Panorāma

Ēģiptē aizturēta Ārija Stabiņa

Panorāma

Saeimā ievēlē komisiju priekšsēdētājus

Prezidents vēl nenosauc premjeru

Vējonis pašlaik neizvirza nevienu premjera amata kandidātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līdera Jāņa Bordāna neveiksmīgā mēģinājuma izveidot valdību Valsts prezidents Raimonds Vējonis 20. novembrī neizvirzīja ne “KPV LV” pārstāvi Aldi Gobzemu, ne apvienības “Attīstībai/Par” pārstāvi Arti Pabriku premjera amatam, bet aicināja partijas aktīvāk strādāt, lai izveidotu valdību

Tā pēc tikšanās ar 13. Saeimā ievēlēto partiju pārstāvjiem paziņoja Vējonis.

Prezidents paziņoja, ka šobrīd nevienam kandidātam nav izteikta vairākuma parlamentā, tāpēc viņš šodien neizvirzīs nevienu.

Gan Artis Pabriks, gan Aldis Gobzems informēja, ka nevienam no viņiem nav iespējas iegūt Saeimas vairākuma atbalstu savai kandidatūrai Ministru prezidenta amatam. Vēlāk pēcpusdienā to prezidentam apstiprināja arī politiskās partijas, teikts prezidenta preses dienesta paziņojumā medijiem.

Vējonis aicināja partijas turpināt diskusijas, lai meklētu kopsaucēju un piedāvātu vienu kandidātu, kas spētu izveidot darboties spējīgu valdību.  

Prezidents atzīmēja, ka šobrīd partijām sarunas jāsāk no jauna, izskatot arī citus iespējamos kandidātus uz Ministru prezidenta amatu.  

Vējonis arī norādīja, ka politiskajām partijām ir jānoliek malā personiskās ambīcijas un atbildīgi jārīkojas, lai panāktu vienošanos.

Viņš konsultācijas par partijām atsāks nākamajā pirmdienā 26. novembrī.

"Tas nozīmē, ka līdz tam laikam gaidu piedāvājumu no politiskajām partijām. Jo šis ir brīdis, kad mums ir nepieciešams izveidot rīcībspējīgu, ilgstoši darbojošos valdību," sacīja Vējonis.

Otrdienas rītā prezidents Rīgas pilī tikās ar divu partiju premjera amata kandidātiem – Aldi Gobzemu un Arti Pabriku. Pēc tikšanās viņi abi paziņoja, ka it gatavi veidot nākamo valdību un mudināja partijas rast kompromisus, lai to izdotos izdarīt.    

Gobzems prezidentam esot apliecinājis, ka spējot savākt balsu vairākumu Saeimā savas valdības apstiprināšanai.  Vienlaikus gan viņš neatbildēja uz jautājumu par to, kuras partijas atbalstītu viņa vadīto valdību. Arī Pabriks apliecināja, ka neatsauc savu kandidatūru premjera amatam.

Prezidenta tikšanās ar partiju pārstāvjiem ilga aptuveni 40 minūtes. Tikšanās nepiedalījās paši premjera amata kandidāti – Aldis Gobzems un Artis Pabriks.

Politiķi gatavi sarunām, atbalstu konkrētam kandidātam vēl nepauž

„Prezidents mūs mudināja aktīvāk sadarboties, meklēt kompromisu un veidot valdību ar sabalansētu budžetu. Nacionāla apvienība vienmēr ir apliecinājusi gatavību strādāt pie valdības izveides,” pauda Nacionālās apvienības pārstāve Ināra Mūrniece,

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns un “KPV LV” valdes loceklis Atis Zakatistovs uzsvēra, ka viņi gaidīs prezidenta nākamo nomināciju.

„Mēs sapratām, ka prezidenta kungs izteica apņēmību šodien veikt nomināciju uz uzlikt saprātīgu laika rāmi cilvēkam, kurš tiek nominēts valdības sastādīšanai. Viņš aicināja saprātīgi sadarboties, aicināja domāt par Latviju jaunajā simtgadē,” sacīja Zakatistovs.

Tomēr visi partiju pārstāvji bija vienisprātis – pārliecinošu atbalstu Saeimā kādam vienam Ministru prezidenta amata kandidātam viņi solīt nevar. Lai arī centīsies to panākt.

„Šī nav problēma. Partijas var atrast kopsaucējus. Mēs no savas puses esam gatavi sadarboties, lai pēc iespējas ātrāk izveidotu valdību,” solīja “Jaunās Vienotības” līderis Arvils Ašeradens.

Uz jaunām sarunām ar cerību raugās Zaļo un Zemnieku savienības vadītājs Armands Krauze, jo tās varētu šoreiz pavērt viņiem ieeju valdībā.   

Apvienības „Attīstībai/Par!” līderis Daniels Pavļuts uzskata, ka partijas varētu izskatīt kādu jaunu kandidātu.

„Šobrīd mums jāpatur vaļā visi iespējamie scenāriji. Mēs esam pavadījuši pusotru mēnesi, grūstoties ierobežotā iespēju lokā ar tiem cilvēkiem, kuriem ambīcijas tika pieteiktas pirmajā vai otrajā nedēļā. Šobrīd šis process ir sevi izsmēlis. Partijām ir jāiet atpakaļ un jāvienojas par jaunu pieeju, kura vērsta uz rezultātu,” pauda Pavļuts.

Pavļuts uzskata, ka konsultācijas varētu atsākties ceturtdien. Tomēr to, cik ātri varētu tikt panākts progress sarunās un vai nākamnedēļ partijas varētu nākt pie prezidenta ar gatavu vienošanos, politiķis novērtēt atturējās.

Prezidents politiķiem arī esot norādījis, ka negrasās rosināt parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Saeimā ir ievēlētas septiņas partijas, taču sešas no tām paziņoja, ka nesadarbosies ar "Saskaņu", kura vēlēšanās saņēma lielāko balsu skaitu, iegūstot 23 deputātu mandātus.

"KPV LV" un Jaunā konservatīvā partija katra saņēma 16 mandātus, "Attīstībai/Par!" un Nacionālā apvienība - katra 13 mandātus. Savukārt Zaļo un Zemnieku savienību 13. Saeimā pārstāv 11 deputāti, bet "Jauno Vienotību" - astoņi.

KONTEKSTS:

Valsts prezidents otrdienas rītā Rīgas pilī tikās ar "Attīstībai/Par!" Ministru prezidenta amata kandidātu Pabriku un partijas "KPV LV" Ministru prezidenta amata kandidātu Gobzemu, un vēlāk aicināja uz tikšanos visas parlamentā pārstāvētās partijas.

Politiķiem līdz šim nav izdevies vienoties par topošo valdību un pat koalīcijas sastāvu. Valsts prezidents aizvadītajā nedēļā atsauca Jaunās konservatīvās partijas politiķa Jāņa Bordāna nomināciju premjera amatam, jo viņam neizdevās vienoties par valdības sastāvu un darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti