Dienas notikumu apskats

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā spriež par veselības aprūpes darbinieku atalgojumu

Dienas notikumu apskats

ASV, Kanādas un Mesikas līderi parakstījuši jāunu brīvās tirdzniecības līgumu

Gobzems: specdienestiem ātrāk jāveic pārbaude par pielaidi valsts noslēpumam

 Valdības veidošanā rodas pretrunas; Gobzems grib trīs nedēļu termiņu pielaides piešķiršanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valdības veidošanas sarunu gaitā ir daudz neskaidrību par partiju sadarbību nākamajā koalīcijā. Partijas nepiekrīt ierosinājumam par slēgtām valdības sēdēm un automātisku pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu Saeimas deputātiem. "KPV LV" tagad rosina noteikt trīs nedēļu termiņu, kurā būtu jāpiešķir pielaide darbam ar valsts noslēpumu.

ĪSUMĀ:

  • "KPV LV" rosina no trim mēnešiem uz trim nedēļām saīsināt pārbaudes laiku par pielaidi valsts noslēpumam.
  • "Jaunā Vienotība" un "Attīstībai/Par!" ideju vērtē piesardzīgi. 
  • Partijas nepiekrīt arī "KPV LV" rosinājumam par slēgtajām valdības sēdēm un konfidencialitātes dokumentu parakstīšanai.

"KPV LV" frakcijā iespējamās koalīcijas partijas ceturtdien tikās uz trešo sarunu raundu par valdības darba koordinēšanu un to, kādā veidā valdībā tiek pieņemti lēmumi. Iespējamais valdības sastāvs un tas, kuras partijas varētu atbalstīt Alda Gobzema valdību, vēl nav skaidrs. 

"Valdības veidošana ir radošs process, kurā radoši un ar intelektuāliem risinājumiem jāatrod optimālākais veids, kā nonākt līdz rezultātam. Ja kāds grib neizveidot valdību, tad jārīkojas kā aunam un jāskrien ar galvu sienā," komentēja Gobzems.

Pretrunas neslēpj arī apvienības "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts, kurš piebilst, ka partiju sadarbības līguma projekts varētu tapt nākamnedēļ.

"Bija daudz atšķirīgu viedokļu. Šajā stadijā ir diezgan daudz neskaidrību, jo notiek mēģinājums atkāpties no tradicionālās prakses un nelietot vārdus „koalīcijas padome” vai „koalīcijas sadarbības līgums”, saprotot, ka situācija, kurā šī valdība top, ir tāda, ka partiju ir vēl vairāk, nekā līdz šim ir bijis. Un koalīcija, kuru koalīcijas sadarbības padome nodrošināja, ir vajadzīga vairāk nekā jebkad.”

Svarīgākā pārrunu daļa sāksies piektdien, kad partijas plāno spriest par valdības reformām un to ieviešanas laika grafiku. Tikpat liela nozīme ir gaidāmajām sarunām ar Valsts prezidentu, ko partijas ir lūgušas, lai spriestu par pielaidi valsts noslēpumam. Tajā tiks aicināts arī Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks Jānis Maizītis. Pēc šīs dienas tikšanās Gobzems neuzsvēra partneru neatbalstītu ieceri par automātisku pielaidi valsts noslēpumam deputātiem un ministriem.

Gobzems informēja par jaunu partijas "KPV LV" ideju – grozīt likumu, lai saīsinātu laika posmu, kurā specdienestu veic pārbaudi par pielaidi valsts noslēpumam. No šobrīd esošajiem trijiem mēnešiem līdz trijām nedēļām.

„Tas nozīmē nemainīt esošo sistēmu. Tas nozīmē noteikt konkrētu termiņu, kas nekaitē demokrātijai, kas veicina demokrātiju. Specdienestam ir jārīkojas operatīvi, jo kas tas ir par specdienestu, kas nespēj operatīvi rīkoties, tādā gadījumā specdienests nepilda savas funkcijas,” uzskata Gobzems.

Pavļuts Gobzema ideju novērtē piesardzīgi: „Mēs pieturamies pie viedokļa, ka atsevišķi gadījumi nav labs piemērs, kad viena gadījuma dēļ būtu būtiski jāgroza kādi nozīmīgi likumi.”

Partijas nepiekrīt arī  "KPV LV" rosinājumam par slēgtajām valdības sēdēm un arī konfidencialitātes dokumentu parakstīšanu.

"Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Ainaru Latkovski pārsteidzis, ka partija, kura iepriekš visur piedalījās ar savām kamerām, nākot pie varas, izvēlējusies pati slēgt valdības sēdes un informāciju par notiekošo padarīt konfidencionālu ne tikai sabiedrībai, bet arī citiem politiķiem.

Arī "Attīstībai/Par!"  līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts uzskata, ka piespiedu konfidencialitāte nav tas virziens, kurā apvienība grib darboties.

Nākamnedēļ turpināsies darbs pie sadarbības līguma, bet jau rīt partijas iecerējušas doties pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lai runātu par pielaižu piešķiršanas kārtību. Vējonis ceturtdien atgriezās no vizītes Afganistānā. Kad viņš varētu pieņemt politiķus, vēl nav zināms.

Ceturtdien tika plānots parakstīt sadarbības memorandu, bet jebkādu dokumentu parakstīšana tika atlikta uz vēlāku laiku. Kā paskaidroja premjera amata kandidāts, pašlaik vēl ir pārāk daudz nesaskaņotu jautājumu.

KONTEKSTS:

Mēnesi pēc 13. Saeimas vēlēšanām, kad partijas nebija spējušas vienoties par valdības aprisēm, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Jaunās konservatīvās partijas pārstāvēto Jāni Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās. Tad Vējonis aicināja partijas aktīvāk strādāt, taču arī tas nevainagojās ar panākumiem, un 26. novembrī Vējonis deva "KPV LV' pārstāvētajam Aldim Gobzemam divas nedēļas valdības izveidei.

Dienu pēc nominēšanas "KPV LV" tikās ar pārējā Saeimā ievēlētajām partijām, izņemot "Saskaņu", piedāvājot valdības tapšanas sarunu grafiku, kas paredz 10 sanāksmēs vienoties par darāmajiem darbiem, izvērtēt reformu plānu un to fiskālo ietekmi un sadalīt atbildības jomas. Turklāt Gobzems vēlas šo procesu veidot konfidenciālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti