Dienas notikumu apskats

Bez vēsts pazudis Interpola prezidents Mens Honvei

Dienas notikumu apskats

Iegūtās deputātu vietas visvairāk izmaksājušas ZZS, vismazāk - konservatīvajai partijai

JKP rīt sāks sarunas par valdības veidošanu

Vadošo lomu koalīcijas sarunās plāno uzņemties «KPV LV» un JKP

Politiskie spēki, kuri 13.Saeimas vēlēšanās ieguva visvairāk vēlētāju balsu, plāno savstarpējo tikšanās grafiku, lai uzsāktu sarunas par nākamās valdības veidošanu. Vadošo lomu šajās sarunās gatavojas uzņemties Jaunā konservatīvā partija (JKP) un “KPV LV”.  

ĪSUMĀ:

  • “Saskaņa” nogaida un gatava arī mazākuma valdībai.
  • “KPV LV” gatava sākt koalīcijas sarunas un veidot valdību blokā ar JKP.
  • “KPV LV” pirmo tikšanos otrdien plāno ar JKP.
  • JKP otrdien tiksies arī ar “Attīstībai/Par!”, trešdien – ar pašreizējo koalīciju.
  • Bordāns: esam gatavi būt stūrakmens valdības izveidošanā un pastāvēšanā.
  • Esošā koalīcija cer, ka pēc 13.Saeimas sanākšanas divu nedēļu laikā apstiprinās valdību.
  • “Jaunās Vienotības” prioritāte: Latvijas sadarbība ar NATO un Eiropas partneriem.
  • NA galvenās lietas: demogrāfija, valsts valodas un aizsardzība pret lētā darbaspēka ievešanu.
  • ZZS gaida iniciatīvu no uzvarētājiem.

 

Esošās koalīcijas partiju apvienības, lai arī tika Saeimā, vēlēšanās cieta zināmu sakāvi – tās pārspēja „Saskaņa”, „KPV LV”, JKP un “Attīstībai/Par!”.

Iet vienā valdībā ar „Saskaņu” šobrīd negrib neviens, lai arī partijas premjera kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis  Latvijas Radio atzina, ka neformālas sarunas par to ir bijušas.

„Es, protams, neteikšu kas ar ko un kā runā, bet sarunas notiek. Tāpēc šodien ir jautājums, vai jauns posms Latvijas vēsturē, kad mēs visi sāksim kopā strādāt, sāksies pēc dažiem mēnešiem vai vēlāk. Bet tas sāksies, jo bez „Saskaņas” nekas cits nav iespējams,” pauda Dombrovskis.

Dombrovskis pieļauj arī mazākuma valdības vadīšanu.

„Ja šī valdība būs rīcībspējīga, protams es to vadīšu,” sacīja Dombrovskis.

Vadības grožus savās rokās gribētu pārņemt “KPV LV” blokā ar Jauno konservatīvo partiju. Tām ir attiecīgi otrs un trešais labākais rezultāts vēlēšanās. Abām Saeimā būs pa 16 deputātiem.

“KPV LV” savā valdes sēdē pirmdien, 8.oktobrī, vienojās par pārrunu darba grupas izveidošanu. To vadīs partijas premjera amata kandidāts Aldis Gobzems, būs pārstāvēti arī Atis Zakatistovs, Artuss Kaimiņš un Didzis Šmits. Gobzems atklāja, ka pirmā tikšanās notiks ar Jauno konservatīvo partiju.

„Šobrīd var būt tikai neformālas sarunas. Īstās sarunas sāksies brīdī, kad prezidents izvirzīs Ministru prezidenta amata kandidātu. Šobrīd varam pārrunāt to, vai varam atrast kopīgus pieturas punktus attiecībā par programmu izpildi. Tas arī būs mūsu redzējums. Tas ir tas, ko mēs solījām saviem vēlētājiem,” sacīja Gobzems.

Kad, kur un ar ko būs šīs tikšanās, viena no partijas līderiem Linda Liepiņa nevēlējās atklāt.

Savukārt, Jaunās konservatīvās partijas vadītājs Jānis Bordāns atklāja, ka ar “KPV LV” un ar apvienību “Attīstībai/Par!”  tiksies otrdien, 8.oktobrī.

„Mēs esam gatavi būt stūrakmens valdības izveidošanas un pastāvēšanas procesā. Es redzu tam daudzus priekšnoteikumus. Jautājumos par tiesiskumu mums [viedoklis] sakrīt visiem,” pauda Bordāns.

Bordāns gan neatbildēja, vai būtu gatavi strādāt valdībā ar premjeru no citas partijas, piemēram, “KPV LV''. 

Bordāns vēlas šķirt no politiskās diskusijas viņa strīdu ar Aldi Gobzemu saistībā ar ierakstu Gobzema “Facebook” profilā par it kā viltotu pilnvaru no klienta, kuru pārstāvējis Bordāns. Bordāns par to ziņos Zvērinātu advokātu padomei. Tomēr teikt, ka tas neietekmēs pārrunas par valdības veidošanu, viņš atteicās.

„Bez politikas mēs esam vienkārši cilvēki. Mums ar Gobzema kungu ir advokāta profesija. Šajā līmenī Gobzems ir publiski paudis informāciju, kas manā ieskatā burtiski grauj manu advokāta reputāciju. Tāpēc mans kā advokāta pienākums bija vērsties. To es atstāšu kā profesionālo advokāta jautājumu,” sacīja Bordāns.

Trešdien Jaunās konservatīvās partijas līderis plāno tikties ar esošās valdības veidojošo partiju pārstāvjiem.

Pārējās partijas ir nogaidošas un uzskata, ka iniciatīvai jānāk no “KPV LV” un JKP.

Esošā koalīcija cer, ka 6.novembrī sanāks jaunā Saeima, savukārt pēc divām dienām varētu tikt apstiprināta jaunā valdība.  

“Jaunā vienotība” izveidojusi sarunu grupu  un par savu prioritāti nākamajā valdībā uzskata noturēt eiroatlantisko virzienu un sadarbību ar Eiropas un NATO partneriem.  Tāpat partija iestāšoties par sociāli atbildīgu politiku un administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu.

Nacionālā apvienība diskusiju par valdības veidošanu vēlas iesākt, runājot par trīs prioritātēm - atbalsta palielināšanu demogrāfijas veicināšanai, latviešu valodas lomas nostiprināšanā izglītībā un vietējā darbaspēka aizsardzībā pret lētā darbaspēka ievešanu.

Līdzšinējā premjera pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienība iniciatīvu gaidīs no vēlēšanās vairāk balsu ieguvušajām partijām.

“Prezidents aicināja, lai divu nedēļu laikā būtu progress,” norādīja Zaļo un Zemnieku savienības vadītājs Armands Krauze.

Par premjera vai ministru posteņiem šobrīd politiskie spēki vēl nerunā, jo sākumā vēlas vienoties par principiem un atbildīgākajiem darbiem, ko katra no partijām vēlētos padarīt jaunajā valdībā.

KONTEKSTS:

13.Saeimas vēlēšanās 6.oktobrī  bija zemākā vēlētāju aktivitāte parlamenta vēlēšanās kopš neatkarības atjaunošanas. Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem Saeimā iekļuvuši septiņi politiskie spēki.

Visvairāk mandātu – 23 – 13. Saeimā ieguva “Saskaņa”, kura paziņoja, ka tai pienākas veidot valdību.  Tiesa, neviens no sešiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem nav gatavs ar to sadarboties. Tāpēc “KPV LV”, kura ierindojās otrajā vietā un ieguva 16 deputātu vietas, uzskata, ka valdība jāveido tai kā nākamajam populārākajam spēkam, kurš spējīgs izveidot valdību. Mazāk procentu balsu, bet tikpat daudz deputātu vietu ieguvusī Jaunā konservatīvā partija arī nav atteikusies no iespējas veidot valdību.

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 1078 iecirkņiem no 1078

Dati: CVK. Atjaunots: 07.10. 16:57

23 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
16 vietas Jaunā konservatīvā partija
16 vietas Politiskā partija "KPV LV"
13 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"
13 vietas Attīstībai/Par!
11 vietas Zaļo un Zemnieku savienība
8 vietas Jaunā VIENOTĪBA
5 komentāri
Raimonds Meikša
ļoti labi. Klāt NA un JV https://www.draugiem.lv/blogs/post/Tautas-gribas-piepildijums-pec-2018-gada-velesanam_15839477 AP var jauki sabloķēties kopā ar JV un te ir iespējams, ka šī kombinācija jaunajiem pozitīvajiem KPV un JKP uzreiz nozīmē, ka AP dominēs un noteiks dienaskārtību, tur ir reālajā varā un medijos zinoši ļaudis, pirmais signāls jau bija - Pūce paziņoja, ka medijus kritizēt vis nevarēs, ja grib sadarbību, citā raidījumā Jauno politiķu Gobzems neuztvēra iespējamu provokāciju un atbildēja ar to pašu, ko viņam pārmeta un žurnālists, kura raidījumos par politiku ir visai biežas atsauces uz video par ēzeļiem un citiem lopiņiem, apvainojās un dusmās vispār pameta studiju, kad viņam iebilda. Mediji jau sāk savlaicīgi uzbrukt, lai aizstāvētu savas tiesības rakstīt un runāt, ko vien grib un nesaņemt nekādas iebildes. Var diezgan droši gadīties, ka šādā kombinācijā ar AP daudzi mediji kritizēs jaunos, ne pārāk reālo politikas procesu zinošos spēkus un savējos tikai slavēs. Sav
Raimonds Meikša
Savukārt valdība un koalīcija no JKP, KPV, NA un JV vispirms jau jaunajiem būtu reāls pārsvars un tautas vēlme pēc veco spēku atbīdīšanas no varas tiktu maksimāli realizēta. 32 pret 21. ZZS kā partneri jaunajiem jau nu laikam galīgi netiktu uztverti pozitīvi un tā jaunā sajūta tiktu traucēta. Un JV kopā ar AP arī būtībā ir Jaunā vienotība kopā ar veco Vienotības daļu un atkal tā jaunā sajūta īsti nesanāk. Jaunā Vienotība - 8 vietas kopā ar Veco Vienotību A/Par 3 vecie plus "jaunie" medijos, PR, psiholoģijas un retorikas mākslā zinošie kopā ar draudzīgajiem medijiem vienā setā iznesīs ārā jauno politiku un realizēs savējo. Pie tam lielai tautas daļai atkal paliks sajūta, ka viņi neko nevar izdarīt, KPV vai JKP būs nesaprastie un varēs daudz ko skaidrot pa prasto. KPV vai JKP opozīcijā ir slikti, jo sanāk, ka viņiem jau neļauj strādāt un tas tikai vēl padziļina to plaisu starp varu un tautu.
Valda Hofstetere
...DEMOKRATIJA BRIESMAS!!! ...KAD PIE VALDIBAS VEIDOSANAS, IGNOREJOT VELETAJU BALSOJUMU, RAUJAS VECA POLTISKA KLIKE- NU JAU JKP SPRAUCAS ARA ,,ISTA DEMOKRATJAS SEJA!!!" TAUTIESI ESIET VERIGI!!!
Zigfrida Kalatrida
Varbuut iemet, kas ta buutu taa jaunaa seja ??? ... Man atkal domaaat, ka problema ir ieksh kaa cita : ieksh taa, ka VISI TE "latviskie" NOPIRKTI, lai uztaisiitu TE ARII tak vienreiz Donbasa variantu . ............................................................................................ Pats zheeliigaaki smiekliigaakais buus, ka ja tas driskis uz Eiropu aizroteesies ..... taa kaa ar kalnieshaam par maz buutu .... naaceju paarstaavekleet .
Zigfrida Kalatrida
Agraak va veelaak izliidiis laukaa tas augonis "sarkanaa liinija" - nedriikst nobradaat ... ka tik ne paari par 1/4 - CILVEEKUS . Nav jau taa "saskanja" atshkjiriiga no citaam brigaadeem, bet TAA NEDRIIKST . Tas atnaaks atpakalj. Laika jautaajums . ................................. Es, ja kas, briinos ... un VISU CIENJU .... par to, ka te viss ir taa kaa ir .
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti