Panorāma

Dalās pieredzē par kompetenču izglītības ieviešanu

Panorāma

Panorāma

Iekšlietu darbiniekiem pārskata fiziskās prasības

Topošajiem glābējiem mazina prasības fiziskajā sagatavotībā

Jaunieši pēc vidusskolas beigšanas vairs nespēj izpildīt tās fiziskās prasības, kādas spēja agrāk. Tā secināts iekšlietu dienestos, kuru mācību iestādes pērn atteikušas uzņemšanu teju katram otrajam interesentam neizpildītu fizisko pārbaudījumu dēļ. Tāpēc prasības nolemts nolemts mainīt.

Iekšlietu ministrijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas koledžas treniņu laukums ir pilns ar jaunajiem kadetiem un kadetēm. Kamēr meitenes trenējas šļūteņu izritināšanā, puiši ar  trepēm mēģina tikt līdz mācību torņa augšai. Trepes nav vieglas. Ir jābūt spēkam un veiklībai, lai tās nostiprinātu un kāptu augšup.  

Tikmēr citi vīri divos slēgtos konteineros, no kuriem vienā sarīkots īsts ugunsgrēks, pilnā ekipējumā mēģina izprast liesmu uzvedību.

To, cik fiziskā sagatavotība ugunsdzēsējiem svarīga, nolemjam pārbaudīt paši, mēģinot tikt cauri šķēršļu labirintam. Tērps, kas jāvalkā iekšlietu dienesta darbiniekam, bet jo īpaši ugunsdzēsējam, sver 10 kilogramus. Turklāt realitātē visbiežāk līdzi ir arī elpošanas aparāts, kas ir vēl papildus 15-20 kilogrami. Var nākties arī glābt cietušos, tāpēc fiziskā sagatavotība ir īpaši svarīga.

Fiziskās prasības uzņemšanai iekšlietu dienestā ir šādas – jānoskrien 100 metru sprints, jānoskrien 3 kilometru izturības skrējiens, kā arī jāatspiežas guļus vai jāpievelkas pie stieņa.

Prasības ir atkarīgas no vecuma grupas. Piemēram, četrdesmit gadus vecs vīrietis par desmit reižu pievilkšanos pie stieņa var iegūt septiņus punktus. Kopumā pārbaudījumos jāsavāc 16 punkti.

Atbirums neizpildītu fizisko normatīvu dēļ ir liels.

Normas ar laiku ir nepieciešams grozīt, īpaši ņemot vērā, ka jauniešiem ir grūtības nokārtot prasības, lai iestātos koledžās, kas atrodas Iekšlietu ministrijas pārziņā. Piemēram, 2017.gadā fiziskos normatīvus nevarēja nokārtot 45% reflektantu.

Ministrijā atzīst, ka iekšlietu dienestiem par kadetu iesaisti jākonkurē ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tāpēc no šī gada pielaidīgākas kļuvušas arī iestājpārbaudījumu prasības.

Proti, ja reflektantam ir labi rezultāti, piemēram, matemātikā vai ķīmijā, bet daži punkti pietrūkuši fizisko normatīvu nokārtošanai, trūkstošos punktus dod avansā.

Ieskaitīšana mācību iestādē gan nenozīmējot, ka fiziskās prasības normatīvi nebūs jāpilda. Katram kadetam tiek izstrādāts individuālais treniņu plāns, lai sasniegtu prasības. Kā novērojuši Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas pārstāvji, jaunā pieeja ļaujot kadetiem pusgada laikā sasniegt apmierinošu vērtējumu valsts prasītajos fiziskajos normatīvos.

Tomēr galvenais pretendenta vērtēšanas kritērijs aizvien ir motivācija un degsme pildīt pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti