Ukraiņu diaspora Latgalē satraukta par notiekošo dzimtenē; Daugavpilī būs Ukrainas atbalsta mītiņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ukraiņu diaspora Latgalē ir satraukta par notiekošo savā dzimtenē. “Trūkst informācijas par notiekošo Ukrainā, sāp sirds, un smagi pārdzīvojam notiekošo,” tā situāciju Ukrainā raksturoja Latgalē dzīvojošie ukraiņi un arī latvieši, kuriem ir ģimenes saites ar Ukrainu, kā arī tie, kuriem ir vienkārši cilvēciska līdzjūtība un vēlme palīdzēt.

Latgalē dzīvojošie ukraiņi ar satraukumu seko līdzi notikumiem dzimtenē. Pēc pēdējiem datiem, kas pieejami Daugavpils Ukraiņu biedrībā "Mrija", Latgalē varētu dzīvot vairāk nekā trīs tūkstoši ukraiņu. Daudziem diasporas locekļiem Ukrainā ir bērni, un vecāki ik dienu seko notikumu attīstībai šajā valstī. Ir ģimenes locekļi, kas tieši šobrīd atrodas Luhanskas reģionā. Viņiem bloķētās aviosatiksmes dēļ ir sarežģījumi atgriezties Latvijā.

Ukraiņu diaspora Latgalē satraukta par notiekošo dzimtenē
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

“Es Latvijā dzīvoju jau 52 gadus, bet pati nāku no Dņepropetrovščinas, tas ir pavisam tuvu notikumu epicentram,” pastāstīja biedrības "Mrija" vadītāja Nadežda Stahovska. Viņa tagad ik dienu izjūt savu Latgalē dzīvojošo tautiešu satraukumu par notiekošo Ukrainā.

“Man vairāki cilvēki zvanīja, jo ir izmisumā. Un visi pārdzīvo par notiekošo, jo tur dzīvo tuvākie radinieki, piederīgie. Daudzus radiniekus un paziņas nevaram sazvanīt. Iespējams, ir atslēgti mobilie sakari. To visu smagi pārdzīvojam, bet, izņemot to, ka sirds sāp, neko vairāk izdarīt nevaram.

Protams, ja būs nepieciešamība, mēs palīdzēsim. Mēs esam gatavi izmitināt pie sevis ukraiņus.

Arī mūsu biedrībā ir iespēja izmitināt cilvēkus. Ir gultasvietas un virtuve. Saviem tautiešiem esam palīdzējuši, palīdzam un arī palīdzēsim, kā vien varēsim,” sacīja Stahovska.

Savukārt Veras kundzei no Augšdaugavas novada Ukrainā ir gan abi dēli, gan divas māsas, brālis un daudzi mazbērni un mazmazbērni. Sievietei bijusi vēlme drīzumā atgriezties dzimtenē, taču tagad tas vairs nav iespējams.

“9. maijā būs 35 gadi, kopš es dzīvoju Latvijā. Es gribēju būt kopā ar dēliem, ja būtu, kas pieskata kaķi, tad uzreiz brauktu uz Ukrainu, taču viņi teica, lai es pagaidu,” pastāstīja Vera.

Ja kāds no Ukrainas vēlēsies rast patvērumu, atliks tikai blakus telpā izremontēt krāsni un pārlīmēt tapetes, un varot braukt, sacīja Vera, kura pati mitinās pusotrā istabiņā.

Arī kādai Latgales iedzīvotājai, kura nevēlējās nosaukt savu vārdu, tuvi cilvēki gan dzīvo Ukrainā, gan cenšas atgriezties Latvijā. Tā ir viņas brāļa audžumeita.

“Sekoju vairāk emocionāli, jo Ukrainā man ir radi. Un nedēļu tur atrodas arī mani tuvākie radi, kas tur bija devušies ģimenes apsvērumu dēļ. Plānotās nedēļas vietā viņas tur uzturējās divas dienas. Arī Latvijas vēstniecība aicināja atgriezties. Bet, tā kā biļetes bija nopirktas uz konkrētām dienām un nekas neliecināja, ka notiks intensīvāka karadarbība, viņas izbrauca no Luhanskas un devās apciemot radus Harkovā, Kijevā, bet notika tas, kas notika. Vakar atlidoja mamma, bet meitai biļetes nebija. Un viņai biļete ir uz rītdienu, bet reiss ir atcelts. Un tā meitene netiek mājās. Viņa ir atradusi izeju, ar mašīnu tuvojas rietumu robežai. Acīmredzot mēģinās šķērsot robežu,” stāstīja sieviete.

Uzrunātie iedzīvotāji Latgalē seko līdzi notiekošajam Ukrainā, ir gatavi arī palīdzēt. Amanda ir jauna māmiņa, kura nespēj palikt vienaldzīga.

“Man ir ļoti žēl, kas tagad notiek. Mēs dzīvojam 21. gadsimtā, man žēl to nevainīgo cilvēku. Es būtu gatava palīdzēt. Tā tam ir jābūt un īpaši tādā situācijā. Un te nav jāmeklē tas, kuram ir tā patiesība. Mums ir jāatbalsta viņi šajā grūtajā brīdī. Tas ir šausmīgi, tā nedrīkst būt,” raudot sacīja Amanda.

Piektdien pēcpusdienā pie Krievijas konsulāta Daugavpilī plānots mītiņš Ukrainas atbalstam.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdienas agrā rītā paziņoja par "specoperācijas sākumu" Ukrainā, pēc kā Putina režīms sācis masīvu uzbrukumu Ukrainai. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Krievija sākusi pilna mēroga karu, tāpēc Kijeva sarauj diplomātiskās attiecības ar Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti