4. studija

4. studija

4. studija

Gatavojamies Latvijas Televīzijas 65.jubilejai! Saruna ar žurnālisti Agiju Sūnu.

Kas būs aiz daudzdzīvokļu namu logiem - lielveikals vai zaļā zona?

Purvciema iedzīvotāju cīņa pret «Lidl» veikala būvniecību turpinās

Purvciemā iecerētā “Lidl” lielveikala būvniecība nav saskaņota ar apkārtnes iedzīvotājiem, jo pilsētas būvvaldes ieskatā zaļās zonas pārvēršana par asfaltētu laukumu nav būtisks dzīves apstākļu pasliktinājums, un publiskā apspriešana nav jārīko. Vietējie iedzīvotāji būvatļauju apstrīdēja tiesā, un nākamā sēde plānota augustā, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Rīgā Purvciemā, Dzelzavas ielā 75b pie daudzdzīvokļu mājām, zaļajā teritorijā ir plānots būvēt lielveikalu “Lidl”.  Šobrīd no māju logiem paveras skats uz teju vai parku, taču drīzumā plānots to visu likvidēt.

“Šeit ir 1,2 hektāri zaļā zona, vairāki desmiti koku, zālājs, tas ir tas, kas iedzīvotājiem šobrīd paveras aiz logiem, “Lidls” plāno, ka uzbūvēs šo lielveikalu, un noasfaltēs šo teritoriju 1,2 ha platībā,” stāstīja vietējais iedzīvotājs Jānis.

Nekāda publiskā apspriešana, kurā jautātu iedzīvotāju viedokli, šoreiz nav rīkota.

Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns stāstīja, ka “galvenais normatīvais akts, kas nosaka, ir vai nav piemērojama publiskā apspriešana, ir Būvniecības likums, kas pasaka: ja būvniecības iecere rada būtisku smaku, troksni, vibrāciju, tad pašvaldība pielemj lēmumu par publiskās apspriešanas organizēšanu”.

Apspriešana būt jāorganizē arī situācijās, ja jaunais objekts būtiski pasliktina apkārtējo iedzīvotāju dzīves apstākļus.

Jānis uzskata, ka jau “bez jebkādiem papildus jautājumiem, skaidrojumiem, papildu izpētes ir skaidrs, ka iedzīvotājiem būtiski pasliktināsies sadzīves apstākļi, tanī pašā laikā Rīgas pilsētas būvvalde neuzskatīja par vajadzīgu, ka iedzīvotājiem būtu jāpaprasa viedoklis”.

Butāns skaidroja, ka par lielveikala būvniecību “publiskā apspriešana nav notikusi, jo nav izpildījušies nosacījumi par būtisku ietekmi”.

Tiesa, notikusi publiskā apspriešana par koku ciršanu, taču tas tādēļ, ka uz to attiecināms cits likuma pants.

“Par kokiem tika veikta publiskā apspriešana, jo [..] normatīvais regulējums pasaka: obligāti, ja šādus kokus cērt, publiskā apspriešana ir rīkojama,” skaidroja Jānis.

Tas gan nenozīmē, ka iedzīvotāju viedoklim bijis liels svars, jo lēmums par koku izciršanu pieņemts, to neņemot vērā, lai gan tika iesniegti vairāk nekā 1500 paraksti pret koku izciršanu.

Patlaban situācija nonākusi jau līdz tiesvedībai, kurā tiks lemts gan par koku izciršanu, gan būvatļaujas izsniegšanu.  

Nākamā tiesas sēde paredzēta augusta beigās, un paredzams, ka tajā arī tiks izlemts par plānotās būves radīto kaitējumu un to, vai šāda lielveikala celtniecība un koku zāģēšana ir pieļaujama.

KONTEKSTS:

2017.gada vasarā kļuva zināms, ka Latvijā grasās ienākt Vācijas zemo cenu mazumtirdzniecības tīkls "Lidl", un pirmais veikals Latvijā plānots Rīgā, Purvciemā. 2018.gada oktobra vidū "Lidl" un būvfirma "Merks" Rīgā, Ulbrokas ielā, uzsāka Baltijā modernākā loģistikas centra būvniecību. Noslēgtā projekta līgumcena ir 42,5 miljoni eiro (neskaitot PVN), bet aptuveni 15 miljonus eiro uzņēmums plānots investēt iekārtu iegādē. 

Pēc veikalu skaita "Lidl’" ir piektā lielākā mazumtirdzniecības ķēde pasaulē. Tā ir pārstāvēta visās Eiropas Savienības valstīs, izņemot Latviju un Igauniju. Lietuvā "Lidl" iegāja 2016.gada maija beigās, atverot 15 tirdzniecības centrus, kas izraisīja zināmu ažiotāžu. Vācijas veikalu ķēde centās ienākt Latvijā pirms vairāk nekā desmit gadiem un tālab pat iegādājās zemi veikalu būvei. Taču vēlāk – pēc ekonomiskās krīzes reģionā – kompānija pārskatīja savus plānus un zemi pārdeva.

Eksperti lēš, ka jauna spēlētāja ienākšana Latvijas mazumtirdzniecības sektorā patērētājiem mūsu valstī nāks par labu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt