Veselības ministrs aicina nekavējoties noteikt valstī stingru «lokdaunu»

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstītībai/Par!”) pirmdien, 18. oktobrī, sasauktajā Krīzes vadības padomē rosinās Covid-19 izplatības dēļ noteikt valstī stingrus drošības pasākumus, kuri nekavējoties samazinātu kontaktu apjomu sabiedrībā par vismaz 40%, informēja Veselības ministrija.

Veselības ministrs rosinās ieviest drošības pasākumu kopumu ārkārtējās situācijas ietvaros, pamatojoties uz tā dēvēto “D+ konceptu”, kas pēc ministrijas iniciatīvas tika izstrādāts Krīzes vadības padomes sekretariātā šā gada martā Covid-19 vīrusa alfa paveida uzliesmojuma gadījumam.

Piedāvā mājsēdi un jaunus ierobežojumus jau rīt

Ministrija norādīja uz konkrētiem pasākumiem, kuri varot samazināt kontaktu skaitu sabiedrībā:

 • nenotiek nekādi sporta, izklaides, kultūras (kino, teātri, koncerti), amatieru, ēdināšanas, labsajūtas, pulcēšanās, reliģiskie un citi pasākumi klātienē;
 • klātienē darbs notiek tikai ražošanā, būvniecībā, kritiskajā infrastruktūrā un sabiedrības funkciju nepārtrauktībai;
 • pēc skolēnu brīvlaika vēl 3 nedēļas notiek attālinātās mācības, nenotiek nekādi interešu izglītības un ārpusskolas pasākumi klātienē, turpina darboties pirmsskolas izglītības iestādes bērniem, kuru vecākiem ir pienākums strādāt klātienē;
 • iekštelpās un ārtelpās pulcējas ne vairāk kā 10 personas no 2 mājsaimniecībām;
 • sabiedriskajā transportā – ja paredzamais aizpildījums ir virs 50%, obligāti jābūt atvērtiem logiem, netiek piemērotas braukšanas maksas atlaides, jālieto FFP2 maskas, pasākumu ievērošana stingri jāuzrauga;
 • visās darbavietās visiem darbiniekiem jāveic ikdienas veselības pārbaude un trīsreiz nedēļā – ātrie antigēnu testi;
 • līdz 6 stundām saīsināta darba diena klātienē
 • no plkst. 19.00 līdz 6.00 – mājsēde;
 • pastiprināta pārkāpumu kontrole privātpersonām un palielināti sodi juridiskajām personām;
 • ierobežota nebūtiskā ieceļošana.

Par iespējamiem papildu ierobežojumiem pirmdien spriež Krīzes vadības padome, un, lai tie stātos spēkā, par tiem jāvienojas valdībai.

“Sabiedrībai ir jāsakopo visi spēki un uz brīdi jāapstājas, lai apstādinātu vīrusu. Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk ir būtiski vairot savstarpējo solidaritāti, atbildību un pasargāt mūsu medicīnas sistēmu no sabrukšanas un sabiedrību no novēršamām nāvēm. Esam kraujas malā – aicinu cilvēkus uz izpratni un mobilizāciju vienotai rīcībai. Zinu, ka mēs to spējam,” paziņojumā medijiem norādīja veselības ministrs.

Līdz ar kontaktu ierobežošanu esot nepieciešama arī:

 • strauja vakcinācijas pret Covid-19 gaita, palielinot kapacitāti un līdzestību, jo īpaši riska grupās, kur smagas saslimšanas un nāves riski vislielākie;
 • slimnīcu kapacitātes īstermiņa palielināšana (t.sk. pagaidu hospitālis);
 • ārstniecības personāla un resursu mobilizācija (t.sk., privāto iesaistīšana);
 • maksimāla testēšana, t.sk. vakcinēto skrīnings.

“Vakcinācijai ir jānotiek cauru diennakti, teju 24/7 režīmā.

Tikmēr jaunie drošības pasākumi ir jānosaka nekavējoties, lai tie stātos spēkā jau trešdien. Katra diena ir no svara.

Pēc trīs līdz četru nedēļu stingrajiem pasākumiem sabiedrība, sākot ar vakcinētajiem, varēs atgriezties līdzšinējā režīmā un divu mēnešu laikā – pie normālas dzīves,” norādīja Pavļuts.

Atbalstu ļoti stingru ikdienas ierobežojumu ieviešanai pauda arī partiju apvienības "Jaunā Vienotība" valdē, informēja politiskais spēks.

"Jaunās Vienotības" deputāts Andrejs Judins uzsvēra, ka valdībai priekšā ir smagi lēmumi. Viņš atklāja, ka visām koalīcijas partijām ir domstarpības par Covid-19 ierobežojumiem. Tomēr kopējais mērķis ir samazināt saslimstību ar Covid-19 un slimnīcās nonākušo, kā arī smagi slimo skaitu.

Tikmēr tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) ierosināja Covid-19 krīzes vadību nodot ekspertiem no bruņotajiem spēkiem.

“Mums ir jāuztver krīze kā kara situācija. Un jāļauj to risināt apmācītiem un uzticamiem profesionāļiem, kurus neietekmē reitingi un kuri vadījuši reālas militārās operācijas. Šādi cilvēki spēs nodrošināt kārtību un skaidros sabiedrībai pieņemtos lēmumus," paziņojumā medijiem norādīja Bordāns.

Viņaprāt, no krīzes varēja izvairīties, vasarā nenoraidot ieceri par pienākumu vakcinēties atsevišķām sabiedrības grupām. 

Brīdina par pieaugošu saslimstību un mirstību 

Saskaņā ar analīzi, kuru aizvadītajās dienās veica Veselības ministrija un speciālisti, kontaktu apjomu sabiedrībā ir samazinājies tikai par 5–10%. Infekcija Covid-19 izplatās nekontrolēti, slimnīcās ir jau vairāk nekā 1100 Covid-19 pacientu. Zinātnieku modelētās prognozes liecina, ka pie nemainīgas attīstības slimnīcu pārslodze un plānveida pakalpojumu apturēšana ilgs trīs mēnešus, kuru laikā Covid-19 prasīs tūkstošiem cilvēku veselību un dzīvību.

Ministrija arī norādīja, ka pašlaik Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā.

Pēdējā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 49%, salīdzinot ar saslimstību nedēļu iepriekš.

14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 1266,4, kas ir divas reizes lielāks nekā otrā viļņa maksimums.

Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits dubultojas 14 dienu laikā. Šodien slimnīcās ārstējas jau 1114 pacienti – 133 pacienti ar smagu slimības gaitu un 981 ar vidēji smagu. Slimnīcās Covid-19 intensīvās terapijas gultu noslodze tuvojas 100%.

Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 48%.

Veselības ministrija brīdina: pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt