Aktuāli

Autotransporta direkcija pārstāve Zane Plone par tarifu maiņu starppilsētu autobusos

Aktuāli

LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns par tikšanos ar premjeru Māri Kučinski

Šogad būtiski palielināts apgādnieka zaudējuma pensijas minimālais apmērs

Šogad būtiski palielināts apgādnieka zaudējuma pensijas minimālais apmērs

No 1. janvāra ir palielināts ģimenes valsts pabalsts par ceturto un nākamajiem bērniem – turpmāk daudzbērnu ģimenes par šiem bērniem ik mēnesi saņems pabalstu 50,07 eiro apmērā.

Vairāk nekā dubultā apmērā pieaugs aizbildņiem maksājamie pabalsti par bērna uzturēšanu, bet atlīdzība par adoptējamo bērnu aprūpes nodrošināšanu pieaugs pat vairāk nekā trīskārt.

Savukārt no 1. aprīļa būtiski palielināts vecākus zaudējušiem bērniem izmaksājamo apgādnieka zaudējuma pensiju, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālais apmērs.

Latvijā aug vairāk nekā 17 000 bērnu, kas zaudējuši vienu vai abus vecākus un saņem apgādnieka zaudējuma pensijas.

Patlaban apgādnieka zaudējuma pensijas minimālais apmērs vienam bērnam ir 64 eiro, bet gadījumos, kad bez apgādnieka palikuši vairāki bērni – tikai nepilni 42 eiro mēnesī. Tomēr no šā gada 1. aprīļa situācija mainīsies. Apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu minimālais apmērs tiks pielīdzināts tam, ko saņem bērni, kuru vecāki vēl ir dzīvi, bet par saviem bērniem nerūpējas un kuru vietā uzturlīdzekļus bērniem maksā Uzturlīdzekļu garantiju fonds.

„No 1. aprīļa bērniem līdz septiņu gadu vecumam tiks pacelts šis apmērs no 64,03 eiro līdz aptuveni 92 eiro, savukārt bērniem no septiņu gadu vecuma sasniegšanas šis apmērs būs jau 111 eiro. Šāds apmērs ir paredzēts katram bērnam," stāsta Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte pensiju jautājumos Daina Grabe.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem pērn vidējais apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs Latvijā sasniedza aptuveni 130 eiro mēnesī.

„Pensiju rēķina no vecāka iespējamās vecuma pensijas. Ja vecāks ir strādājis un viņam ir bijušas labas sociālās apdrošināšanas iemaksas, tad šīs pensijas apmērs ir salīdzinoši liels," norāda Gabre. "Vienam bērnam apgādnieka zaudējuma pensija tiek piešķirta 50% apmērā no šī vecāka iespējamās vecuma pensijas. Šis minimums attiecas uz tiem gadījumiem, kad vecākam šī pensija ir ļoti maza un līdz ar to arī apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs ir ļoti neliels," klāsta LM pārstāve.

Gadījumos, kad bez kāda no vecākiem palikuši vairāki bērni, apgādnieka zaudējuma pensijas minimālā apmēra izmaiņas nozīmē ieguvumu arī tiem bērniem, kuriem izmaksājamās apgādnieka zaudējuma pensijas aprēķinātas, par pamatu ņemot vecāka veiktās sociālās iemaksas, uzsver speciāliste.

„Ģimenēs, kur ir vairāki bērni, par diviem bērniem šī pensija ir 165 eiro mēnesī vidēji, savukārt par trim un vairāk apgādājamiem tā ir 212 eiro," atzīst Gabre. "Līdz ar to tās ģimenes ar šīm izmaiņām, ar kurām šī summa tiks noteikta lielāka par katru bērnu, ģimenes, kurās ir palikuši vairāki bērni bez apgādnieka, būs ieguvēji. Viņiem būs palielināts garantētais minimums un līdz ar to arī tā pensija būs lielāka.

Piemēram, ja šobrīd par trim bērniem tā vidējā pensija ir 212 eiro, tad par trim bērniem, kas jau sasnieguši septiņu gadu vecumu, turpmāk šī pensija būs 330 eiro. Tātad – jau par 100 eiro mēnesī palielinās," norāda Gabre.

Apgādnieka zaudējuma pensijas apmēru vismaz daļai saņēmēju šogad varētu ietekmēt arī tas, ka 2017. gadā plānots pārrēķināt pensijas cilvēkiem, kam tās piešķirtas 2011. gadā, kad pensiju apmēra aprēķināšanā tika piemērots negatīvs pensijas kapitāla indekss.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti