Panorāma

Rīgā būs piemineklis Aspazijai

Panorāma

Atved 1170 "Pfizer", rīt sola 21 600 "AstraZeneca" devas

Arī Covid pacientiem pienākas rehabilitācija

Rehabilitācija pienākas arī koronavīrusu smagi pārslimojušajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopš gada sākuma līdzās insulta un traumu pacientiem valsts apmaksāta rehabilitācija pienākas arī tiem, kuri smagi slimojuši ar koronavīrusu. Programmā īpašu uzmanību pievērš tieši elpošanai. Kaut  dažkārt galvenais uzdevums ir palīdzēt pacientiem atgūt spēkus pat tik vienkāršām darbībām kā uzkāpšanai līdz otrajam stāvam. Jo fiziski viņi ir ļoti novājināti.

Atvaļinātais pulkvedis Andris Bunka soļo turp un atpakaļ pa “Vaivaru” gaiteņiem. Tā nav viņa iegriba. Tā ir daļa no rehabilitācijas. "Tā kā es esmu atvaļināts pulkvedis, disciplīna pirmā vietā. Ja man saka – ir jāiet un jādara, es eju un vingroju," saka Bunka.

Bet pirms tam bija Covid-19  nodaļa slimnīcā Sauriešos.

"Mēs jau bijām izolatorā, un visi, kas nāca iekšā, bija lielas, lielas vaboles. Visi dakteri, māsiņas ar tām lielām brillēm, respiratoriem. Čaukstošiem kombinezoniem. Vieni zili pelēki, citas baltas," stāsta Bunka.

Viņa stāvoklis bija ļoti smags. Izrakstoties no slimnīcas, atzīmēti 30 % plaušu bojājumi. Vai tie izzudīs, vai paliks rētaudi – vēl nevar zināt.

"Dakteres Auziņas nopelns, un otra lieta, es iekšēju nolēmu doties pretuzbrukumā tam vīrusam. Jādara, kā Čerčils teica – nepadodies. Nekad! Nekad, nekad, nekad!" uzsvēra atvaļinātais pulkvedis.

Andris Bunka ir viens no 60 Covid-19 pacientiem, kas valsts programmā jau saņēmuši vai turpina rehabilitāciju. Tās pamatā ir kardioloģiskās un pulmanoloģiskās rehabilitācijas programmas bāze.

"Bet te tā būtiskā atšķirība – par slodzes dozēšanu. Ir bīstami viņus pārslogot, bet viņiem nav jāguļ," stāsta Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inese Svikliņa.

Vēl Covid-19 pacientiem nodrošina papildu skābekli. Gan veicot vingrojumus, gan atpūšoties. "Te uz spēju noturēt skābekli, uzkāpt otrajā stāvā, pacienti ir ļoti vāji, patiešām – ļoti vāji. Viņi ir jātrenē. Bet dozēti," piebilst ārste.

Ne visiem, kas izslimojuši Covid-19, nepieciešama šāda rehabilitācija. Ir cilvēki, kuri var saņemt pakalpojumu ambulatori vai atgūties mājās. Drīzumā Nacionālais rehabilitācijas centrs sola publicēt vingrojumus, ko katrs varēs pildīt pats. Taču tos, kuri ar Covid-19 slimojuši smagi, rehabilitācijai virza jau no slimnīcas.

"Jā, medicīniskais stāvoklis ir noteicošais. Ja stacionāra ārsts redz, ka, pacientu izrakstot mājās, būs tādas komplikācijas, ka var nomirt. Šie pacienti tiek uzņemti neatliekami. Jo nekas nav svarīgāks par mediķu lēmumu," skaidro Nacionālā rehabilitācijas centra "Vaivari" valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.

Covid-19 pacientu rehabilitācija aktīvi notiek visā Eiropā. Īpaši daudz publikāciju ir tieši Itālijā, kuru koronavīruss skāra ļoti smagi.

"No vienas puses – atgūt darbaspējas un atgriezt aktīvajā dzīvē.

No otras puses – liela daļa ir senioru vecumā, un ir būtiski viņiem atgriezt iepriekšējo aktivitāšu līmeni. Lai cilvēks nebūtu aprūpējams, nebūtu kopjams, lai viņš varētu normāli dzīvot," saka Nulle.

Valstiski netiek veidota kāda īpaša rinda vai īpaša programma Covid-19 pacientiem. Arī īpaši līdzekļi nav izdalīti. Rehabilitāciju Covid-19 pārslimojušie saņemt tādā pašā kārtībā kā insulta vai smagu traumu pacienti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti