Panorāma

V. Zelenskis: Okupanti tiks saukti pie atbildības

Panorāma

Panorāma

Pilsētās padomju pieminekļu nojaukšanai dažādi ātrumi

Arī Liepājā un Jēkabpilī grasās nojaukt padomju pieminekļus; Latgales lielo pašvaldību vadītāji noraidoši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas domes piemēram ar lēmumu par gatavošanos pieminekļa demontāžai Pārdaugavā  sekojusi vien retā pilsētas mērija reģionos. Jēkabpilī gatavojas demontēt blakus nozudušajam lielgabalam esošās stēlas, Liepājā dome gaida vērtējumu no muzeja. Latgalē lielo pašvaldību vadītāji par pieminekļu demontāžu nevēlas ne dzirdēt. Tādēļ tur opozīcijai nākas cerēt uz to, ka Saeima padomju pieminekļu demontāžu vietvarām noteiks kā obligātu.

Postamentu, kur agrāk Jēkabpilī atradās lielgabals, klāj pamatīgi sarkanās krāsas pleķi. 9. maija rītā tos kāds centies notīrīt, bet nākamajā dienā parādījušies jauni. Pašvaldībā skaidroja, ka tieši pazudušā lielgabala pamatni uz karstām pēdām demontēt neizdosies zem tā esošo apbedījumu dēļ, bet pagājušās nedēļas Saeimas lēmums mudinājis ātrāk ķerties klāt citu blakusesošo padomju pieminekļu pārvietošanai.

"Šīs stēlas tiks noņemtas. Šie bareljefi, kur attēloti krūšutēli, tiks pārvietoti. Un šajā vietā, protams, atkarībā no budžeta, plānojam, ka varētu būt bērnu laukums," stāstīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija). 

Bareljefus plānots uzstādīt tuvējos Brāļu kapos.

Tikmēr abās lielākajās Latgales pilsētās – Rēzeknē un Daugavpilī – par padomju pieminekļu demontāžu netiek spriests, apstiprina abās no partijas "Saskaņa" ievēlēto mēru vadītajās pašvaldībās. Tiesa, Rēzeknē par pieminekļa demontāžu iestājas domes opozīcijas deputāti.

"Mūsu iespējas ir sadarboties ar valdošajām partijām Saeimā un tad šo jautājumu risināt ar saviem priekšlikumiem. Tas būs daudz efektīvāk, nekā sadarboties ar Rēzeknes pašvaldības vadību,"

norādīja Rēzeknes domes deputāte Ināra Groce (Nacionālā apvienība/Latvijas Zaļā partija/"Jaunā Vienotība"/Latvijas Reģionu apvienība/Latgales partija).

Kamēr Rēzeknē gaida spiedienu no likumdevēja, Liepājā vietējie politiķi no Nacionālās apvienības jau vērsušies domē ar rosinājumu prom no centra pārvietot tur esošo padomju pieminekli. Pašvaldība šobrīd uzdevusi muzejam apkopot dažādu sabiedrības pārstāvju viedokļus un izstrādāt savu vērtējumu.

"Lielākā daļa no aptaujātajiem tomēr uzskata, ka šim piemineklim nevajadzētu atrasties pilsētas centrā, tā atrašanās pilsētas centrā nav pamatota, jo piemineklis rada vēstures realitātei neatbilstošu priekšstatu,"

norādīja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla (Liepājas partija).

Muzejs solīja vērtējumu sagatavot un domē iesniegt līdz jūnija sākumam, atstājot tālāko domē ievēlēto politiķu ziņā. Tikmēr Jelgavā, Jūrmalā un Ventspilī skaidroja, ka šādu pieminekļu nemaz nav. Bet Rīgā Saeima apņēmusies izstrādāt jaunu likumu, pēc kura varētu precizēt, ko, kā un kam demontēt.

KONTEKSTS:

Saeima maija vidū nolēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā. 

Noteikts, ka 13. panta darbība apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām, un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Dienu pēc šī Saeimas lēmuma Rīgas dome atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Lai pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeimai būtu jāpieņem īpašs likums, norādīja Rīgas dome. Likumā jānosaka, ka piemineklis ir nacionālo interešu objekts vai jānosaka, ka būvniecības ieceres izskatīšana paātrināma un ieceres apstrīdēšana neaptur tās darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti