Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Banku pakalpojumi kļūst arvien modernāki

Intervija ar Irīnu Janumu

Vēža pacienti ceļ trauksmi par finansējumu inovatīviem medikamentiem

Inovatīvo mērķterapijas medikamentu ziņā onkoloģijas jomā Latvija no citām Eiropas valstīm, tostarp kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, atpaliek par vismaz desmit gadiem. To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāve un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības "Vita" vadītāja Irīna Januma.

Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse vērsusies Eiropas Komisijā (EK) ar vēstuli, kurā paudusi bažas par onkoloģisko slimību ārstēšanai piešķirtā finansējuma izlietojumu.

Jaunu klīniski un ekonomiski efektīvu onkoloģisko zāļu kompensācijai saskaņā ar valdības apstiprināto Onkoloģijas plānu papildus paredzēti 14,5 miljoni eiro.

Taču Saeimas komisiju pēdējās sēdēs vēža pacientu organizācijas uzzināja, ka šāds finansējums kompensējamiem medikamentiem nebūs, teica Januma.

Jau 2017. gadā onkoloģisko medikamentu kompensācijai bija paredzēts atvēlēt vismaz četrus miljonu eiro. "Un mums paziņo, ka tie ir izlietoti uz pacientu pieauguma skaita. Tātad neviens inovatīvais medikaments vēl nav ieviests, lai to lietotu jau tagad 2017. gadā," teica Januma.

Viņa teica, ka nav skaidrs tas, kādēļ Veselības ministrija papildu pieejamo naudu nav paredzējusi inovatīviem medikamentiem, atzīstot – inovatīvo mērķterapijas medikamentu ziņā onkoloģijas jomā Latvija no citām Eiropas valstīm atpaliek par vismaz desmit gadiem.

"Ķīmijterapija bojā visu organismu, bet mērķterapija iedarbojas konkrēti uz vēža šūnām," skaidroja Januma.

Vēža pacientu pārstāve atturējās vērtēt to, vai Nacionālajam veselības dienestam būtu jāpārskata kompensējamo zāļu saraksts. "Es visiem novēlu agrīnu diagnostiku, jo tā mūsu valstī ir vienīgais glābiņš," sprieda Januma un aicināja ikvienu pārbaudīt savu veselību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti