Rīta Panorāma

Vatikānu Venēcijas biennālē pārstāv darbi sieviešu cietumā

Rīta Panorāma

EP balsos par atbalsta mehānismu Ukrainai un Rietumbalkāniem

Kolekcionē rakstāmmašīnas un aicina uz izstādi

Dāvana draudzenei «ierauj» rakstāmmašīnu kolekcionēšanā; Rīgā tapusi izstāde

Pirms četriem gadiem Aleksandrs Smirnovs savai draudzenei uzdāvināja rakstāmmašīnu. Tobrīd viņš vēl nenojauta, ka ar šo brīdi viņš rakstāmmašīnas sāks kolekcionēt. Pagājuši četri gadi, un nu jau viņu kolekcijā ir 200 dažādas rakstāmmašīnas. Katra no tām tiek restaurēta un savesta darba kārtībā.

Tagad Aleksandrs ir biedrības "The Typewriter Museum" dibinātājs, un par liktenīgo dāvanu savai draudzenei viņš skaidroja: "Es gribēju viņai kā topošai rakstniecei, kas ir viņas hobijs, sagādāt dāvanu. Dabūt rakstāmmašīnu, to restaurēt, lai viņa varētu rakstīt."

Aleksandra stāsta, ka uz savas rakstāmmašīnas sarakstījusi vairākus stāstus un pat gandrīz veselu grāmatu. Abi par to sākuši interesēties arvien vairāk, un līdz gada beigām viņu īpašumā bija piecas rakstāmmašīnas. Četru gadu laikā kolekcija izaugusi līdz 200 eksponātiem.

Vaicāti, kur iegādājas šos priekšmetus, viņi paskaidroja, ka dažādi – gan pašmāju un ārzemju sludinājumu vietnēs, gan krāmu tirgos, gan no ārzemēm.

Aleksandrs atklāja, ka internetā apguvis, kā tās restaurēt, turklāt starptautiskā rakstāmmašīnu kolekcionāru sabiedrība ir ļoti izpalīdzīga un atsaucīga.

Katra kolekcijā esošā rakstāmmašīna ir citādāka. Tās ražotas dažādās valstīs – ir gan itāļu, gan vācu, gan zviedru, gan ASV, gan japāņu, gan padomju ražojumi.

"Latvijā neražoja, bet diezgan daudzas rakstāmmašīnas tika eksportētas no Vācijas uz Latviju. Pie mums bija vairākas pārstāvniecības, kas caur šiem uzņēmumiem piedāvāja rakstāmmašīnas ar latviskajiem burtiem," viņš paskaidroja.

Šobrīd Rīgā, Čiekurkalnā, dzīves kvalitātes dizaina institūtā "Viskaļi" ikvienam interesentam ir iespēja aplūkot izstādi, kas veltīta Vācijā ražotām rakstāmmašīnām. Aleksandrs izrādīja dažus no eksponātiem: "Šī rakstāmmašīna ir "Olympia SV2" rakstāmmašīna. Tā tika ražota neilgi pēc Otrā pasaules kara, 1950. gadā. Šī rūpnīca ir ar īpašu vēsturi. Viņa bija populāra pirms kara. Otrajam pasaules karam beidzoties, nokļuva PSRS okupācijas zonā. Rūpnīcas vadība nebija īpaši apmierināta ar to, ka darbību kontrolēs."

Vadība ar visu dokumentāciju devās prom no okupētās teritorijas, un ar laiku šis uzņēmums kļuva par vienu pasaulē kvalitatīvākajiem un populārākajiem rakstāmmašīnu ražotājiem.

Gadiem ejot, rakstāmmašīnas tika uzlabotas, tapa vieglākas, kļuva vieglāk nospiest taustiņus, un visbeidzot tajās ienāca arī elektronika.

"Elektroniskās principā ir jau gandrīz printeris kopā ar datoru un tastatūru, kas ir vienkārši vienā korpusā ievietots. Salīdzinot ar citām rakstāmmašīnām, jūs varat mainīt šriftus, jūs viņu varat daudz vieglāk pārvietot. Bet, protams, pazūd autentiskums, raksturīgais rakstāmmašīnām troksnis, "dzing", kas katras rindas beigās ir dzirdams," sacīja kolekcionētājs.

Kopumā izstādē aplūkojama  21 antīkā rakstāmmašīna. Lielāka daļa no tām ir darba kārtībā, atainojot vācu dizaina attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti