Veselības apdrošināšanas platformu izmantos arī pēc atteikšanās no divu grozu sistēmas

Nodoms atteikties no Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzētās "šķirošanas” divos atšķirīgos pakalpojumu grozos vēl nenozīmē, ka valsts budžeta nauda, kas tika iztērēta divu grozu sistēmas ieviešanai, ir tērēta nelietderīgi. Tā uzskata veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai"/Par!"). Informācijas sistēma, kuras izveide izmaksājusi aptuveni pusotru miljonu eiro tikšot izmantota arī turpmāk. 

Pusotru miljonu izmaksājušo veselības apdrošināšanas platformu izmantos arī pēc atteikšanās no divu grozu sistēmasMadara Fridrihsone
  Veselības apdrošināšanas sistēmas izmaiņas, par kurām šonedēļ vienojušies valdību veidojošo partiju politiķi, būtībā paredz atteikties no iedzīvotāju šķirošanas tajos, kam pieejams pilns veselības aprūpes pakalpojumu grozs, un tajos, kam par lielu daļu pakalpojumu nāktos piemaksāt. Tas nozīmē, ka mediķiem vairs nebūs jāpārliecinās par to, kurai no pakalpojumu saņēmēju kategorijām atbilst katrs konkrētais pacients.

   

  Divu grozu sistēmu bija plānots ieviest no šā gada 1. janvāra, taču šo plānu nācās atlikt, jo vēl nebija izveidota šādas sistēmas iedarbināšanai nepieciešamā informācijas sistēma jeb Valsts veselības apdrošināšanas platforma. Pašreizējā veselības ministre Viņķele gan nepiekrīt viedoklim, ka atteikšanās no divu grozu sistēmas nozīmē, ka šīs sistēmas ieviešanai iztērētie resursi ir izmantoti nelietderīgi.

  "Viens, ko ir grūti aprēķināt, ir izķinķelētais laiks, ko ierēdņi ir bijuši spiesti lekt tam līdzi, kas Saeimā ir pavadīts diskusijās.

  Bet tie 1,5 miljoni eiro, kas ir iztērēti šī šķirošanas IT rīka izveidei…tas būtu vajadzīgs šā kā tā. Varbūt mazliet lētāks, bet šo naudu par nelietderīgi iztērētu nekādi nevar nosaukt," teica Viņķele.

  Jaunais piedāvājums, kura ieviešanai nepieciešamos likuma grozījumus plānots izstrādāt tuvākajos mēnešos, galvenokārt skar tos nodokļu maksātājus, kas izvēlējušies alternatīvus nodokļu maksāšanas režīmus. Iespējams, viņiem par vienu procentpunktu tiks palielinātas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Savukārt iedzīvotājiem, kas neietilpst nevienā no valsts apdrošināto iedzīvotāju kategorijām un patlaban nemaksā sociālās iemaksas, būtu jāveic veselības apdrošināšanas iemaksas – 43 eiro gadā. Valsts veselības apdrošināšanas platforma tiktu izmantota, lai pārliecinātos, ka šīs iemaksas ir veiktas.

  "Tas arī palīdz saprast par mūsu tautiešiem, kas ir ārpus un kas nē. Mēs daudz precīzākus datus varam dabūt par to, kādas nodokļu maksātāju kategorijas kādus veselības aprūpes pakalpojumus ir lietojušas.

  Un mums tāpat būs jāvar pateikt, kurš maksā to sociālo apdrošināšanu un kurš – nē," sacīja veselības ministre.

  Grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā ir plānots pieņemt līdz 1. jūlijam. Patlaban likums noteic, ka pēc šī datuma sāks darboties divu grozu sistēma.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti