka arī decembrī es nevarēšu atgriezties," LTV teica Zemitāne.

Tiesnese skaidroja, ka priekšniecību par savu ilgo prombūtni esot informējusi jau septembrī. Tiesas sēžu datumu pārcelšana netiekot saskaņota ar viņu. Viņa pieļauj, ka darbā varētu neatgriezties arī decembrī, kad nozīmēta pēdējā tiesas sēde, ņemot vērā, ka plāns bijis lietu pabeigt šogad.

Atbildot uz jautājumu, vai viņa ir neaizstājama, Zemitāne teica: "Grūti pateikt to, cik ļoti mani gaida kolēģi. Acīmredzot grib pabeigt lietu sastāvā kopā ar mani, bet kāpēc šie iemesli ir tādi, ka ļoti gaida mani, es tiešām nevaru šobrīd pateikt."

Zemitāne ir vienīgā no trim tiesnešiem, kurai ir vairāk nekā 10 gadus ilga pieredze krimināllietu iztiesāšanā. Pārējie tiesneši vairāk skatījuši civillietas. Neoficiāli izskanējis, ka tieši uz viņu tiekot liktas cerības sprieduma sagatavošanā. LTV referējošais tiesnesis un Pārdaugavas tiesas priekšsēdētāja atkārtoti uzsvēra– rezerves tiesneša iesaistīšanā viņi saredz vairāk risku nekā ieguvumu.

"Jā, kriminālprocesa likums paredz iespēju nomainīt rezerves tiesnesi objektīvos apstākļos, taču ir jāizvērtē visi iespējamie riski nākotnē. Ja mēs nomainām ātri, sastrebjot karstu, tad var rasties situācija, kurā visi pārējie tiesneši arī var iekļūt ilgstošā darba nespējā. Un tad lieta var apstāties ļoti ilgstoši un pat, iespējams, būs jāskata pilnīgi no jauna citā sastāvā," stāstīja Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnesis Erlens Ernstsons.

Tas nozīmētu, ka ieguldītais darbs, tostarp 450 cilvēku nopratināšana, būtu jāveic atkārtoti. Tāpēc labāk nogaidīšot līdz novembra beigām.

"Protams, ir grūti novilkt kaut kādu matemātisku robežu un pateikt, ka viena nedēļa ir labi, bet viena nedēļa un viena diena ne. Es kā tiesnesis varētu teikt, jo komplicētāka un sarežģītāka lieta, jo tiesas sastāva maiņa būtu mazāk vēlama," sacīja Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Tieslietu ministrs, kurš tikās ar Pārdaugavas tiesas vadību, tiesas procesā iejaukties nedrīkstot. Vien atbild, ka tiesu sistēmas darbiniekiem jābūt drosmīgiem.

"Mans aicinājums ir laikam tomēr šobrīd izlemt. Nevilcināties, bet izlemt," sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Ja šogad lietu iztiesāt nepabeigs, tad to turpināšot nākamgad ierastā režīmā. Proti, trīs reizes nedēļā, katru nedēļu. Lietā apsūdzētas deviņas fiziskās personas un piecas juridiskās personas, un darbs savlaicīgi jāieplāno gan viņu pusei, gan trim prokuroriem.

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Patlaban tiesvedība tuvojas tās noslēgumam. Jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. 

Pašlaik notiek tiesas debates, pēc tām sekos sprieduma sagatavošana. Zolitūdes krimināllietu tās lielā apjoma un sarežģītības dēļ skata trīs tiesneši. 

Vienas tiesneses slimības dēļ vairākkārt atlikta Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana. Tiesneša ilgstošas slimošanas gadījumā tiesvedību tās noslēgumā varētu pārņemt rezerves tiesnesis. 

Prasot nenovilcināt tiesas procesu, pirms nepilnām divām nedēļām pie tiesas nama, kur skata Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, piketēja cietušie. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti