Panorāma

Valdība lemj par stingrākiem ierobežojumiem

Panorāma

Situācija pasliktinās arī kaimiņvalstīs

Senioru vakcinācijas rādītāji joprojām zemi

Senioru vakcinācijas pret Covid-19 rādītāji joprojām zemi; viņiem uz poti nav jāstāv rindā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Senioru vakcinēšanas rādītāji joprojām ir ļoti zemi. Pret Covid-19 vakcinēti vien aptuveni 60% cilvēku vecuma grupā virs 60 gadiem, bet no astoņdesmitgadniekiem vien nepilna puse. Lai gan publiski solīts īpaši rūpēties par senioru uzrunāšanu, Latvijas Televīzijas sastaptie seniori nebija saņēmuši uzaicinājumu vakcinēties. Viņi arī nezināja, ka senioriem nav jāstāv rindā uz vakcināciju.

Lai gan ārā vēss un mazliet līņā, Pļavniekos pie vakcinācijas autobusa stāv rinda. Tā nevirzās ātri, bet cilvēki turpina gaidīt savu kārtu. Pārsvarā gados jauni, bet viņu starpā pa kādam senioram. Arī tādi, kas pārsnieguši 80 gadu slieksni. Ņina stāv atspiedusies pret auto. 

Ņinai ir 82 gadi. To, ka jāvakcinējas, izlēmusi pati. Neviens neesot piedāvājis un neesot uzrunājis, pat ne ģimenes ārsts. Arī 71 gadu vecajam Jevgēņijam neviens iepriekš neesot piedāvājis vakcinēties. Viņš stāv rindā, jo piespieduši iepriekš pieņemtie ierobežojumi par to, ka nevakcinētos nelaidīs daļā veikalu.

Leonīdam ir 84 gadi. Viņš gatavs pacietīgi gaidīt.

"Vakcīna piebrauca pie manas mājas kāpņutelpas. Mana māja ir blakus. Nekur nav jāiet. Vakcīna atbrauca pie manis. Ļoti ērti," saka Leonīds.

LTV novērojumi rāda – stāvot dzīvajā rindā, vismaz pie Pļavnieku "Lidl" senioriem priekšroka netiek dota. Garo rindu ieraugot, tai ar roku atmetis Sandras Almanas 81 gadu vecais tēvs, kurš esot apstaigājis vairākas ārstniecības iestādes, lai tiktu pie vakcīnas, bet palicis bešā, pat pierakstoties poliklīnikā.

"Viņš devās un sajauca dienas. Atmiņa. Aizbrauca ceturtdien, nevis piektdien. Un ceturtdien neviena nav. Aizbrauca arī piektdien, un pasaka, ka ārsts nāk 11, nevis 8 no rīta, bet, ka vakcīnas tik un tā nav, ka neved un ka gaida ģimenes ārsts. Tā viņš trīs dienas ņemas un nekur netiek vakcinēties," stāsta sieviete.

Viņa uzskata, ka par senioriem vajadzētu vairāk parūpēties, uzaicināt īpaši.

Vakcinācijas projekta nodaļā norāda – vakcīnu trūkuma nav, tās ir piegādātas visiem ārstiem, kas tās pieprasījuši. Pašlaik senioru vakcinācijas rādītāji augot, tajā skaitā pateicoties izbraukuma vakcinācijai. Cilvēkiem, kas pārsnieguši 60 gadu robežu, dzīvajā rindā neesot jāstāv, bet jāpiesakās, piemēram, pie vakcinācijas autobusa vadītāja.

"Ir tā, ka šoferiem ir tāda vadlīnija, ka viņiem ik pa laikam jānāk, teiksim, diezgan regulāri jānāk ārā un jāpaskatās situācija, kas notiek pie vakcīnbusa. Kāda būs rinda, kādi ir cilvēki, un arīdzan jāpalīdz ar šo kustības regulāciju, un arī jāaicina seniori saņemt vakcīnu bez rindas," skaidro nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Sākotnēji senioru vakcinācija lielākoties bija pašu uzņēmības ziņā, pašiem vai radiem viņus piesakot vakcinācijai, kā arī ģimenes ārstu ziņā. Vēlāk sākta senioru apzvanīšana pa telefonu, taču ne visi sagaidījuši šādus zvanus. Tikai tagad aktīvāk sākta izbraukuma vakcinācija ne vien reģionos, bet arī Rīgas apkaimēs, lai atvieglotu gados vecāku cilvēku nokļūšanu līdz vakcinācijas punktam.

"Mēs jau tuvākajās dienās plānojam izvietot šos īpašos tādus mobilos vakcinācijas punktus vairākos Rīgas apkaimes daudzstāvu namu pagalmos, lai cilvēkiem nokļūšana būtu pēc iespējas tuvāk," norāda Vasiļjeva.

Senioru uzrunāšanai 380 ''Rīgas namu pārvaldnieka'' namu liftos izlīmēta informācija par vakcinācijas busiem. Šo informāciju plānots izvietot arī "Rīgas satiksmes"  autobusos. Taču joprojām nav vienotības jautājumā par aicināšanu vakcinēties krievu valodā, lai ziņas par potēm sasniegtu iespējami lielāku senioru skaitu. 

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. 

Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Iecerēts, ka pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti