Panorāma

Kaspars Roga debitē drmaturģijā

Panorāma

Pansionātu iemītnieki - neredzamie cilvēki

Skolās liedz izmantot grāmatu "Ceļš uz laimi"

Skolās liedz izmantot grāmatu «Ceļš uz laimi»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vairākas organizācijas šī mācību gada laikā simtiem Latvijas skolu aizsūtījušas 140 000 grāmatiņu "Ceļš uz laimi", kuras autors ir pretrunīgi vērtētās scientoloģijas mācības radītājs Ronalds Habards. Izglītības kvalitātes valsts dienests pieprasījis grāmatu izņemt no bērnu redzesloka, tikmēr grāmatas izplatītāji plāno iesniegt Izglītības un zinātnes ministrijā dokumentus, kas pierādot tās pozitīvos efektus.

Scientoloģija dažās valstīs atzīta par oficiālu reliģiju, citās - par izskaužamu sektu. Skolām izsūtīto grāmatiņu "Ceļš uz laimi" 80.gados sarakstījis scientoloģijas tēvs Ronalds Habards. Daļa skolu grāmatas atzinušas par labām esam un izdalījuši bērniem, bet ne visas.

Viena no vietām, kur nonāca šīs bukleta izmēra grāmatiņas, bija Kauguru vidusskola. Kā ar visiem skolā ienestajiem materiāliem, direktore nolēmusi vispirms to izlasīt pati un secinājusi, ka tās saturs nav piemērots skolas vecuma bērniem.

Tā ir vecākiem. "Nelietojiet alkoholu pārmērīgi" - par kādu alkoholu var iet runa pamatskolas bērniem? Šeit ir tā - nedari šo, dari tikai to un to. Un tas ir tādos teikumos!" pauž Jūrmalas pilsētas Kauguru vidusskolas direktore Zinaīda Tarasenko.

Direktores ieskatā grāmata nav slikta - vienkārši nepiemērota bērniem. Tikmēr Valsts izglītības satura centram saturs nepatīk - tas neatbilstot izglītības standartiem. Tādu aicinājumu vidū - kā nezodz, mazgājies un nedari pāri labas gribas cilvēkiem -, esot arī nepieņemami un tendenciozi apgalvojumi.

Fragments no atzinuma: "Grāmatas satura akcenti un vispārinājumi, mūsuprāt, tendēti uz valstiskās institūcijas cieņas mazināšanu, piemēram, "nauda ir tad, kad valsts ievēro saprātīgu ekonomikas plānu, kurš nav vērsts, lai sodītu visus un ikvienu" vai "valsts propagandas mašīna cilvēku var piekalt pie kauna staba, uzlikt sodu vai pat ieslodzīt"."

Saņemot atzinumu, Izglītības kvalitātes valsts dienests nolēma liegt grāmatas izmantošanu skolās.

Ja pēc atkārtota mūsu aizrādījuma tomēr mēs konstatēsim, ka skolā šis materiāls tiek izmantots, mēs atbilstoši savai kompetencei un funkcijām varam arī vērsties ar administratīviem līdzekļiem pret skolas direktoru," norāda Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča.

Latvijā grāmatiņas izplatītāju vidū ir starptautiskā fonda "Ceļš uz laimi" Baltijas atzars. Viņi uzskata - ar grāmatas palīdzību celsies Latvijas dzīves un kultūras līmenis.

Pieredze rāda, ka šī grāmata novērš konfliktus un nāvējošus karus un dod cilvēkiem vienkāršas un saprotamas patiesības. Tas, ko mēs zinām, ka Kolumbijā, izmantojot šo grāmatu, samazinājies noziedzības līmenis un narkotiku lietošana par 50%," skaidro fonda priekšsēdētāja Velta Krivmane.

Uz jautājumu, kā pierādāma grāmatas loma šajos sasniegumos, Krivmane atsaucas uz oficiālu Kolumbijas dokumentu esamību un citu scientologa Habarda grāmatu. Fonda pārstāve gan noliedz "Ceļš uz laimi" satura tiešu saikni ar scientoloģijas mācību. ASV grāmatas masveida izplatīšana skolās notika 90.gadu sākumā un arī tur raisīja pretrunīgas reakcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti