Dienas ziņas

Nesaskaņoti protestē pie Rātsnama

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgas dome uzdod nojaukt pieminekli Uzvaras parkā

Rīgas dome uzdod nojaukt padomju pieminekli Uzvaras parkā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas dome ārkārtas sēdē piektdien, 13. maijā, atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Pašvaldības lēmums seko dienu pēc tam, kad Saeima atcēla juridiskos šķēršļus pieminekļa nojaukšanai.

Par lēmumprojektu balsoja 39 Rīgas domes deputāti, bet pret bija 13. Par pieminekļa demontāžu līdztekus pozīcijas deputātiem balsoja arī "Gods kalpot Rīgai" frakcija, bet pret bija opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" un Latvijas Krievu savienības (LKS) deputāti.

Rīgas dome par pieminekļa nojaukšanu lēma attālinātā sēdē, lai izvairītos no iespējamām provokācijām. Atsevišķi opozīcijas deputāti mēģināja lēmuma pieņemšanu novilcināt ar dažādiem ierosinājumiem, taču tas neizdevās.

Rīgas dome uzdod nojaukt padomju pieminekli Uzvaras parkā
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Vajadzēs vēl īpašu likumu 

Saeima ceturtdien, 12. maijā, nolēma grozīt likumu par 1994. gada 30. aprīlī Maskavā parakstītajiem Latvijas un Krievijas līgumiem. Šīs izmaiņas ietver norādi, ka Latvijai vairs nav pienākuma saglabāt tādas būves kā Uzvaras parkā esošo pieminekli. Atbilstoši Rīgas domes 2013. gadā lemtajam šis objekts ir Rīgas pieminekļu aģentūras valdījumā, tāpēc aģentūrai ar domes lēmumu uzdots nodrošināt objekta demontāžu un kontrolēt lēmuma izpildi. 

Šajā procesā paredzēts iesaistīt Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu, Īpašuma departamentu un Rīgas pašvaldības policiju, kam būs jāsniedz Rīgas pieminekļu aģentūrai nepieciešamais atbalsts lēmuma nodrošināšanai.

Pagaidām nav apzinātas pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas izmaksas, bet tas nebūs lēti, tā Rīgas domes ārkārtas sēdē norādīja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

"Tas ir galvenais uzdevums, ko ar šo lēmuma projektu dodam – sākt apzināt summu, termiņu, procesu. Apzinātas precīzas summas nav, bet es pieļauju, ka tas noteikti nebūs lēti."

Lai Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeimai būtu jāpieņem īpašs likums, norādīja Rīgas dome. Likumā jānosaka, ka piemineklis ir nacionālo interešu objekts vai jānosaka, ka būvniecības ieceres izskatīšana paātrināma un ieceres apstrīdēšana neaptur tās darbību.

Atvainojas par ziedu novākšanu

Par pieminekļa likteni Rīgas domes ārkārtas sēdē izvērtās plašas debates.

Rīgas mērs Staķis akcentēja, ka Uzvaras parka pieminekļa nojaukšana ir ne tikai Rīgas, bet nacionāla līmeņa jautājums. Daudzi iedzīvotāji pauduši, ka nevēlas redzēt savā pilsētā padomju laika pieminekļus, kas asociējas ar PSRS mantinieci – Krieviju, kas sākusi karu Ukrainā.

Vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") sēdē pauda viedokli, ka šis piemineklis slavina Sarkano armiju, kas divreiz okupēja Latviju. Daudzi latvieši to tāpēc dēvē par okupācijas pieminekli. Tas slavina arī PSRS mantinieces – Krievijas – kara noziegumus Ukrainā, un šim piemineklim Latvijā nav vietas. Līdzīgu viedokli pauda Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns (Latvijas Reģionu apvienība), aicinot visus iesaistītos strādāt pie tā, lai pieminekli varētu demontēt iespējami ātrāk.

Deputāts un tēlnieks Ivars Drulle un vēl pāris viņa pārstāvētās "Par!/Progresīvie" frakcijas biedru debatēs atvainojās par ziedu sasteigto novākšanu 10. maija rītā. Vienlaikus viņš atsaucās uz citos gados redzēto tradīciju pie pieminekļa ziedus salikt sarkanu zvaigžņu formā, padarot tos par kara un imperiālisma simbolu, ko pieļaut nedrīkstēja.

Drulle rosināja domāt par to, kas jēgpilns Uzvaras parka teritorijā varēs atrasties pēc pieminekļa likvidēšanas.

"Šī vieta ir noburta, mums vajag noņemt burvestību. Mana vīzija tādā ideālā pasaulē ir šāda: tiek uzaicināti ļoti spēcīgi pasaules un vietējie arhitekti, kultūras speciālisti, lai radītu konceptu, kas ar šo vietu notiek. Es redzu, ka Uzvaras parka daļa varētu kļūt par tādu kā miera dārzu, kur varētu iet dažādu pārliecību cilvēki. Atcerēsimies, ka mēs esam nācija, kas sastāv no daudziem, ko šāds miera dārzs varētu atspoguļot," sacīja Drulle.

Deputāte Agnese Logina ("Par!/Progresīvie") teica, ka Rīgas domes Īpašuma departamentam jau laikus jādod uzdevums, ko darīt Uzvaras parka pieminekļa vietā.

Brīdina par spriedzes pieaugumu

Rīgas domes ārkārtas sēdes laikā opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" un LKS deputāti uzdeva virkni jautājumu par plānoto pieminekļa nojaukšanu, kā arī pauda neapmierinātību ar šiem plāniem. Opozīcijas deputāti apelēja, ka pieminekļa nojaukšana tikai šķelšot sabiedrību un mūsdienu Krievijas Federācija nav Padomju Savienība. 

"Saskaņas" frakcijas vadītājs Konstantīns Čekušins pārmeta, ka šis jautājums nav pietiekami izdiskutēts. "Šodienas lēmums ir liela kļūda. Jūs novietojat lēnas darbības mīnu zem Rīgas un Latvijas valsts. Apdomājieties," aicināja Čekušins.

Arī Raimonds Rubiks ("Saskaņa") bija nemierā ar jautājuma steidzamību, tāpat "Saskaņas" deputāts Andris Morozovs aicināja rūpīgi izsvērt šo lēmumu, brīdinot, ka pieminekļa nojaukšana vairos spriedzi sabiedrībā un destabilizēs trauslo līdzsvaru.

"Tas būtu netālredzīgs un pēkšņs lēmums, kas Krievijas agresijas raisītu emociju fonā nekādi neveicinās procesus," sacīja Morozovs.

Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs (LKS) pauda, ka šī vieta bijusi piemiņas vieta daudzām ģimenēm, kurām nav zināma kapavieta, kur pieminēt karā kritušos tuviniekus. "Ir ieteikums iet uz kapsētām un ziedus nolikt tur. Bet ko darīt tiem, kuri nezina radinieku krišanas un apglabāšanas vietu? Šis piemineklis Pārdaugavā ir vienīgā vieta, kas vieno visus un kur var atnākt jebkurš, kuram ir ģimenes atmiņas par karojušajiem vectēviem, kuri zaudēja dzīvi, atbrīvojot Eiropu no nacisma."

Mitrofanovs atzina, ka meklēs legālas iespējas organizēt protestus, lai izteiktu visu, kas "uzkrājies pēdējā laikā".

KONTEKSTS:

9. maijā nacistiskās Vācijas režīma sagrāve Otrā pasaules karā tiek atzīmēta ne tikai Krievijā, bet arī Latvijā – daļa sabiedrības ik gadu pulcējas arī Rīgā pie Uzvaras parka pieminekļa. Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja 9. maijā nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā, tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Saeima sēdē 12. maijā atbalstīja steidzami virzītos likuma grozījumus, ar kuriem atcelti juridiskie šķēršļi iespējamai Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai. Rīgas mērs gan iepriekš norādīja – lai pieminekli varētu nojaukt pēc iespējas ātrāk, Saeimā vēl jāpieņem īpašs likums. 

Portāls "Ziedot.lv" trešdien sāka vākt ziedojumus pieminekļa būvgružu novākšanai. Līdz piektdienas rītam saziedoti vairāk nekā 200 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti