Rumānija apsver sistēmas «Patriot» piegādi Ukrainai

Rumānija ir atvērta sarunām par valsts rīcībā esošās vienīgās "Patriot" sistēmas nodošanu Ukrainai, taču vēlas saņemt ko pretī, jo nav gatava atstāt sevi bez pretgaisa aizsardzības.

Ukrainas amatpersonas pēdējās nedēļās pie katras izdevības ir aicinājušas rietumvalstu sabiedrotos piegādāt vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu, lai Ukraina varētu efektīvāk aizsargāt savas debesis pret Krievijas uzbrukumiem. Ukraiņi īpaši vēlas iegūt vēl vairākas ASV ražotās pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot", kas esot izrādījušās ļoti efektīvas pret Krievijas raķetēm.

Rumānijas prezidents Klauss Johanniss šonedēļ Vašingtonā pēc tikšanās ar ASV prezidentu Džo Baidenu paziņoja, ka Bukareste ir atvērta sarunām par valsts rīcībā esošās vienīgās "Patriot" sistēmas nodošanu Ukrainai. Taču Rumānija šo vērtīgo bruņojumu nav gatava piešķirt Ukrainai tāpat vien, tāpēc esot jāsaprot, ko tā varētu saņemt pretī, jo Rumānija nav gatava atstāt sevi bez pretgaisa aizsardzības spējām, sacīja Johanniss.

Rumānijai ir 650 kilometru gara robeža ar Ukrainu. Pēdējo divu gadu laikā Rumānijas teritorijā vairākas reizes ir nokritušas Ukrainā notriektu Krievijas dronu atlūzas pēc Krievijas uzbrukumiem Ukrainas ostām, kas atrodas Donavas upes krastā.

Vācija, kas Ukrainai ir nodevusi vairākas "Patriot" sistēmas, ir mudinājusi arī citas Eiropas valstis nosūtīt savas pretgaisa aizsardzības sistēmas Ukrainai. "Patriot" sistēmas ir arī Spānijas, Grieķijas, Nīderlandes, Polijas un Zviedrijas bruņojumā.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala,  bet 2022. gada rudenī Ukrainai sekmīga pretuzbrukuma rezultātā izdevās padzīt okupācijas spēkus no Harkivas apgabala un Hersonas pilsētas. 2023. gada vasarā Ukraina sāka jaunu pretuzbrukumu, taču tas nebija sekmīgs.

Savukārt 2024. gadā ieroču trūkuma dēļ Ukrainai pārsvarā nākas aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumiem, lai gan Ukrainas vadība uzsver, ka nav atteikusies no mērķa par okupācijas spēku padzīšanu no visas Ukrainas teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti