Panorāma

Skaistumkopšanā attīstās ēnu ekonomika

Panorāma

Ierobežojumi polarizē sabiedrību

Skolas meklē veidus, kā izpildīt jaunās prasības

Skolas meklē risinājumus mācībām klātienē; telpu visiem skolēniem nodrošināt nevar

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas Hanzas vidusskolā tikai pusei klašu varētu atrast pietiekami lielas telpas, lai mācību process visiem varētu norisināties klātienē, un tāpēc vecākiem piedāvās variantu – dalīt klasi divās grupās, no kurām ik pārdienas viena daļa skolu apmeklētu, bet otra daļa mācītos mājās. Arī vairākas citas skolas norādīja – tās pēc iespējas vēlas saglabāt mācības klātienē un meklē radošus risinājumus. 

Rīgas Hanzas vidusskolā standarta mācību klases izmērs ir 60 kvadrātmetri, bet vienā klasē mācās apmēram 30 skolēni. Atbilstīgi prasībai – nodrošināt katram skolēnam vismaz trīs kvadrātmetru platību – vienā klasē iespējams izvietot tikai 18 skolēnus.

Skolas direktors Valdis Lapiņš pauda neizpratni: “Tad kur man paliek vēl 12? Es domāju, ka tas ir slēpts lēmums visus aizsūtīt attālinātās mācībās. Es neticu, ka... Rīgā varbūt ir kādas dažas skolas, kuras to var izpildīt. Bet trīs kvadrātmetri uz bērnu – tas nav izpildāms.”

Līdz ar to direktors prognozē, ka pakāpeniski skolas pāries uz pilnīgi attālinātām mācībām, kas sākumskolas posmā būtiski ietekmē mācību procesa kvalitāti.

Hanzas vidusskolā telpas, kurās varētu pietiekamā attālumā izsēdināt visus 30 skolēnus, pietiktu deviņām no 19 klasēm. Tā varētu būt aktu zāle, aerobikas zāle, sporta zāle, gaiteņi un vēl atsevišķas telpas. Bet ar tām visiem nepietiek. Dalīt klases mazākās grupās nevarot. Nepietiek mācībspēku.

“Kur es ņemšu skolotājus, ja es pārdalu klasi uz grupām? Uz pusēm? Pieņemsim, ka telpas es atrastu, bet tad man ir 19 klašu komplekti. Tad man vajag vēl 19 skolotājus. Es saskaitīju, es varu deviņas klases nodrošināt. Bet desmit klasēm... tad man ir jāiet kaut kur prom,” norādīja Lapiņš.

Variants, ko tagad piedāvāšot vecākiem, paredz dalīt klases divās grupās, no kurām ik pa dienām mainās skolēni, kuri nāk klātienē un tie, kuri mācās attālināti. Piemēram, pirmdienā nāk pirmā puse klases, bet otra – pilda darba lapas. Otrdien apmainās.

Arī citās skolās saka, ka grib šo pārdzīvot klātienē. Telpas Rīgas 22. vidusskolā ir ļoti šauras, gaiteņi arī.

22. vidusskolas direktore Irina Romanova skaidroja, ka apsver klases dalīt daļās:

“Mēs pārdomājām variantu, ka mēs klasi varam dalīt grupās vai no divām klasēm veidot trīs klases, līdz ar to samazinot skolēnu skaitu vienā mācību telpā. Sākumskolas bērni tomēr patstāvīgi mācīties nevar.

Mēs plānojam aizņemt arī aktu zāli un sporta zāli, kurā novietosim lielāku skolēnu grupu.”

Bet, piemēram, Siguldas pašvaldība jau izlēmusi, ka Laurenču sākumskolā, kurā mācās tikai mazo klašu audzēkņi un tur objektīvi nav brīvu telpu, daļa klašu varētu pārcelties uz Slēpošanas centru un Siguldas Valsts ģimnāziju, kur pilnīgi visi skolēni pašlaik mācās attālināti un skolā uzturas vienīgi skolotāji. Katra skola meklē sev piemērotāko risinājumu atbilstīgi savām iespējām. 

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu strauju Covid-19  izplatību, valdība nolēma, ka no 27.novembra būs stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomās, tostarp noteiks, ka no 30. novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti