Dienas ziņas

Maisiņu liegums nebiedē

Dienas ziņas

Demontēs segumu pie pieturvietas "Matīsa iela"

Māksla un mūzika cīņā pret depresiju

Talsos starptautiskā izstādē ar mākslu un mūziku pretojas depresijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Depresija ir nopietna problēma. Lai no tās izkļūtu, katrs meklē savu ceļu. Mākslinieks Čārlzs Deivids Kellijs ar šo slimību cīnījās 60 gadus, līdz atrada no tās izeju mākslā un mūzikā. Lai parādītu dzīves gaišo pusi, Talsos tika atklāta pasaulē un Latvijā pazīstamu mākslinieku izstāde “Slepenais dubultnieks”. Projekts noticis arī citviet Latvijā un Igaunijā, un pēc tā cilvēkos patiešām esot saskatāmas pozitīvas pārmaiņas. 

Projekta autors ir Amerikas latvietis Čārlzs Deivids Kellijs, kura paša dzīves ceļš bijis saistīts ar depresiju. Ar to saskāries jau pusaudža gados, bet 50 gadu vecumā sācis gleznot un tas pilnībā mainījis viņa dzīves uztveri. Tad arī sapratis, cik māksla un mūzika  var būt dziedinoša.  Kā atzīst mākslinieks, dziedē ne tikai gleznošanas process, bet arī citu mākslas darbu apskate un iedziļināšanās tajā.

"Kad es spēlēju, mana sirds nepukst tik strauji, mans pulss pierimst, es pazaudēju laika izjūtu. Tas viss dziedē. Es domāju, ka māksla un viss radošais, kam pakļaujamies palīdz tikt galā ar visiem mūsu stresiem un problēmām," stāsta mākslinieks Čārlzs Deivids Kellijs.

Talsu novada muzejā apskatāmajā izstādē “Slepenais dubultnieks” ir izstādīti mākslinieku darbi, kuros attēlots viņu redzējums par depresiju, bet Talsos notikušajā plenērā mākslinieki vēlējās paskatīties uz dzīves gaišo pusi un koncentrēties uz pozitīvām lietām. Talsos pulcējās ap 20 mākslinieku ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm.

"Ļoti, ļoti man patīk šī filosofiskā doma par to, ka māksla ir, var teikt, dziedinātāja un es to arī praktizēju savā pedagoģiskajā darbībā. Māksla iedvesmo, dziedina un dod cerību mums visiem," uzskata māksliniece Lauma Palmbaha.

"Māksla dziedina. Un es tam pilnībā noteikti piekrītu. Kad tu glezno, tu jau līdz tai depresijai nemaz nespēj nonākt, jo tu jau visu laiku pats sevi tā kā dziedini," saka māksliniece Katrīna Vīnerte.

Lai gan plenērs bija paredzēts māksliniekiem, arī citi var iesaistīties projektā. Jau trešdien ikvienam ir iespēja piedalīties diskusijā “Kas ir depresija?”, kuru vadīs psiholoģes, lai atrastu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem par šo slimību.

"Tā kā mūsu galvenā vēsts ir cerības meklējumi depresijā, arī tas vakars būs ļoti gaišs. Es ticu, ka mēs smiesimies, pļāpāsim. Un arī varbūt ieraudzīsim kādu drūmāku noskaņu, bet tas viss, lai pēc tam ieraudzītu to gaišo," stāsta izstādes “Slepenais dubultnieks” kuratore Madara Lagzdiņa. 

Projekta mērķis ir parādīt cerību, tās lielo spēku un aizvest līdz brīvībai un patiesam priekam par to, ka esam. Tāpēc 14. novembrī Čārlzs Deivids Kellijs dalīsies ar savu dzīvesstāstu, lai iedvesmotu citus nepadoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti