Dienas ziņas

Kopenhāgenā deg 400 gadu vecais biržas nams

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Astoņu bērnu tēvs: Lielākas ģimenes iemācās mazināt tēriņus

Astoņu bērnu tēvs: Lielākas ģimenes iemācās mazināt tēriņus

Šogad pirmajos divos mēnešos Latvijā ir par 3,8 % jaundzimušo mazāk nekā pērn šajā periodā, liecina nule publiskotie dati. Iemesli ir dažādi, bet ir ģimenes, kuras godīgi atzīst, ka lēmums par bērna laišanu pasaulē cieši saistīts arī ar bažām  par iztikšanu – vai spēs sniegt bērnam labāko. Astoņu bērnu tēvs Vidzemē saka – daļa pabalstu ir palielinājušies, taču ģimenes uzturēšanai nepieciešami būtiski lielāki ieņēmumi, tāpēc viņi iemācījušies mazināt tēriņus.

Astoņu bērnu tēvs Andis Apsītis atzina – ja pirmais bērns nāktu pasaulē tagad, nevis 2008. gadā, viņiem būtu jādomā, kā rīkoties.

"Protams, pabalsti ir auguši, kaut ilgu laiku tie nemainījās. Bet tā sajūta vienmēr paliek, ka ir nepietiekami. Tas ir kā aiz astes ķert to reālo situāciju. Nevarētu teikt, ka, pieaugot bērnu skaitam, ģimene jūtas drošāk," atzina valmierietis, astoņu bērnu tēvs.

Pavērojot konta izrakstus kopš viņu pirmā bērna nākšanas pasaulē un pabalstiem, viņš sacīja: "Nezinu, kā tikām galā, bet tikām." Tagad Apsītis no pieredzes zina – svarīgs ir ne tikai valsts vai pašvaldības piešķirtais vienreizējais pabalsts.

"Ir tāda veida pašvaldības grozs, ne tikai šis piedzimšanas pabalsts, bet arī ar izglītība, pulciņi, braukšanas atlaides. Tas viss jāvērtē kopumā," norādīja Apsītis.

Lai noturētu iedzīvotājus pašvaldībās, vietvaras mēģina gan kāpināt pabalstus, gan sniedzot citas iespējas.

Tā Gulbenes novads pašlaik var lepoties ar vienu no lielākajiem bērnu piedzimšanas pabalstiem – 620 eiro.

"Pašos pirmssākumos bija 150 eiro, tad bija 250 eiro un, redzot cik mums strauji sarūk bērnu skaits un jaundzimušo skaits novadā, mēģinājām runāt par pabalsta palielināšanu… Tomēr to efektu, ko gaidījām, īsti līdz galam neguvām," atzina Gulbenes novada pašvaldības domes priekšēdētājs Andis Caunītis (Latvijas Reģionu apvienība).  

Iepriekšējā gadā aptuveni 200 vecākiem tika izmaksāts bērnu piedzimšanas pabalsts Gulbenes novadā. Savukārt Smiltenes novadā, kur bērna piedzimšanas pabalsts sasniedz 400 eiro, iepriekšējā gadā tika izmaksāti 150 pabalsti. Citās pašvaldībās vidēji bērnu piedzimšanas pabalsts ir no 200 līdz 300 eiro.

"Visā Latvijā dzimstība ir katastrofāli zema un noteikti valstiski vajadzētu domāt kaut kādus risinājumus, lai dzimstība palielinātos.

Tas, ka pašvaldības savā starpā sacentīsies ar pabalstu apmēriem, droši vien nedos nekādu jūtamu rezultātu valstij," sprieda Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors Andris Lapiņš.

Vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv", veicot aptauju, secinājusi – lai bērnu laistu pasaulē, ir divi būtiski faktori. 

"Lai būtu savs mājoklis, nevis īrēts, un otrais, lai būtu darbs. Vecāki pat aptaujās ir rakstījuši – dodiet mums darbu un mēs nekādus pabalstus neprasīsim," stāstīja vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Šobrīd bērna kopšanas pabalsts ir 171 eiro mēnesī. Labklājības ministrija rosina atteikties no bērna kopšanas pabalsta izmaksāšanas par bērnu no pusotra līdz divu gadu vecumam. Viens no  piedāvājumiem ir no 2025. gada minēto pabalstu palielināt līdz 250 par bērnu līdz pusotra gada vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti