Panorāma

Atcels atlaides sabiedriskajā transportā Rīgā

Panorāma

Panorāma

Seniori par poti varētu saņemt dāvanu kartes medikamentiem

Seniori par poti varētu saņemt dāvanu kartes medikamentiem

Lai paātrinātu senioru vakcināciju, plānots arvien vairāk doties izbraukumos, pastāstīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča. Tāpat izstrādes stadijā ir vairākas jaunas ieceres, piemēram, ar bruņoto spēku resursiem apbraukāt viensētas. Vakcināciju varētu veicināt arī ar dāvanu kartēm medikamentiem.

Pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas vakcinācijas temps ir pieaudzis, taču nepotēto riska grupās joprojām ir daudz. Pagājušajā nedēļā vecuma grupā virs 70 gadiem vakcināciju uzsākuši nedaudz vairāk par 5000, taču gandrīz 123 000 šajā vecuma grupā šīs nedēļas sākumā nevienu poti vēl nebija saņēmuši. NVD norādīja, ka visi dati par vakcināciju vēl nav ievadīti un vakcinēto skaits statistikā pieaugs.

Lai vakcinācijas tempu paātrinātu, vairāk plānots doties izbraukumos uz reģioniem. Savukārt Rīgas apkaimēs darbu turpinās vakcinācijas autobusi, kā arī plānoti jauni mobilie vakcinācijas punkti. 

Ir arī citas idejas, piemēram, sāktas sarunas ar bruņotajiem spēkiem, kas varētu aizvest vakcinētājus uz grūti sasniedzamām vietām reģionos.

"Es neesmu gatava ļoti detaļās stāstīt, jo mēs šobrīd pie šī plāna strādājam. Tas, ko es varu pateikt – protams, tas ir bez iepriekšējas pieteikšanās, ciešā sadarbībā ar pašvaldību, lai apzinātu šīs viensētas, kur cilvēkiem ir grūti piekļūt. Un mēs varētu aizbraukt pie viņiem uz mājām," stāstīja Juhņēviča.

Kā vēl viens mudinājums vakcinēties tieši senioriem apsvērta ideja par dāvanu karti medikamentu iegādei. Juhņēviča pastāstīja, ka vajadzīga vēl aptuveni nedēļa, lai izsvērtu visas detaļas, piemēram, ko tieši par dāvanu karti varētu iegādāties. Iespējamo summu Juhņēviča lēst atteicās.

"Šī brīža ideja ir, ka šī dāvanu karte būtu senioriem, kuri uzsāk vakcināciju. Bet tajā brīdī, kad būsim izstrādājuši šo ideju detalizēti ar aprēķiniem un mehāniku, kā mēs to varam īstenot tā, lai tā būtu viegli izprotama un lietojama arī senioriem, tad pastāstīsim vairāk," sacīja Juhņēviča.

Viņa norādīja, ka vakcinācijā vēl vairāk tiek iesaistīti ģimenes ārsti. Tiem uzdots sazināties ar visiem saviem nevakcinētajiem pacientiem, kuri ir vecuma grupā virs 60 gadiem, un aicināt tos potēties.  Juhņēviča gan atzīst, ka ģimenes ārsti šobrīd ir ļoti noslogoti, tāpēc pacientu apzināšanā talkā varētu nākt pašvaldības vai ārstniecības iestādes.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. 

Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Iecerēts, ka pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.

Pašlaik Latvijā senioru vakcinēšanas rādītāji joprojām ir ļoti zemi. Pret Covid-19 vakcinēti vien aptuveni 60% cilvēku vecuma grupā virs 60 gadiem, bet no astoņdesmitgadniekiem vien nepilna puse.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti