Panorāma

Piesardzīgi vērtē pedagogu panāktos kompromisus ar valdību

Panorāma

Krievijas pilsoņu interese neatļauti šķērsot robežu – minimāla

Pie “Aļošas” Rēzeknē gulst Georga lentītes

Rēzeknē par Georga lentīšu atstāšanu pie demontējamā «Aļošas» sāk administratīvo procesu

Sociālajos tīklos izplatoties atgādinājumam par to, ka totalitāro režīmu slavinošos pieminekļus drīzumā paredzēts nojaukt, Rēzeknē aizvadītajās brīvdienās pie demontējamo objektu sarakstā iekļautā pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem", tautā saukta par "Aļošu", atstātas sveces un ziedi, kas apsieti ar Georga lentītēm. Par šo faktu policija sākusi administratīvo procesu Tikmēr pašvaldība neapstiprināja, vai nojaukšanas datums būtu gaidāms tuvāko dienu laikā. 

Neierasti daudz svecīšu un ziedu, ap dažiem puķu pušķiem apsietas Georga lentītes – šāds skats svētdienas novakarē bija novērojams pie demontējamā pieminekļa Rēzeknē. Cilvēki ieradās nelielās kompānijās, nereti ar bērniem. 

"Vienkārši vēlējāmies ar mazmeitu nofotografēties, lai paliek atmiņai. Jo, ja nojauks pieminekli, mums būs šī atmiņa," sacīja pie pieminekļa bijusī Anastasija. Šī ģimene ieradās, jo sociālajos tīklos pamanīja, ka to dara arī citi cilvēki. 

Valsts policijā (VP) vērtēja – neatļauta pulcēšanās neesot notikusi.

VP Rēzeknes iecirkņa Kārtības policijas priekšnieks Arnis Viļums norādīja: "Brīvdienās tur bija fiksēti 8 līdz 10 cilvēki, kuri atradās pie pieminekļa. Noskaidrotas to personības, bet pārkāpumi netika konstatēti.

Konstatējām dažus pušķus, kas bija apsieti ar Georga lentītēm. Par šo faktu uzsākts administratīvais process, un šie pušķi ir izņemti."

Kas šo likumpārkāpumu veicis, policijā tagad mēģinās noteikt, pētot videonovērošanas ierakstus, nepārtraukti kārtībsargi pie pieminekļa nedežurē.

Taču kas musinājis cilvēkus doties pie pieminekļa tieši aizvadītajās brīvdienās? VP, atsaucoties uz sadarbību ar Valsts drošības dienestu (VDD), minēja, ka "ar šiem cilvēkiem tiek runāts". 

Pieminekļa fotogrāfija ar piebildi, ka "pieminekļa nojaukšana plānota drīz" publicēta lapā "Наш Резекне ", kurai seko 15 tūkstoši "Facebook" lietotāju. Pašvaldībā paustais neliecina, ka piemineklis tiks demontēts tuvākajās dienās.

Rēzeknes domes pārstāve Nataļja Jupatova sacīja: "Pašvaldība portālā vai sociālajos tīklos neko nav publicējusi, informācija nāk no cilvēkiem. Bet no pašvaldības puses viss notiek saskaņā ar likumu, likumā noteikto kārtību, termiņiem. Tiek skaņots rīcības plāns."

Potenciālais demontāžas veicējs, veicot cenu aptauju, ir atrasts, bet līgums vēl nav noslēgts. Jāatgādina, ka pašvaldībā vēl pirms likuma par totalitāro režīmu slavinošo objektu demontāžu pieņemšanas vēlējās tā dēvēto "Aļošu" pārvietot uz kapiem. Vēlreiz to pašvaldība centās aktualizēt ar iedzīvotāju aptauju. Tikmēr Latvijas Okupācijas muzejā, kur kā likums nosaka, jānonāk gan statujai, gan bareljefam, skaidroja – vieta šim un vēl citiem pieminekļiem ir atrasta, tā nav Rīgā.

Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība atzīmēja: "Slēgtas telpas [tās būs], lai objektam būtu nodrošināta arī attiecīgā uzraudzība. Tā nebūs vieta, kurai varēs brīvi piekļūt."

Latvijas Okupācijas muzejs aicina pašvaldības sadarboties un mazākus objektus, piemēram, plāksnes, uz novietni vest kopā. Rēzeknes "Aļoša" gan ir viens no lielākajiem objektiem, kam, kā likums nosaka, līdz 15. novembrim jātiek demontētam un tā fragmentiem jānonāk Latvijas Okupācijas muzejā.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti