Saslimstība ar Covid-19 iet mazumā, bet speciālisti prognozē jaunu kāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Pašlaik saslimstība ar kovidu ir stabila – intensitātes ziņā apmēram tāda pati kā pagājušajā vasarā, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Paredzams, ka kovids tomēr pavisam nenorims, palaikam atkal būs viļņveidīgi saslimstības paasinājumi.  

ĪSUMĀ:

  • Latvijā joprojām cirkulē Covid-19 omikrona varianti.
  • Ar to slimo mazāk, kovids veido 10% no visiem augšējo elpceļu infekciju slimībām.
  • Līdzīga izplatība ir arī gripai.
  • Infektologs Dumpis: Tas ir pārejas periods, pirms parādīsies jauni vīrusa paveidi.
  • Viņš gan prognozē sezonālo saslimstības kritumu pavasarī un vasarā.
  • SPKC: Daudziem ir imunitāte pēc vakcīnas vai pārslimošanas.
  • Taču imunitāte nav ilga, tāpēc atgādina par vakcināciju.

Latvijā joprojām izplatās vairāki koronavīrusa omikrona paveidi. Tie ir samērā lipīgi, bet saslimstība ar tiem iet mazumā – pašlaik visu augšējo elpceļu infekciju kopumā kovids veido tikai aptuveni 10%, līdzīgi kā gripa.

Taču tas nenozīmē, ka kovids apsīks pavisam. Infektologs Uga Dumpis uzskata, ka tagad ir pārejas periods, pirms parādīsies jauni vīrusa paveidi. Tiesa, pat ja cilvēki ar kovidu atkal sāks slimot vairāk nekā patlaban, pacēlums nebūs milzīgs.   

Infektologs Uga Dumpis
00:00 / 00:12
Lejuplādēt

"Labā ziņa šai visā ir tā, ka tuvojas pavasaris un vasara, kad ar lielāko varbūtību saslimstība mazināsies sezonāla rakstura dēļ," prognozēja Uga Dumpis.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs teica, ka saslimstība patlaban nevēršas plašumā, jo "sabiedrība vairs nav tāda kā pirms kovida" – daudziem ir vakcinējoties iegūta imunitāte, bet citiem tā izveidojusies pēc pārslimošanas. Tomēr kovids vēl arvien ir aktuāls.   

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs
00:00 / 00:13
Lejuplādēt

"Pacientu, kas [ārstējas] slimnīcās, joprojām ir pietiekami daudz, un diemžēl gandrīz katru dienu paziņo par kādu nāves gadījumu pacientam, kuram bijusi kovida infekcija," atzina Perevoščikovs.

Abi speciālisti uzsver, ka imunitāte pret kovidu nav ilga, tāpēc joprojām ir svarīgi vakcinēties, jo sevišķi gados vecākiem cilvēkiem un hronisku slimību pacientiem, kā arī viņu tuviniekiem.

Uga Dumpis īpaši piekodināja, ka pret Covid-19 jāsavakcinējas pirms slimnīcā plānotas operācijas.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Bet 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti