Tukumā atklāj ārlietu dienesta simtgadei veltītu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atzīmējot Latvijas ārlietu dienesta izveides simtgadi, Tukuma Mākslas muzejā atklāta ceļojošā izstāde, kas iepazīstina ar ārlietu dienesta devumu valsts izveidē un pēc neatkarības atjaunošanas. Tukums par pirmo izstādes pieturvietu pēc Ārlietu ministrijas izraudzīts tāpēc, ka pirmais Latvijas ārlietu ministrs nācis no Tukuma.

Pirmo Latvijas  ārlietu ministru  Zigfrīdu Annu Meierovicu par savējo sauc tukumnieki. Kā pirmajam viņam vajadzēja likt lielā savu diplomāta talantu, lai panāktu  Latvijas neatkarības atzīšanu ārvalstīs un dibinātu pirmās diplomātiskās pārstāvniecības. "Tur pamatā bija milzīga ticība, milzīgs patriotisms, jo tas nebija vienkārši sasniegt to, ko viņi galā sasniedza, ka Latvija tika atzīta kā neatkarīga valsts un vēlāk tika iekļauta visu brīvo valstu saimē," teica Meierovica vedekla Ingrīda Meierovica.

Par Ārlietu ministrijas izveides datumu tiek uzskatīts 1919. gada 29. jūlijs, kad Zigfrīds Anna Meierovics parakstīja pirmo pavēli par četru ierēdņu pieņemšanu darbā, no kuriem divi arī bija tukumnieki. Kā noskaidrojusi Tukuma muzeja vēstures pētniece, arī vēlākos gados ar Ārlietu ministriju saistījies ne viena vien tukumnieka ceļš.

"Mūsu novadnieki -18 zināmi cilvēki ir starpkaru periodā darbojušies Ārlietu ministrijas dienestā. Un viens ir palicis nepieminēts, un tas ir mūsu Tukuma skolotāja, ērģelnieka, kora vadītāja Teodora Dīkmaņa dēls Nikolajs Dīkmanis, kas ir bijis vicekonsuls Harbinā, Ķīnā," akcentēja Tukuma muzeja pētniece Inta Dišlere.

Ārlietu dienests ir vienīgā institūcija, kas darbu turpināja arī pēc okupācijas, atgādinot pasaulei par Latviju. Šogad ārlietu dienestam aprit simt gadi, un, kā uzsver pašreizējais ārlietu ministrs, problēmas joprojām ir līdzīgas. "Tieši tāpat starptautiskais stāvoklis nav vienkāršs, tieši tāpat ir dažāda veida varas, kas mēģina teikt, ka ir jāpārkārto robežas un starptautiskā kārtība, un tieši tāpat mums ir jāmeklē sabiedrotie. Pirms 100 gadiem tie bija briti, franči un poļi. Tagad tie arī ir briti, franči un poļi, un amerikāņi un kanādieši, bet tie uzdevumi ir līdzīgi, un tās metodes faktiski arī ir līdzīgas," teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Atzīmējot ārlietu dienesta simtgadi, Tukuma Mākslas muzejs kļuvis par pirmo pieturvietu ceļojošajai izstādei ''Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100'', ko  tukumnieki papildinājuši ar stāstiem par diplomātijas mākslu un ārlietu dienesta darbinieku portretiem gleznās.

Izstāde Tukumā būs apskatāma līdz 8. decembrim, bet vēlāk ceļos uz Ventspili.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti