Padomju režīmu slavinošu objektu nojaukšanu plāno noteikt par pienākumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimā top likums, ar kuru uzdos par pienākumu padomju režīmu slavinošu objektu nojaukšanu. Tiesa, vietvarām jau pašlaik nav jāgaida likuma pieņemšana, lai varētu nojaukt šādus objektus, norādīja Saeimā.

Topošajā likumā paredz padomju režīmu slavinošus objektus uzdot nojaukt līdz 15.novembrim
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Dokumenti

Likumprojekts par padomju slavinosu objektu nojaukšanu.docx

Lejuplādēt

28.04 KB

Anotacija likumprojektam par padomju slavinosu objektu nojaukšanu.doc

Lejuplādēt

22.8 KB

Padomju pieminekļu ātrāku nojaukšanu paredzēs likumā "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā". Saeima pirmajā lasījumā to plāno skatīt šonedēļ, bet paātrinātā kārtībā pieņemt līdz 16. jūnijam.

Plāno prasīt demontēt līdz 15. novembrim

Ar jauno topošo likumu plānots noteikt konkrētu termiņu – 2022. gada 15. novembri, līdz kuram konkrētie objekti ir jādemontē, pastāstīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāts, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

"Otrkārt, top īpašie noteikumi demontāžai, kas pieļauj ātrāku būvprojektu un iepirkumu veikšanu. Treškārt, būs Ministru kabineta noteikumi, kas konkrēti pateiks obligāti nojaucamos pieminekļus, lai nevienai pašvaldībai nerastos ne mazākās šaubas, kas ir jānojauc,” sacīja Jansons. Saskaņā ar likumprojektu valdībai dos laiku līdz 30. jūlijam izveidot demontējamo pieminekļu sarakstu.

Objektu nojaukšanas nosacījumi neattieksies uz vietām, kur ir karavīru apbedījumi.

Demontāžas prasība skars tikai pieminekļus, uzsvēra Jansons.

Plānots, ka demontāžu primāri finansēs no fizisko un juridisko personu šim mērķim paredzētajiem ziedojumiem, ja tādi ir. Pārējos nepieciešamos līdzekļus finansēs vienādā apmērā no valsts un attiecīgās pašvaldības budžeta līdzekļiem, informēja Saeima.

Likumprojektā ietverti arī objektu demontāžas īpašie noteikumi, tostarp noteikts, ka attiecīgā pašvaldība būs tiesīga ierosināt demontāžu neatkarīgi no objekta piederības un bez saskaņošanas ar zemes vai objekta īpašnieku vai tiesisko valdītāju.

Tāpat likumprojekts aptver jautājumu par iepirkumu procedūras īpašajiem noteikumiem. Tostarp pašvaldībai paredzētas tiesības veikt iepirkumus ar objekta demontāžu saistīto darbu īstenošanai, nepiemērojot publisko iepirkumu reglamentējošās tiesību normas.

Paredzēts, ka demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus ar atzītu māksliniecisko vērtību vai izglītojošu nozīmi nodos glabāšanai Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

Kopumā Latvijas teritorijā ir ap 300 pieminekļu, piemiņas plākšņu un memoriālo objektu, kas veltīti padomju okupācijas režīmam un armijai, norādīts likumprojekta anotācijā.

Uzvaras parka piemineklis

Saeimas komisijā trešdien, 25. maijā, arī izskanēja mudinājums nekavēties atbrīvoties tieši no Uzvaras parkā esošā pieminekļa. "Redzamākais un publiskais simbols ir piemineklis Pārdaugavā, un tad ir tie pārējie visi. Priekšlikums būtu paātrināt tā pirmā un lielākā simbola nojaukšanas tempu, vismaz to virszemes daļu. Pirmkārt, tas būtu simboliski pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no šī objekta Pārdaugavā. Otrkārt, tas arī tīri praktiski, jo, velkot garumā, var vēl visādas pārdomas rasties cilvēkiem, kuri nojaukšanu negribētu pieļaut,” sacīja uzņēmējs, sabiedrisko akciju organizators Ģirts Kalniņš.

No Rīgas pašvaldības viedokļa process netikšot vilcināts, tomēr Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšana nozīmē praktiskas dabas sarežģījumus, neslēpa Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”). Šobrīd jau top pieminekļa demontāžas projekts, šo darbu projektēšanu un būvuzraudzību uzņēmumi gatavi piedāvāt bez maksas.

Pašvaldība piektdien, 27. maijā, turpinās sarunas ar būvuzņēmējiem par šī objekta nojaukšanas veidu. Dārga varētu izrādīties tam nepieciešamās tehnikas nomāšana no Vācijas vai citām valstīm.

"Ir runāts ar inženieriem, kuri saka, ka ceļamkrāna ar strēli, ko var pacelt šī pieminekļa augstumā, 80 metru augstumā, uz vietas nav. Arī lielāku drupinātāju, kuru strēles tiecas 40 metru augstumā, Latvijā nav. Ir mazāka tehnika, jo šādu lielu aprīkojumu te vajag vien reizi dažos gados,” skaidroja Ķirsis.

Rīgas vicemērs uzsvēra, ka liels atspaids būs arī sabiedrības ātri saziedotie vairāk nekā 264 000 eiro šī objekta nojaukšanai. Tos solīts izmantot būvgružu izvešanai. Izskanējis, ka pieminekļa nojaukšanas iespējamās kopīgās izmaksas varētu sniegties līdz pāris miljoniem eiro, taču Ķirsis aicināja nespekulēt ar šīm pagaidām nezināmajām izmaksām.

Topošajā likumā arī paredzēts noteikt, ka Uzvaras parkā esošā pieminekļa pamatapjomu demontētu līdz 15.novembrim, bet pieminekļa pagrabstāvu un citu piegulošo teritoriju sakārtotu līdz nākamā gada 30. jūnijam.

KONTEKSTS:

Saeima maija vidū nolēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā. 

Noteikts, ka 13. panta darbība apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Dienu pēc šī Saeimas lēmuma Rīgas dome atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Lai pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeimai būtu jāpieņem īpašs likums, norādīja Rīgas dome. Likumā jānosaka, ka piemineklis ir nacionālo interešu objekts, vai jānosaka, ka būvniecības ieceres izskatīšana paātrināma un ieceres apstrīdēšana neaptur tās darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti