Dienas ziņas

Latgales vidusskolēni sacenšas militārajās stafetēs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgas dome gatavojas pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanai

Rīgas dome pieļauj dažādus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanas veidus

Rīgas pašvaldība turpina gatavoties Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanai, sagaida likumu grozījumus šī procesa paātrināšanai un iespējas legāli izmantot uzņēmumu un arhitektu piedāvājumus procesā iesaistīties bez maksas. Likumā noteiktais termiņš šī uzdevuma veikšanai vēl varētu mainīties, taču līdz pašlaik nosauktajam novembra vidum tas būšot izdarāms.

Rīgas dome pieļauj dažādus padomju pieminekļa nojaukšanas veidus, ieskaitot spridzināšanu
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Saeima ar ievērojamu balsu vairākumu pirmajā lasījumā atbalstījusi likumus, kas palīdzēs padomju pieminekļus aizvākt raitāk. Tikmēr Rīgas dome tiekas ar uzņēmējiem, kuri gatavi iesaistīties pieminekļa demontāžā. Uzņēmumi "JaunRīga ECO" un "Forma 2" piedāvā bez atlīdzības nodrošināt pieminekļa nojaukšanas būvuzraudzību.

Sarežģītākos un arī finansiāli ietilpīgākos uzdevumus nojaukšanas procesā raksturoja SIA "JaunRīga ECO" pārstāvis Māris Sedlenieks: "Tehnoloģiskais process, kā to izdarīt. Tā nav vienkārša būve. Vajag dažādas speciālas iekārtas, lai demontētu. Arī būvgružu apjoms būs milzīgs, tie kaut kur būs jāutilizē. Tās nav mazas izmaksas. Sarežģītākais process arī administratīvā saskaņošana, jo reāli darbi demontāžai ir salīdzinoši ātri."

Pieminekļa nojaukšana noteikti nebūšot sarežģītākais projekts, piebilda arhitektu biroja "Sarma&Norde arhitekti" vadītājs Visvaldis Sarma, kurš piedāvājis brīvprātīgi sagatavot pieminekļa demontāžas projektu. Izmaksas par nojaukšanu un būvgružu aizvākšanu varētu izmaksāt ap miljonu, taču mēģināt nosaukt projekta kopējās izmaksas esot nepareizi.

"Vai mēs gribam iegūt kārtīgu sakoptu laukumu, kurā [no pieminekļa] pāri nav palicis nekas. Tā droši vien būtu viena summa. Vai arī palikušas apakškontrukcijas zem zālāja – tā var būt cita summa,” norādīja Sarma.

Pašvaldība rēķinās ar likumā paredzamo pieminekļa nojaukšanas termiņu – līdz 15.novembrim – un faktu, ka pašvaldībai būs atvieglota būvniecības un iepirkuma kārtība.

Iespējamas vairākas metodes, kā pieminekli nojaukt, piemēram, ar spridzināšanu vai pakāpenisku nojaukšanu. "Mūsu doma jebkurā gadījumā ir, ka, ja mēs zinām nojaukšanas termiņu, mēs rēķinām no tā, cik daudz laika varētu vajadzēt demontāžai, kas atkarīgs no demontāžas metodes, mums jātiek līdz projektam un līgumam, un tā mēs ejam atpakaļ. Šobrīd mums ir pārliecība, ka mēs iekļausimies šajā termiņā.

Bet pateikt precīzu datumu, kad sāks šos darbus, to mēs šobrīd pateikt nevaram,” pauda Rīgas izpilddirektors Jānis Lange.

Vienlaikus drošības apsvērumu dēļ būtu jāsaglabā piesardzība, piebilda Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”). "Nebūtu labi atklāt šo termiņu, lai demontāžas pretiniekiem nebūtu iespēju sagatavoties kādām provokācijām. Es pat teiktu, ka nebūtu veselīgi šo datumu atklāt,” sacīja Ķirsis.

Likumā arī paredzēts noteikt, ka pārējā pieminekļa daļa būtu jānovāc līdz nākamā gada jūnija beigām. Risinoties pieminekļa demontāžas jautājumam, sāksies arī apspriedes par tā teritorijas labāko pielietojumu.

KONTEKSTS:

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Latvijas sabiedrībā aktualizēts jautājums par padomju pieminekļu nojaukšanu. Rīgas dome jau atbalstījusi padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā. Ziņots, ka arī Liepājā un Jēkabpilī grasās nojaukt padomju pieminekļus, bet Latgalē par to nediskutē.

Tikmēr Saeimā top likums, ar kuru uzdos par pienākumu padomju režīmu slavinošu objektu nojaukšanu līdz 15. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt