Prezidents valdības veidošanu uztic Gobzemam

Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis valdības veidošanu partijas "KPV LV" premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam, dodot viņam divas nedēļas šim darbam.

ĪSUMĀ:

 • Vējonis deva divas nedēļas Gobzemam valdības izveidei.
 • “KPV LV” šodien vēl nesāks valdības veidošanas sarunas.
 • Sākotnēji valdību mēģinās veidot ar labēji centriskajām partijām.
 • Gobzems pārliecināts, ka saņems pielaidi valsts noslēpumam.
 • Pabriks nesteidza solīt “Attīstībai/Par!” atbalstu Gobzema valdībai.
 • JKP uzstāj uz "sarkanajām līnijām" - pret ZZS valdībā.

Prezidents gaida aktīvas konsultācijas

Vējonis pauda nožēlu, ka pašas partijas līdz šim nav spējušas panākt progresu valdības veidošanas sarunās. Tas radot riskus valsts turpmākajai attīstībai un izaugsmei. Vienlaikus vienošanās par 13.Saeimas komisiju sastāvu esot signāls, ka partijas var vienoties, ja ir tāda griba.

Valsts prezidents Raimonds VējonisElla Semjonova

  “Spēles nosacījumos nekas nav mainījies – es sagaidīšu no cilvēka, kuru es nominēšu, ka divu nedēļu termiņā jāsniedz priekšlikumi par vairākuma atbalstu valdībā, par iespējamo ministru sastāvu un, protams, par galvenajiem veicamajiem uzdevumiem, pie kā premjers plāno ķerties klāt. Ja tas divu nedēļu laikā nebūs, es nomināciju atsaukšu un tālāk domāšu nākamās rīcības, lai varētu iegūt rīcībspējīgu valdību,” sacīja Vējonis.

  Prezidents sagaida no Gobzema aktīvas konsultācijas, lai vienotu partijas atbalstam savai kandidatūrai Ministru prezidenta amatam.

  Vējonis gan detalizētāk savu izvēli par labu Gobzemam neskaidroja nedz žurnālistiem, nedz arī pašam premjera amata kandidātiem.

  Sarunas ar labēji centriskajām partijām

  "KPV LV" premjera amata kandidāts Aldis Gobzems Ella Semjonova

   Pēc prezidenta paziņojuma Gobzems solīja, ka "visu atlikušo mūžu es darīšu visu iespējamo, lai Latvijas tauta dzīvotu pārticībā, dzīvotu saticībā un lai Latvija uzplauktu".

   Premjera amata kandidāts pauda, ka “KPV LV” Saeimas frakcija gatavojās šādai iespējai un jau iepriekš nolēma mēģināt valdību veidot ar labēji centriskajām partijām. Tas ir sākotnējais uzstādījums, kas pārrunāts pie prezidenta, bet par to frakcija vēl izlems, sacīja Gobzems.

   “KPV LV”

   “KPV LV” partijas vizītkarte

   Partijas «KPV LV» pozīcija 20 jautājumos pirms vēlēšanām

   „KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems pirms vēlēšanām intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka jāuzlabo visa nodokļu sistēma, no krievu valodas nav jābaidās un augstskolās jaunieši var studēt jebkurā valodā, KNAB nekavējoties jāreorganizē, kā arī atzīst, ka partija nesola lielākas pensijas un lielākas algas.

   Runājot par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) nevēlēšanos strādāt vienas valdības ietvaros ar Zaļo un zemnieku savienību, Gobzems atgādināja, ka partija „KPV LV” savulaik neiejaucās Jāņa Bordāna valdības veidošanas procesā, līdz ar to tagad aicina JKP respektēt viņa nostāju. Gobzems pauda pārliecību, ka Ministru kabinetu viņam divu nedēļu laikā izdosies izveidot. 

   Vēl pirmdien “KPV LV” neplāno oficiālās tikšanās ar citiem politiskajiem spēkiem,

   bet paredz sagatavošanās darbus, lai kvalitatīvāk uzrunātu partijas, norādīja Gobzems. Viņa potenciālās valdības galvenā prioritāte būšot bērni.

   Iepriekš mediji, atsaucoties uz Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoru Jāni Maizīti, vēstīja ka Gobzema vētīšanai pielaides valsts noslēpumam saņemšanai varētu būt nepieciešami trīs mēneši vai pat pusgads. Gobzems pauda pārliecību, ka viņam izdosies saņemt pielaidi valsts noslēpumam: “Man būs pielaide, neuztraucieties.” 

   Viņš arī solīja mainīt kārtību, kādā veidā tiek izsniegtas šādas pielaides, jo iepriekš politikā nebijuši cilvēki nevarot pretendēt uz augstiem amatiem. Viņš apšaubīja šādas pārbaudes termiņu: “Maizīša kungam ir jāliek galdā fakti, kāpēc viņam ir vajadzīgs tik ilgs laiks. Iestādei ir astoņu miljonu budžets. Šajā situācijā diez vai ir nepieciešams izprasīt tiesiskās palīdzības lūgumus. Un vēsture rāda, ka to var izdarīt ļoti straujiem soļiem.”

   Atbalstu nesteidz solīt

   Tikmēr apvienības "Attīstībai/Par!" premjera amata kandidāts Artis Pabriks apsveica Gobzemu ar nomināciju un teica, ka prezidentam tā ir ļoti nopietna izvēle. Vienlaikus

   Pabriks uzreiz nesolīja apvienības atbalstu Gobzema veidotai valdībai, norādot, ka šis jautājums tiks pārrunāts ar kolēģiem un lēmums tiks pieņemts "tuvākajā laikā". 

   "Prezidents [nominācijas] argumentus īsti nepaskaidroja, bet mums bija skaidrs, ka viens no mums tiks nominēts. Iespēja, ka nosauks vienu vai otru, bija 50 pret 50. Nezinu, cik ilgi mēs varam atļauties formēt valdību," teica Pabriks. Politiķis piebilda, ka Latvija nevar atļauties sašķeltu valdību: "Ir bijis ļoti sarežģīts pirmsvēlēšanu un pēcvēlēšanu posms. Virkne politiķu viens otru vienkārši nepazīst."

   "Attīstībai/Par!" premjera amata kandidāts Artis PabriksElla Semjonova

    Iepriekš Pabriks bija izteicies, ka prezidentam vajadzētu nosaukt tikai vienu no diviem kandidātiem, nedodot valdības veidošanas iespēju tam pretendentam, kurš nesaņems nomināciju. Prezidents savu viedokli par šo ierosinājumu sarunā nesniedza. „Es uzdevu šo jautājumu prezidenta kungam, vai tas nozīmē, ka trešajam kandidātam šī iespēja tiks liegta. Ja godīgi, es skaidru atbildi uz šo jautājumu nesaņēmu. Es nezinu, cik ilgi mēs varam atļauties formēt valdību, līdz ar to es, no vienas puses, ceru, ka Gobzema kungam izdosies veidot valdību. Mums bija sarunas starp ”Attīstībai/Par!” un „KPV LV”, kas bija pirmās, bet nosacīti pozitīvas. Par šo jautājumu mēs lemtu tālākajā valdības veidošanas laikā,” sacīja Pabriks.

    JKP deputāte Dagmāra Beitnere – Le GallaElla Semjonova

     JKP deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla intervijā Latvijas Radio paredz grūtības Gobzemam izveidot valdību. Šis process būšot ilgs. “Ar lielu uzmanību vērojam procesu, kā notiks valdības veidošana. Un mūsu “sarkanās un zaļās līnijas” tomēr [ir spēkā], un

     "sarkanā līnija" noteikti mums ir vērā ņemama. Bet mēs noteikti negribam palikt opozīcijā,” sacīja Beitnere-Le Galla, nepieļaujot atteikšanos no “sarkanās līnijas”.

     Kopumā vērtējot iespēju JKP atbalstīt Gobzema valdību, politiķe sacīja – svarīgi ir tas, kādi cilvēki tiks izraudzīti. “Ir jābūt pilnīgai skaidrībai, kas šie par cilvēkiem, jo bijuši pietiekami daudz grābekļi. Esam gatavi vētīt cilvēkus.”

     Partijas “Saskaņa”, ar kuru citas partijas neapspriež iespēju strādāt valdībā, līderis Nils Ušakovs saziņas vietnē “Telegram” kritizēja Gobzema pausto par plānotajām sarunām bez “Saskaņas”: “Tā var uzvesties vecās politiskās partijas, kuras līdzīgā sadalījumā gadiem ilgi vākušas balsis. Taču tas nepiedien partijām, kuras sauc sevi par svaigām asinīm Latvijas politikā.”

     KONTEKSTS:

     Pusotru mēnesi pēc 13. Saeimas vēlēšanām valdības veidošanas sarunas atkal nonāca strupceļā. Pēc vēlēšanām uz premjera amatu nopietni pretendēja trīs politisko spēku pārstāvji –  Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns, “KPV LV” pārstāvis Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks. Mēnesi partijas nespēja vienoties par koalīcijas aprisēm, un Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās.

     Pēc Bordāna neveiksmīgā mēģinājuma Vējonis 20. novembrī nolēma nevirzīt ne Gobzemu, ne Pabriku premjera amatam, bet aicināja partijas aktīvāk strādāt, lai izveidotu valdību, dodot tām nedēļu laika līdz 26. novembrim. Trīs dienu laikā neviena oficiāla tikšanās nav aizvadīta, kas izraisīja prezidenta neapmierinātību.

     Vējonis iepriekš arī brīdināja par plānu B, kas partijām var nebūt tīkams. Viņš plānu neatklāja, vien norādot, ka tas neparedz ārkārtas vēlēšanas.

     12 komentāri
     Anonīms lietotājs 17776
     Es saku lai mēģina. Ar muti braukt māk, lai parāda kā māk strādāt. Vienīgais, žēl, ka pats Kaimiņš nekandidē, jo tad aplauziens būtu ar lielāku ieguvumu un Kaimiņš pats atbildētu par savārīto.
     Konstance Kalniņa
     Atliek cerēt,ka Gobzemam neizdosies.Pie viena arī Kaimiņa zvaigzne rietēs.Pr KPV varētu pasmieties,bet te nu vairs nav,par ko smieties,ja tādi populisti tiek pie stūres.Grāvī uzreiz.
     Valdis Bērziņš
     Būtu reti smieklīgi, ja šim amorālajam klaunam izdotos izveidot valdību.
     Aivars Un Kristina Bite
     Ļoti ceru ka Aldim Gobzemam izdosies izveidot valdību, kurš tad cits, ja ne viņš?! Ja, ieliks kādu nākošo, tad tas jau būs no vecajiem bukiem un valstī atkal nekas nemainīsies.
     jānis gansons
     Kasparam Vanagam. Vai tad tiem veciem krabjiem bija kāda pieredze, kad ienāca politikā? Arī Gobzems gūs pieredze.
     Kaspars Vanags
     Emm......Aigars Kalvītis - Saeimā 6 gadus pirms kļuva par ministru prezidentu, Ivars Godmanis ir politikā kopš tautas frontes, Dombrovskis 7 gadi pirms ministru prezidents, Straujuma gandrīz 14 gadus, Kučinskis 12 gadus? Cik tālā vēsturē man jaskatās, lai atrastu ministru prezidentu, kurš būtu bez pieredzes taja brīdī, kad kļuva par ministru prezidentu? Un nesakiet, ka visi vecie buki ir *******, nav tik slikti kā īstenībā varētu būt.
     Kaspars Vanags
     ...Ko? Partija, kas diskreditēja sabiedrisko mēdijus, Gobzems bez pieredzes saeimā, pārspīlētā populistiskā attieksme (labi šeit JKP arī ļoti grēkoja) un tagad tas ir premjēra kandidāts? Es nesaku, ka attīstībai/par ir perfekta, bet es tur redzu lielāku politisko pieredzi, kas šajos apstākļos šķiet daudz svarīgāk, kad ir tāda sašķeltība. Un pati izvēle ir bezjebkāda pamatojuma, respektīvi viņi tur lozēja prezidenta kancelejā? Anonīmo gan nesaprotu.
     Kaspars Vanags
     Aleksandrs Peresunčenko - Losi? Ieslēdz smadzenes? Tas jau parāda, ka ar Jūsu intelekta līmeni būtu stipri pa maz, lai kaut ko izdarītu politikā. Kāda pieredze Pabrikam? Es nezinu, manuprāt, ka cilvēks ir Saeima , Ministru kabinetā kopš 2004 gada, ļoti labi viņam palīdz saprast kā strādā politika. Es, protams, saprotu, ka Jums nav nekādas sapratnes un Jums trūkst zināšanu, lai pat spētu saprast, bet ja Jūs uzskatat, ka politika ir vienkārša...tad jūs smagi kļūdāties. Ja butu tik vienkārši...tad kāpēc želojaties, ka kaut kādi mistiski ļaundari mērde badā tautu, nevis pats ejat un sēžat saeimā, pieņemiet pareizos lēmumus un viss būs labi. Politika taču ir vienkārša. Emīls, principā ir pateicis, varbūt tur ir pārāk daudz birokrātijas, bet katrā uzņēmumā ir sava virtuve, kuru jāparzin un viena lieta ir ienākt tajā virtuvē pamācīties, pavisam cita ir ienākt un pie tik sadrumstalota un jauna sastāva bez pieredzes kļūt par šefpavāru.
     Emīls Anškens
     Atļaušos oponēt Aleksandrs Peresunčenko. Protams ka ne visi birokrātiskie procesi Saeimā, valdībā un valsts pārvaldē kopumā nav nepieciešama, bet liela daļa no šis sistēmas ir ļoti svarīga, un lai pieņemtu pareizus lēmumus, gan no tiesiskuma viedokļa, gan ilgtermiņa un arī īstermiņa viedokļa, ir jāsaprot kā šī sistēma darbojas. Piekrītu citiem, man arī ir pamatotas bažas, par KPV pieredzes trūkumu šajā sistēmā, un spēju neaplauzties pat pie parastāko reformu (solījumu) izpildes.
     Anonīms lietotājs 18959
     Varbūt iedeva 2 nedēļas Gobzemam, lai aplaužas un tad varēs dot bez pārmetumiem Pabrikam.
     Aleksandrs Peresunčenko
     Losi kāda pieredze tad Pabrikam ir? Kā EP sēdēt un neko nedarīt? Kāda pieredze tad ir citām partijām kas bijušas pie varas? Kā izzagt naudu vai? ieslēdz smadzenes, nekas sarežģīts politika nav, lielākā daļa no viņiem pat nezin kā tauta dzīvo un tad pieņem lēmumus tādus, ka iedzīvotājiem jāsprāgst badā, jo vadošie politiķi domā, ka cilvēkiem nauda krīt no gaisa ar miljoniem
     Anonīms lietotājs 17619
     vai tad Latvijā nav neviena patriotiska ģeniāla talantīga intelektuāļa ??? zelta akcijas šajā procesā ir Saskaņai +ZZS :( mafiozo biznesmeņu tīkls iesmej, un jūtas stabils kā Eģpites piramīdas- varēs turpināt slaukt tautu un valsti...
     Pievienot komentāru
     Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
     Latvijā
     Ziņas
     Jaunākie
     Interesanti