Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Irāna spriedzes palielināšanos reģionā cenšas mazināt ar vizītēm uz Ķīnu, Krieviju, Eiropu

Dienas notikumu apskats

Privātās investīcijas Skanstes apkaimē sarukšot, bet tas neesot saistīts ar "ABLV Bank"

Reaģējot uz VARAM rīkojumu, Ķekavas pašvaldība maina komiteju nosaukumus, bet ne sastāvus

Reaģējot uz VARAM rīkojumu, Ķekavas pašvaldība maina komiteju nosaukumus, bet ne sastāvus

Ķekavas dome ārkārtas sēdē ir nolēmusi nomainīt vairāku komiteju nosaukumus un funkcijas, tādā veidā reaģējot uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izdoto rīkojumu, ar kuru tiek apturētas marta sākumā pieņemtās izmaiņas komiteju sastāvos, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks Aigars Vītols (Latvijas Zemnieku savienība), komitejām esot piešķirtas jaunas funkcijas un līdz ar to esot apstiprināti jauni deputātu sastāvi. "Finanšu komitejai piešķīrām funkciju, kas saistīta ar pretkorupcijas sistēmas izveidošanu, Attīstības komitejai uzticējām jaunus darbus saistībā ar uzņēmējdarbības atbalstu veidošanu un veicām citas izmaiņas. Pēc tam ar balsojumu tika apstiprināti šo komiteju sastāvi," sacīja Vītols.

Tiesa gan, realitātē komiteju sastāvi palikuši tieši tādi paši kā pirms sēdes, kad pret tiem iebilda VARAM, tikai pamainīti to nosaukumi.

Vītols tomēr uzskata, ka šādā veidā tiekot izpildīts VARAM rīkojums, kas noteica, ka tiek apturēts marta sākumā pieņemtais lēmums par komiteju izmaiņām. "Rīkojums aptur šo lēmumu, taču nenosaka, ka komiteju sastāvam jāatgriežas tādā redakcijā, kādā tas bija pirms lēmuma pieņemšanas," savu nostāju skaidroja Vītols, neslēpjot, ka juristu interpretējumi par šo jautājumu varētu būt ļoti dažādi.

Pašvaldības opozīcijas deputāts Olafs Klūdziņš (Jaunā konservatīvā partija) aģentūrai LETA pauda viedokli, ka, viņaprāt, ministrija šādu rīcību tomēr nesaskaņos. "Viņi pārsauca komitejas, lai radītu situāciju, ka var pārvēlēt to sastāvu. Viņi izdarīja to, ko vajadzēja darīt pašā sākumā, kad visa šī jezga ar ministrijas iesaisti nebūtu sākusies, taču nedomāju, ka tagad VARAM tādu rīcību pieņems, jo proporcionalitāte joprojām nav ievērota. Daži deputāti ir trīs komitejās, citi - vienā," sacīja Klūdziņš.

Viņaprāt, pašvaldība vienkārši ir atradusi veidu, kā apiet rīkojumā teikto. Ne Klūdziņš, ne deputāts Neils Kalniņš, kuri marta sākumā tika "izmesti" no vairāku komiteju sastāviem, lai komitejās nodrošinātu stabilu valdošās koalīcijas vairākumu, tajos atjaunoti nav. Klūdziņš joprojām darbojas vienā, bet Kalniņš - divās komitejās.

"Sadarbība līdz martam bija lietderīgāka un produktīvāka. Tas lēmums bija tādas kā raganu medības, jo nevienas komitejas darbs nebija paralizēts vai traucēts. Tas bija gājiens, lai nodrošinātu amatus atsevišķiem deputātiem. Kāpēc mani bija jāizslēdz no Finanšu komitejas, es joprojām nesaprotu, jo vadībai tāpat pietika balsu, lai nodrošinātu lēmumu pieņemšanu," situāciju pašvaldībā komentēja Klūdziņš, norādot, ka arī šobrīd komiteju darbs ievērojami uzlabojies nav, jo daudz enerģijas tiekot tērēts sēžu gaitas apspriešanai un citām tehniskām lietām.

''Ja mēs skatāmies uz pašām komitejām, tad vienīgās izmaiņas, kas praktiski ir, ir formāli nomainīti komiteju nosaukumi. Ja runājam par sastāvu, tad sastāvs, protams, tika iebalsots tāds, kāds tika iebalsots marta sākumā, tātad tas pats sastāvs, kuru pēc būtības vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs norādīja, ka viņš nav atbilstošs likumam,'' secina Neils Kalniņš.

Kalniņš ir viens no diviem deputātiem, kurus pret pašu gribu dome izslēdza no komitejām marta sākumā. Viņš ir pārliecināts, ka dome lēmusi veidot jaunas komitejas, lai apietu ministra rīkojumu par opozīcijas deputātu atgriešanu komiteju sastāvā.

''Tas ir tikai un vienīgi opozīcijas deputātu viedoklis,'' Ķekavas novada domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aigars Vītols no Latvijas Zemnieku savienības ministra rīkojuma apiešanu noliedz. Viņš uzsver, ka komitejas mainītas, lai dome varētu strādāt pilnvērtīgi. Turklāt mainītas arī funkcijas. Piemēram, Finanšu komiteja turpmāk atbildēs arī par korupcijas novēršanas jautājumiem.

''Katrā ziņā mēs risinājām situāciju, kāda bija izveidojusies pēc rīkojuma. Ētiski? Dome rīkojas likumīgi. Dome strādā. Domes uzdevums ir rīkoties atbildīgi, lai dome varētu kvalitatīvi veikt savu darbu,'' saka Vītols.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība) norādīja, ka komiteju un to funkciju izveide pilnībā ir pašvaldības kompetence un to ministrija vērtēt nevar. "Vienīgais, kam, vērtējot komiteju izveidi, mēs varam pievērst uzmanību, ir proporcionalitātes principa ievērošana un tas, vai izveidotas likumā trīs noteiktās komitejas.

Ja pašvaldība ir lēmusi, ka viņiem vajag jaunu komiteju - viņi ir tiesīgi tādu veidot, un arī tās deputātu sastāvu ir tiesīgi noteikt paši," sacīja Eglīts.

Viņš norādīja, ka ministra rīkojums apturēja pieņemto lēmumu par izmaiņām komitejā, nevis uzlika par pienākumu tajās atpakaļ iecelt vienu vai otru deputātu. Pagaidām gan ministrija nav saņēmusi informāciju par domes sēdē pieņemtajām izmaiņām un konkrētu viedokli varēs sniegt vēlāk.

Tuvāko dienu laikā pašvaldība par savu rīcību informēs arī VARAM.

KONTEKSTS:

1.martā Ķekavas novada dome bez konkrētu deputātu iesniegumiem no komitejām izslēdza divus opozīcijas deputātus - Jaunās konservatīvās partijas deputātus Olafu Klūdziņu un Neilu Kalniņu. 

Deputāti ar iesniegumu vērsās VARAM, kura domes rīcībā konstatēja būtiskus likuma pārkāpumus. Ministrija pašvaldībai pieprasīja nekavējoties atcelt šādu lēmumu, pretējā gadījumā draudot ar domes atlaišanu.

Ķekavas novada dome pirms nepilna mēneša noraidīja priekšlikumu skatīt jautājumu par izmaiņām komiteju sastāvos, uz kuru prettiesiskumu norādīja VARAM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt