Sociālās aprūpes centrā Valkā ar Covid-19 saslimuši vismaz 80 cilvēki; ministre prasa paskaidrojumus

Valsts sociālās aprūpes centrā Valkā ar Covid-19 saslimuši vismaz 80 cilvēki, aģentūrai LETA sacīja Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija). Savukārt Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") pieprasījusi paskaidrojumus par šo uzliesmojumu.

Novada mērs sacīja, ka nedēļas laikā, kopš premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") solīja pašvaldību vadītājiem rast risinājumu, lai viņiem būtu pieejama informācija par to teritorijā konstatētajiem Covid-19 saslimšanas gadījumiem, nekas nav mainījies.

"Neviens mūs oficiāli par Covid-19 uzliesmojumu sociālās aprūpes centra filiālē "Valka" nav informējis," sacīja Krauklis.

Viņš piebilda, ka kopš šā gada sākuma SAC "Vidzeme" filiāle ir pievienota sociālās aprūpes centram "Zemgale", kuras direktors atrodas Jelgavā, bet neviens no Valkā strādājošajiem neesot tiesīgs stāstīt par Covid-19 uzliesmojumu.

Ņemot vērā, ka pašvaldība ir lūgta nodrošināt aprūpētāju mobilās brigādes darbiniekus ar naktsmītnēm skolas dienesta viesnīcā, saprotams, ka saslimušo vidū ir arī darbinieki, sacīja Krauklis, piebilstot, ka

pilsētā valda liels satraukums par infekcijas uzliesmojumu.

Aģentūrai LETA "Valkas" filiālē norādīja, ka informāciju par situāciju "Valkā" ir tiesīgs sniegt tikai aprūpes centra "Zemgale" direktors Kristaps Keišs, kura pakļautībā ir astoņas Zemgales un Vidzemes filiāles.  

Keišs aģentūrai LETA stāstīja, ka "Valkā" pirmie trīs saslimšanas gadījumi klientiem konstatēti 21. janvārī. Pēc Slimību profilakses kontroles centra (SPKC) rekomendācijām turpinot veikt klientu un viņu kontaktpersonu testēšanu, saslimšanas gadījumu skaits turpināja palielināties un vakar saņemta informācija par 55 jaunatklātiem gadījumiem. Četriem klientiem saslimšana norit vieglā formā, bet pārējiem slimība norit bez simptomiem, sacīja Keišs.

Patlaban "Valkā" dzīvo 87 klienti un strādā 60 darbinieki, no kuriem darba nespējas lapa ir 27 darbiniekiem. Saslimušo vidū gan nav filiāles medicīnas darbinieku, tādēļ viņi var sniegt visu nepieciešamo palīdzību klientiem, piebilda Keišs.

Direktors stāstīja, ka visi veselie darbinieki pašlaik ir iesaistīti klientu aprūpē.

Tāpat izplatīts aicinājums cilvēkiem pieteikties palīdzēt aprūpēt klientus, par to saņemot algu un piemaksas, taču patlaban neviens vēl neesot atsaucies.

Runājot par situāciju ar Covid-19 izplatību septiņās pārējās viņa pakļautībā esošajās filiālēs, Keišs sacīja, ka situācija ir stabilizējusies un tikai "Lielbērzē", "Ziedkalnē", "Rūjā" un "Ropažos" vēl ir daži saslimušie, kuri vairs nav infekciozi vai kuru slimības gaita norit bez simptomiem.

Viņš stāstīja, ka centrs pats iestādēm ir iegādājušies eksprestestus un katru dienu testē visus darbiniekus pirms darba pienākumu sākšanas. "Pilnīgi visos gadījumos, kad ekprestests cilvēkam bija pozitīvs, tas bija pozitīvs arī laboratoriskajos izmeklējumos. Tas nozīmē, ka mēs pašlaik varam pasargāt klientus no straujas slimības izplatības, jo slimi darbinieki viņus vairs neaprūpē," uzsvēra Keišs, piebilstot, ka paralēli tiek veikts arī siekalu skrīnings.

Direktors uzsvēra, ka vakar plkst.18.06 Valkas novada domes priekšsēdētājam Krauklim nosūtījis e-pastu, kurā informējis par saslimšanas gadījumiem SAC "Valkā", kā arī zvanījis, bet viņš neesot atbildējis.

"Es vienmēr informēju pašvaldību vadību par saslimšanas ar Covid-19 uzliesmojumiem SAC filiālēs, jo pašvaldībai ir svarīgi zināt par savu iedzīvotāju, kuri strādā mūsu filiālēs, veselības stāvokli, lai varētu viņiem palīdzēt," skaidroja Keišs.

Tikmēr labklājības ministre pieprasījusi paskaidrojumus filiāles “Valka” vadībai par straujo Covid-19 saslimušo skaita pieaugumu institūcijā. Petraviča lūdza sniegt detalizētu skaidrojumu par situāciju ar Covid-19 izplatīšanos, kā arī par konkrētu rīcību, kāda tā bija filiālē kopš pirmā inficēšanās gadījuma konstatēšanas. Tiek pieprasīta arī precīza informācija par epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu, sadarbību ar SPKC epidemiologiem, individuālo aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu lietošanu un kontroli par to lietošanu. Tiek pieprasīti arī dati par klientu un darbinieku veselības stāvokļa monitoringu, tostarp par rutīnas testēšanu, īpaši par Ag testu jeb tā dēvēto eksprestestu veikšanu.

Ceturtdienas, 4. februāra, pēcpusdienā situāciju Valkā plānots apspriest tiešsaistes sanāksmē, kurā piedalīsies Petraviča, Keišs, Krauklis, Valkas novada izpilddirektors Ainārs Zābers, kā arī LM valsts sekretārs Ingus Alliks un viņa vietniece Līga Āboliņa, informēja Labklājības ministrija.

KONTEKSTS:

Slimību profilakses kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka kopumā 14 dienu kumulatīvais saslimušo skaits Valkas novadā pašlaik ir 117 cilvēki.

Pirms nedēļas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes iestādēs bija kopumā 523 no jauna saslimušie, savukārt šonedēļ – 287. SPKC dati liecina, ka SAC saslimušo skaits sarucis arī attiecībā pret valstī saslimušo skaitu – decembra beigās tie bija 12,8%, bet pagājušajā nedēļā 8,2%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti