Dienas ziņas

Nora Ikstena viesojas Slutišķu vecticībnieku sādžā

Dienas ziņas

Dārzeņaudzētāji meklē iespējas samazināt pašizmaksu

Varakļānos lifta šahtā iekrīt un iet bojā divgadīgs puika

Varakļānos lifta šahtā iekritis un gājis bojā divgadīgs puika

Jau pagājusi nedēļa kopš traģiskā notikuma Varakļānu veselības aprūpes centrā, kur no trešā stāva lifta šahtā iekrita nepilnus divus gadus vecs puika. Pēc gūtajām traumām bērns slimnīcā miris. 

Kristapa vecāki joprojām nespēj saprast, kā sabiedriskā vietā varēja notikt kas tik prātam neaptverams. Lifts izbūvēts tā, ka starp ārsienu un lifta pamatni veidojas sprauga, kas mazajam izrādījās liktenīga.

Pašlaik policijā notiek izmeklēšana.

Varakļānu veselības aprūpes centrs mammai Rasmai un tētim Andrim vienmēr atmiņās paliks kā vieta, kur viņi traģiski vienā mirklī pazaudēja savu vienīgo atvasi - dēliņu Kristapu. Ģimene centrā apciemoja slimo vecmammu, kura gulēja trešā stāva palātā. Dodoties mājās, mazais bija piekusis, daudz nedomājot tika izlemts braukt ar liftu. Pirmais tajā ieskrēja puika.

„Mazo ielaidu iekšā, liftā kopā ejot, pagriezos, kur mamma, pagriezos - mazā nav, pazudis, ieiet liftā kaut kādā kastē un pazūd bērns, un ieraudzīju, ka tur ir sprauga liela, tur stikli,” atceras tētis Andris Elsts.

Nākamajā dienā, braucot apskatīt traģisko vietu, Andris uzņēma fotogrāfiju, kur redzama sprauga. Attālums no grīdas malas līdz lifta ārējai stikla sienai ir aptuveni 34 centimetri. Protams, liftam ir žalūzijas un, ievērojot noteikumus, tām jābūt aizvērtām. Tomēr lifta tehniskais risinājums izveidots tā, ka žalūzijas ir nolaižamas vien pašā apakšējā stāvā.

Centra vadītāja Dina Inķēna skaidroja – ja žalūzija nav nolaista apakšējā stāvā, nekur citur to nevar nolaist, un ja liftu izsauc uz citu stāvu, tehniski tas iet arī bez žalūzijas.

Tagad  Varakļānu veselības aprūpes centrā uz lifta izvietota brīdinājuma zīme, kas vēsta, ka tas ir slēgts. Centra vadītāja stāstīja, ka žalūzijas bija jānolaiž pašiem lifta lietotājiem, neviens no centra personāla to nav kontrolējis. 

To, ka braukšana bez žalūzijām bija ierasta situācija, liecina arī varakļāniešu pašu uzņemtais video, kas tagad pieejams internetā. Neviens neesot iedomājies, ka braukt bez žalūzijām ir bīstami, tāpēc nekādas brīdinājuma zīmes nav izvietotas.

Centra vadītāja stāstīja, ka līdz traģiskajam negadījumam neviens par liftu nav sūdzējies.  

Lifts tiek izmantots jau ceturto gadu, tas tika izbūvēts Eiropas projekta ietvaros. Kad komisija jauno objektu pieņēma, tas papīros ierakstīts kā lifts, tagad pašvaldībā to sauc par vertikālo pacēlāju, lai gan pacēlājam un liftam būvniecības prasības un izmantošanas noteikumi atšķiras.

Varakļānu novada pašvaldības būvinspektore Iveta Meļehova tagad stāstīja, ka tas ir pacēlājs, kaut gan dokumentācijā nosaukts par liftu, „bet, atkal pēc citiem datiem skatoties, tas ir pacēlājs”.  

Varakļānu novada pašvaldības priekšsēdētājs Māris Justs atzina, ka negrib nevienu vainot, „tā ir tik daudzu lietu sakritība. Tikpat labi var vainot mani un vēl simts un vairāk cilvēkus, kas tur ir braukuši, jebkurš varēja pamanīt”.

Šobrīd speciālisti lems, kā liftu pārbūvēt, jo ir secināts, ka tas nav drošs. Izveidojusies situācija bojāgājušā vecāku radiniekam Staņislavam Pleikšnim, kurš pats ir būvnieks ar maģistra grādu, nav saprotama.  

„Nav pieļaujams, ka lifts darbojas ar paceltām žalūzijām. Viena siena ir vaļā, mēs braucam trīs stāvu augstumā, tur ir ļoti bīstami. Vainīgajiem jāsaņem sods, bargs sods, jo personu neizdarības dēļ, faktiski nolaidības dēļ, ir gājis bojā bērns,”  uzsvēra Pleikšnis.

Gan mirušā Kristapiņa vecāki, gan radinieki vēlas, lai šis gadījums netiek aizmirsts, jo tā ir kārtējā skaudrā situācija, kad pieļautās kļūdas noved pie tik traģiskām sekām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt